Godzina próby. Opowieści o genach i hormonach w sześciu odsłonach

Okładka książki Godzina próby. Opowieści o genach i hormonach w sześciu odsłonach Miroslav Sehnal, Břetislav Uhlař
Miroslav SehnalBřetislav Uhlař Wydawnictwo: Good Books literatura piękna
Hodinu pod drnem
Good Books
2009-01-01
2009-01-01
Jan Stachowski

Okładka książki Godzina w niebie Miroslav Sehnal, Břetislav Uhlař
Godzina w niebie Miroslav Sehnal, Bř...

Dla polskiego czytelnika ta książka może być cokolwiek zaskakująca. Czy rozterki starszego, rozwiedzionego mężczyzny zasługują na uwagę? Moim zdaniem tak, bo nawet w takim wieku możliwe jest zauroczenia młodsza osobą, istnieje potrzeba bliskości, poczucia bycia dla kogoś ważnym…
Książka dość nierówna pod względem stylu i konstrukcji. Fragmenty prozy przeplatane są wstawkami poetyckimi, co niezbyt mnie przekonuje. Opowieść zaczyna się dość groteskowo i humorystycznie – w sumie szkoda, że tego stylu nie utrzymano konsekwentnie do ostatniej strony. Jednak historia wujka Vaszka, anegdota o Fafiku, czy scena w dyskotece potrafią wywołać uśmiech. Trochę denerwują momenty przestoju oraz niezbyt przemyślane zakończenie. Suma summarum nie jest to zła książka i potrafi miło wypełnić czas.

Dziwne, nietypowe połączenie wierszy o minionych, upadłych miłościach i przewrotne, pisane nad wyraz szczerze wyznania tatuśka po przejściach, który, jak większość mężczyzn, choć po 50tce, wciąż jest napalony, zwłaszcza na młódki. Wgląd w głowę starego kozła, czyli samotnego egoisty z brzuszkiem z perspektywy takiego samego egzemplarza ludzkiego - więc bez nienawiści. Błyskotliwy humor, świetne tłumaczenie żywego slangu i suspens, który po przeczytaniu naraz stawia pod znakiem zapytania wyobrażenie o znaczeniu całej tej powiastki. Czeski humor ze śląską otwartością i miłością, ale i brakiem iluzji wobec człowieka, no i, jak zwykle w Czechach - z głębszym podtekstem. I dość zaskakujące wiersze: bez fajerwerków w słowach, ale z nostalgią i rezygnacją ukazujące życie na pograniczu Polski i Czech.
Duet pięćdziesięciolatków, wart odnotowania.

• Literatura czeska (i słowacka)
  • O Czechach lub Słowacji
  • Literatura czeska

Miroslav Sehnal Godzina próby. Opowieści o genach i hormonach w sześciu odsłonach Zobacz więcej