Skradziony list

Okładka książki Skradziony list Edgar Allan Poe
Okładka książki Skradziony list
Edgar Allan Poe Wydawnictwo: Virtualo Seria: Klasyka na e-czytnik kryminał, sensacja, thriller
16 str. 16 min.
Klasyka na e-czytnik
The Purloined Letter
Virtualo
2011-01-01
2011-01-01
16 min.
nowela dedektywistyczna

Pierwsza powieść detektywistyczna, która wyznaczyła standardy tego gatunku. Króciutkie opowiadanie, gdzie już na początku dowiadujemy się kto jest sprawcą i co zaginęło. Co więc w takim razie zostaje do rozwiązania?
Warto poświęcić kilkanaście minut na przeczytanie.

Warto poświęcić kilkanaście minut na przeczytanie.

Udana kontynuacja detektywistycznej sagi ! Po raz kolejny wnikliwy umysł detektywa Dupin'a w sposób logiczny ale również jednak przejmująco prosty, rozwiązuje zagadkę pewnego zaginionego listu. Mimo iż brak tutaj kryminalnego smaczku ukrywającego się zabójcy, to sama zagadka, droga do jej rozwikłania oraz wnikliwe dialogi naszych bohaterów sprawiają, że historia wciąga i czyta się ją z nieskrywaną radością.

I have to admit, that I am proud to say that I have read one of the first detective novels ever written. Additionally, reading Edgar Allan Poe is always an educational experience. It cannot be denied that "The Purloined Letter" is a comprehensive, full and by the way short story. Interestingly, we are not looking for guilty in it, and we try to answer the question "How did he do it?".

Nevertheless, the level of the original was quite difficult for me and it was difficult to go through it without getting tired. I will definitely come back to the trilogy one day.

Jedno z pierwszych detektywistycznych opowiadań w historii literatury jest dzisiaj bagatelką, ale bagatelką bardzo zgrabną i inteligentną. Poe od razu pojął to, czego wielu jego następców nie pojęło nigdy - że dopóki nie wpleciemy do kryminału sensownej dawki psychologii, to kryminał będzie dość pusty. Tutaj detektyw osiąga sukces dzięki wniknięciu w portret psychologiczny winowajcy, dając zarazem asumpt do krótkich, ale interesujących rozważań na temat relacji między umysłami ścisłymi a "humanistycznymi". Przyjemna jest też forma opowiadania - zamkniętego całości w jednym pomieszczeniu, w którym dwaj lub trzej mężczyźni rozprawiają przy fajce. Przeczytanie "Skradzionego listy" zajmuje jakieś dwadzieścia minut, więc warto się zapoznać z podwalinami literatury kryminalnej.

6.0/10

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Drugie, po ,,Zabójstwie przy Rue Morgue" moje ulubione opowiadanie z tego cyklu.
Za każdym razem świetnie się bawię podczas lektury.

Za każdym razem świetnie się bawię podczas lektury.

Ponownie spotkałam się z "detektywem" Dupinem i muszę napisać, że było to najlepsze z dotychczasowych spotkań. "Zabójstwo przy rue Morgue" podobało mi się bardzo ale mniej zaś "Tajemnica Marii Roget" nudziła i skutecznie zniechęciła do siebie ale ale... "Skradziony list" jest uroczą intrygą niemniej uroczego Dupina.
Co tutaj znajdziemy?
- logiczne myślenie;
- zagadki umysłu;
- przestrogi oczywistej oczywistości;
- dobre dialogi i błyskotliwy monolog;
- humor i przewrotność;
- wartką akcję;
- pokraczne na przemian z dostojnymi -> postacie;
- Dupin, Dupin i jeszcze raz Dupin :)

Ach i oczywiście Poe, Poe i jeszcze raz Poe...
7/10

*kryjcie się nie kryjąc się wcale*

Co tutaj znajdziemy?
- logiczne myślenie;
- zagadki...

"...Zejście do piekieł jest łatwe, ale powrót trudny..."

C. Auguste Dupin – pierwszy w historii literatury detektyw, stworzony przez amerykańskiego pisarza Edgara Allana Poego.
Detektyw, który był szlachcicem i rozwiązywanie zagadek traktował jako hobby. Metodę dedukcji stosował, z której później zasłynął inny powieściowy detektyw - Sherlock Holmes.
Paryż roku 1844, jesienna słota przy rue Donot detektyw z przyjacielem siedzą w mieszkaniu wypełnionym książkami. Sceneria służy wejściu w tajemniczość pewnego listu, który zaginął w pałacu, a mógłby się stać niewygodnym, po drodze jest czek - nagroda i anegdota o Abernethym...
Polecam czyta się przyjemnie/

"...Zejście do piekieł jest łatwe, ale powrót trudny..."

Paryż roku 1844,...

Postaram się tym razem nie wspomnieć o Sherlocku. Przyjemna nowela detektywistyczna, może dla mnie nazbyt spokojna (żadnych trupów),aczkolwiek zawierała wiele życiowych mądrości. Z całej serii 'Zabójstwa przy Rue Morgue' bezapelacyjnie najlepsze.

Króciutkie opowiadanie i z racji swojej długości niezbyt wypełnione treścią. Przyjemne do przeczytania, ale chyba nic poza tym.

• Opowiadania
  • Literatura amerykańska
  • Nowele/Opowiadania

Dodaj cytat z książki Skradziony list