rozwiń zwiń

Człowiek z sową

Okładka książki Człowiek z sową
Robert Nowakowski Wydawnictwo: Videograf kryminał, sensacja, thriller
345 str. 5 godz. 45 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Videograf
Data wydania:
2015-04-08
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-08
Liczba stron:
345
Czas czytania
5 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378353843
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1560
697

Na półkach: ,

Miałem okazję zrecenzować książkę zatytułowaną „Człowiek z sową”, tytuł dotyczy głównego bohatera Michała, bowiem on ma specyficzny garb przypominający skrzydła. Stąd ta metafora sowy. Podobno niektórzy uważali, że jest aniołem, ale po prostu księża uznali, że aniołem być nie może, bo wiadomo te są w niebie i funkcjonują jako byt niematerialny i nawet jeżeli działają tu na Ziemi, to ich metodologia działań jest nieco inna. Tak więc niepełnosprawność Michała uznano za zwykłe wynaturzenie i w konsekwencji ten nie powinien się swoimi skrzydłami przechwalać. Stąd ktoś wymyślił metaforę sowy, nocnego zwierzęcia, które symbolizuje mądrość. Ja uważam, że to dobrze, że autor uczynił z głównego bohatera osobę niepełnosprawną, bo w jakimś stopniu poznajemy los tej grupy osób, bywa owszem ,że przez jednostki, najczęściej osoby bliskie są uwielbiane, jednak przez ogół społeczeństwa są wykluczane i przez to zwyczajne funkcjonowanie jest nieco utrudnione. Michał jest narratorem tej całej opowieści i może właśnie dlatego ta narracja jest specyficzna, oryginalna. Mówi się, że człowiek nie może być etnologiem własnego plemienia, a tutaj możemy odnieść wrażenie, że autor ma tą intuicję, że jeżeli ktoś za etnologa własnego plemienia może uchodzić, to właśnie są to osoby niepełnosprawne, bo mimo wszystko, są w jakimś stopniu zdystansowane i przez pryzmat tego zdystansowania oceniają zastaną rzeczywistość społeczną.

Koniecznie trzeba wspomnieć o strukturze tej książki. Wszystko co my tu mamy jest podzielone na mnóstwo, ok kilkadziesiąt rozdziałów, to jeszcze nic, autor co chwile skacze w czasie i przestrzeni i w efekcie ta książka jest dziwnie pomieszana, wręcz jeśli zastosujemy metaforykę informatyczną, pofragmentowana, i czytelnik musi włączyć jakiś smart defrag i tym samym dokonać procesu fragmentacji każdego pliku, a więc całej tej akcji. A to niewątpliwie nie ułatwia życia, tzn. odbioru tej książki. Czytelnik zastanawia się czy taka właśnie struktura książki to brak umiejętności pisarskich autora, czy to celowy zabieg literacki dokonany przez autora. Nie jestem w stanie jednoznacznie tego stwierdzić.

Czytelnik odnosi wrażenie, że ta powieść zdecydowanie lepiej się broni jako powieść historyczna niż jako kryminał. Motyw kryminalny to zabójstwa dwóch tajemniczych funkcjonariuszy SB. Z punktu widzenia państwa policyjnego jakim niewątpliwie był komunistyczny PRL było to niedopuszczalne, sprawą zajmowały się czynniki rządowe i partyjne na wszystkich szczeblach. Śledztwa nie prowadziła milicja, ale SB właśnie. Sprawę prowadził pułkownik SB Zbigniew Pudysz. Jednak czytelnik odnosi wrażenie, że autor ten motyw wcisnął na doczepkę, żeby dało się książkę podciągnąć jako kryminał. Natomiast zdecydowanie ciekawszy i bardziej atrakcyjny czytelniczo jest motyw typowo historyczny. Autor zajął się sprawami lwowsko - krakowskimi w kontekście historycznym, wojennym i powojennym, aż do lat 80 –tych. I to jest niezwykle ciekawe, autor w barwny sposób ciekawy sposób pokazuje mentalność swoich bohaterów, przeżycia wojenne we Lwowie, i dostosowanie się do nowych realiów już w Polsce, gdzie jak wiadomo zainstalowała się nowa władza. Komuniści rządzili krajem 45 lat.

Książkę „Człowiek z sową” można przeczytać, oceniam ją na nieco ponad przeciętną.

Miałem okazję zrecenzować książkę zatytułowaną „Człowiek z sową”, tytuł dotyczy głównego bohatera Michała, bowiem on ma specyficzny garb przypominający skrzydła. Stąd ta metafora sowy. Podobno niektórzy uważali, że jest aniołem, ale po prostu księża uznali, że aniołem być nie może, bo wiadomo te są w niebie i funkcjonują jako byt niematerialny i nawet jeżeli działają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    65
  • Przeczytane
    49
  • Posiadam
    23
  • Literatura polska
    2
  • E-booki
    2
  • 2015
    2
  • Literatura polska
    2
  • Od Wydawnictw - Recenzenckie
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Nie skończyłam
    1

Cytaty

Więcej
Robert Nowakowski Człowiek z sową Zobacz więcej
Robert Nowakowski Człowiek z sową Zobacz więcej
Robert Nowakowski Człowiek z sową Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także