Zostań fit. Nowa ty w 180 dni

zdrowie, medycyna
Dragon
2015-04-08
2015-04-08

Ćwiczenia w większości opisane/ pokazane dość jasno (szkoda, że filmiki na yt dostępne tylko do tych łatwiejszych początkowych programów). Poziom trudności rośnie w sensowny sposób. Wg mnie wadą jest założenie, że uda się wygospodarować czas na ćwiczenie 6x w tygodniu- na późniejszych etapach.
Udało mi się ćwiczyć wg tego programu 90 dni. Do ćwiczeń z książki będę jeszcze sięgać, ale raczej nie w formie 180 dniowego programu, a raczej ćwiczeń 3, 4 razy w tygodniu.

Tak czy siak polecam :)

„WSZYSTKO SIĘ ZMIENIA, CO NIE ZNACZY, ŻE NA LEPSZE. TRZEBA SPRAWIĆ, BY BYŁO LEPIEJ. NIE MOŻNA TYLKO GADAĆ I MIEĆ NADZIEJĘ, ŻE SAMO SIĘ POPRAWI…”

Druga prezentowana przeze mnie książka autorstwa Natalii Gackiej Zostań Fit. Nowa Ty w 180 dni prezentuje się lepiej. Posiadam wersje rozszerzoną – bordową (wcześniejsza była niebieska).
Natalię znam przed wszystkim z YouTuba, gdzie jej ćwiczenia pobijają rekordy oglądalności.
Na 250 stronach mamy podzielone działy na 6 części, które odpowiadają 6 miesiącom ćwiczeń.
Plan A, czyli Ambitnie dla poczatkujących. Łatwy trening, odpowiadający początkowi aktywności fizycznej. Dodatkowo opatrzone odniesieniami do YT, aby można było popatrzeć na poprawne wykonywanie danego ćwiczenia. Rozpisany porządnie plan na miesiąc.
I tak powtarza się każdy trening: B – Bezkompromisowo, C – Ciężko, D- Dumnie, E- Efektywnie i F – Finał. W każdym tamy taki schemat. Jednak w miarę czasu ćwiczenia robią się trudniejsze, bardziej wymagające i budujące inne grupy mięśniowe naszego ciała.
Na samym końcu autorka układa nam fit menu: propozycje śniadania, obiadu i kolacji oraz parę zdrowych przekąsek. Tutaj przepisy nie są skomplikowane, a produkty łatwo dostępne.

Książka na pewno kierowana jest do osób, które potrafią się same motywować. Dodatkowo przydatnym mogą być filmiki z YT Natalii. Plan jest bardzo prosty, zaczyna się do 4 treningów tygodniowo (kilkunastominutowych) do 6 treningów w tygodniu (ostatni etap). Treningi są ułożone bardzo porządnie, nie widziałam tam jakiś niezrozumiałych ćwiczeń. Jednak codzienna harówka wymaga samodyscypliny, a czy każdego na to stać przez pół roku?
Mnie zaciekawiła propozycja zapisywania swoich wyników co miesiąc. Może zmotywować! Zaletą również jest możliwość ćwiczenia w domu przy ulubionej muzyce.

Natalię znam przed wszystkim z YouTuba,...

Według mnie o wiele lepsze i zdecydowanie ciekawsze, aniżeli książki w stylu Lewandowskiej, czy Chodakowskiej. Całość bardziej przejrzysta i dobrze rozmieszczona. Dodatkowy plus za podział według stopnia zaawansowania. Idealna dla początkujących, chociaż nie polecam jej osobom ze słabą wolą do ćwiczeń i walki o dobrą kondycję.

Bardzo dobrze rozpisane treningi + propozycje zdrowych posiłków (bardzo łatwych w przygotowaniu). Idealna pomoc w wiosennej metamorfozie. Ćwiczenia są proste, ale potrafią solidnie dać w kość, dzięki czemu czuje się, że robi się coś dobrego dla siebie!

Do książek traktujących o sporcie, podchodzę z dystansem. Na ogół bazują one na tych samych ćwiczeniach, a dopracowaniem odstają nawet, od współcześnie wydawanej prasy kobiecej - patrz Women's Health. Na szczęście wraz z nastaniem "Chodakomanii" zmieniło się podejście ludzi do sportu. Siłownia już mało komu kojarzy się z pakerami, a dziewczyna chcąca być fit, nie musi od razu żyć na samej marchewce. Niszę w tym temacie dostrzegły też wydawnictwa i to z sezonu na sezon, coraz bardziej mnie cieszy.

Natalia Gacka to dziewczyna z jednej strony dobrze odbiorcom znana - szczególnie tym, którzy ćwiczą z YouTubem, ale media sportowe nie odkryły jeszcze jej potencjału - absolutnie nie słusznie!

Jej książkowy plan na 180 dni, jest zadaniem skierowanym do osób samodzielnych i ambitnych - wytrwać w treningowym reżimie przez pół roku i dawać z siebie wszystko przez 6 dni w tygodniu, dla początkujących może się okazać sporym wyzwaniem. Bez wątpienia, taki tryb przyniesie jednak efekty, a dzięki stopniowemu zwiększaniu intensywności wykonywanych ćwiczeń, poprawi się kondycja i wydolność organizmu.

Merytorycznie Zostań fit to podręcznik dla każdego, od zawodowca po osobę robiącą pierwsze kroki - duża ilość zdjęć, opis każdego ćwiczenia i sprzętu, który należy użyć. Ale jak już wspominałam, mało zdopingowanym może w tym wszystkim zabraknąć oddania. Plus jednak za wstawki w formie dziennika - zapisywanie wymiarów i porównywanie ich z miesiąca na miesiąc, na pewno będzie mobilizujące oraz za nastawienie Natalii, która już we wstępie zagrzewa do wspólnej walki.

Książka Zostań fit to niewyczerpane źródło gimnastycznych inspiracji, w którym przepisy są tylko dodatkiem. Z Gacką ta ciężka praca staje się przyjemnością, a przecież w sporcie właśnie o to chodzi.

Ilość stron porównywalna do Roku z Chodakowską, chociaż właściwie to nie, bo książka Natalii Gackiej jest cieńsza.
Ale co z tego? Na pierwszy rzut oka widać, że tu jest nieporównywalne multum ćwiczeń, dużo bardziej się opłaca wydać na to pieniądze niż na coś innego. Ale czy ćwiczenia będą skuteczne? Po przejrzeniu książki myślę, że tak, a może i nawet bardziej niż w przypadku dziennika, którego tytuł już wcześniej wymieniłam.
Czas działać! <3
Do dresu i na trening ^^ !

• 2015
  • Przeczytane w 2015