Drink. Intymny związek kobiet z alkoholem

Okładka książki Drink. Intymny związek kobiet z alkoholem Ann Dowsett Johnston
2013-01-01
2013-01-01
Kamila Slawinski
alkohol kobiety uzależnienie

Książkę wybrałam z przekory. Kiedyś już podobną czytałam. Książka jest inna, nie jest to biografia, ale spis wielu historii czy informacji. O problemach współczesnych kobiet.

Jest bardzo przejmująca i dająca do myślenia. Uważam, że każda kobieta powinna ją przeczytać. Wiele z nas lubi się napić, wiele z nas pije bez powodu lub z trudnej sytuacji. Przez co, każda z nas musi siebie słyszeć i rozumieć, aby coś małego nie stało się krzywdą na całe życie.

Dobra choć nie porywająca.
Drażniło mnie skakanie w czasie przez autorkę.
Nie mniej porusza bardzo ważny temat. Warto przeczytać.

Dobra choć nie porywająca.
Drażniło mnie skakanie w czasie przez autorkę.
Nie mniej porusza bardzo ważny temat. Warto przeczytać.

„Drink. Intymny związek kobiet z alkoholem” to książka po której spodziewałam się czegoś lepszego. Autorka opisuje wydarzenia z jej życia oraz z życia kobiet, które popadły w alkoholizm i choć wiele z tych opisów jest przerażających (niektóre z kobiet zaczęły pić w wieku 8 lat),to jak dla mnie zbyt wiele tam odniesień do artykułów i badań (Już sama ilość przypisów – 10 stron – o tym świadczy). Szczerze powiedziawszy Ann Dowsett Johnston zamiast rozpisywać się na ponad 380 stron drobnym druczkiem o problemie alkoholizmu wśród kobiet, mogła napisać jeden porządny artykuł i też by wystarczyło. Książkę mogę polecić tylko osobom, którzy piszą prace zaliczeniowe o alkoholizmie.

Jeżeli ktoś liczy na autobiografię trzeźwiejącej alkoholiczki może się rozczarować, lub tak jak ja pozytywnie zaskoczyć. Autorka nie ogranicza się tylko i wyłącznie do przedstawienia swojej historii, ale przedstawia także problem społecznego podejścia do alkoholizmu, promowania picia kobiet. Ukazuje jak duży wpływ na powstanie uzależnienia może mieć wczesny wiek inicjacji alkoholowej, przebycie traumy. Wskazuję jaką rolę możemy przypisywać alkoholowi w naszym życiu - co może predysponować do powstania uzależnienia np. "alkohol jako steryd" "alkohol jako samoleczenie", alkohol jako środek do kontaktów między mężczyzną a kobietą... Co więcej ukazuje perspektywę dziecka kobiety uzależnionej od alkoholu. Wskazuje co jej pomogło w zmaganiu się z chorobą.
Gorąco polecam wszystkim - nie tylko terapeutom, czy osobom uzależnionym - książka skłania do refleksji nad własnym podejściem do alkoholu.

Bardzo dobra książka na temat alkoholizmu wśród kobiet, warto. Opisany problem nadużywania alkoholu wśród kobiet, model uzależnienia, a także osobiste historie wielu kobiet.

Czegoś innego się spodziewałam. Bardziej statystyk sposobów radzenia sobie z alkoholizmem. Dostałam przede wszystkim historię choroby autorki.

• Psychologia
  • Nalogi i ich leczenie