Co pije krowa? Przydatna wiedza z psychologii życia codziennego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
psychologia, behawioryzm
joly_fh

W jaki sposób działam ja? I wszyscy inni? Z instrukcją obsługi ludzie wokół nas są znacznie przyjemniejszymi towarzyszami niż bez. Miło byłoby również czasem zrozumieć samego siebie. Doktorzy Kitz i Tusch nie tylko z humorem opisują, jak działamy, ale zgłębiają także fascynujące przyczyny naszych wewnętrznych mechanizmów działania. Sztuczki psychologii życia codziennego możemy wykorzystywać...

W jaki sposób działam ja? I wszyscy inni?
Z instrukcją obsługi ludzie wokół nas są znacznie przyjemniejszymi towarzyszami niż bez. Miło byłoby również czasem zrozumieć samego siebie. Doktorzy Kitz i Tusch nie tylko z humorem opisują, jak działamy, ale zgłębiają także fascynujące przyczyny naszych wewnętrznych mechanizmów działania. Sztuczki psychologii życia codziennego możemy wykorzystywać każdego dnia, dostajemy też wreszcie sensownie brzmiące odpowiedzi na odwieczne pytania dotyczące naszego życia - jak na przykład:
*Dlaczego nigdy nie robimy tego, co powinniśmy i nie dostajemy tego, czego byśmy sobie życzyli?
*Czy przeciwieństwa rzeczywiście się przyciągają?
*Czy kobiety naprawdę nie umieją parkować, a faceci naprawdę nie potrafią słuchać?
*Jak ze stuprocentową pewnością zapewnić sobie w pracy podwyżkę?

źródło opisu: PWN, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/192924/co-pije-krowa.html

Shino11 | 2016-09-23

Książka zgodna z opisem- ewidentnie przydatna i opisująca trafnie sytuacje życia codziennego. W dodatku zgodna z moimi odczuciami i przekonaniami. Idealny przewodnik po umysłach ludzkich dla tych, u których empatia nie jest dobrze rozwinięta i mają problem ze zrozumieniem innych.
Poza tym, że zauroczyła mnie zgodnością z moimi myślami, to dodatkowo wzbudziła sympatię do autorów oraz uznanie dla formy- luzackiej, konkretnej (51 krótkich rozdziałów wzbogaconych w intrygujące tytuły, streszczonych do maksimum treści przy minimum słów), dopracowanej.
Autorzy-psychologowie napisali ją, jakby tworzyli lek na życiowe smutki i frustracje. Nie można po spotkaniu z tą lekturą nie być bardziej pogodnym człowiekiem.
Jedyny minus za obrazki, które mnie nie śmieszyły, ale być może trafiają one w inny gust humorystyczny, a także za niedosyt, bo chciałabym więcej.

Sosenka | 2013-09-03
Przeczytana: sierpień 2013

Jak często zdarzyło wam się nie dostać czegoś, mimo, że tak bardzo chcieliście, a mówi się przecież, że jeśli bardzo czegoś pragniesz, to się spełni? Ile razy nie zyskaliście sympatii innych, mimo, że właściwie nie zrobiliście nic złego? Czy popełniacie te same błędy, mimo, że wiecie o nich? Jeśli któreś z tych pytań dotyczy was choćby w najmniejszym stopniu, oznacza to obowiązkową lekturę książki "Co pije krowa?".

Volker Kitz i Manuel Tusch, to renomowani lekarze, którzy specjalizują się w literaturze psychologicznej. "Co pije krowa" to poradnik, ale dosyć niezwykły. Opowiada o wielu zagadnieniach psychologicznych i jest skierowany zarówno do osób, które potrzebują pomocy psychologa, jak i po prostu zestresowanych, zapracowanych lub zmęczonych ludzi, a przeczytać powinien go dosłownie każdy! Autorzy twierdzą, że przed udaniem się na terapię, warto go przeczytać, bo może nam uświadomić wiele rzeczy. Jednak nie jest to jakieś głębokie studium, raczej lekka i o dziwo przyjemna, choć...

iusta | 2016-08-20

Chociaż po studiach psychologicznych żadne z opisywanych przez autorów zjawisk nie jest nowością, przeczytać tę pozycję zdecydowanie warto. To fajny wybór psychologicznych zjawisk i teorii, w przyjemnej, lekkiej i dowcipnej formie i z przykładami zastosowania ich w swoim codziennym życiu. Podoba mi się również, że tłumaczka mogła sobie pozwolić na pewien złośliwy przypis względem autorów :) Polecam!

Noxi | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Książka miała kilka ciekawych momentów, parę ciekawostek wartych uwagi, ale większość utonęła w absolutnie seksistowskich komentarzach autorów, co nawet punktuje tłumaczka. Mają rozprawiać o psychologii, nawet podchodzą do niej z jajem, ale jeśli kogoś dalej bawią dowcipy z gatunku płynów ustrojowych i jak ślamazarni są faceci, a jak bardzo obżerają się czekoladkami kobiety - to wtedy będzie miał większą frajdę z lektury. Może i te stereotypy płciowe nie są stereotypami, w końcu autorzy to znani w świecie psycholodzy... Może...

Dorota | 2014-05-21
Przeczytana: 21 maja 2014

Krótko i na temat. Dla psychologów za mało, ale jako źródło ciekawostek podanych w lekko humorystycznej wersji bardzo przydatne. Zachęcam do przeczytania. Kto przeczyta zapewne będzie miał chrapkę na więcej - wtedy zachęcam do sięgnięcia po Kahnemmana, Zimbardo i Aronsona :)

| 2015-04-18

Dobrze jest pogłębiać swoją wiedzę z psychologi. Jest to wiedza stricte życiowa.

Alumfelga | 2016-07-31

Ciekawa lektura dla laika, przedstawiająca raczej znane zjawiska, takie jak dysonans poznawczy czy efekt świeżości i pierwszeństwa. Minusem są pojawiające się od czasu do czasu seksistowkie komentarze, na które w przypisie zareagowała nawet tłumaczka. Książka może zadziałać jako punkt wyjścia do dalszej lektury, jeśli ktoś potrzebuje dużego stosunku "popularnego" do "naukowego", chociaż nie wiem, czy nie warto rozejrzeć się jednak za konkurencyjnymi tytułami.

Bruno | 2014-02-22

To na pewno nie jest książka dla psychologów. Bardzo prosta, napisana lekkim piórem, z humorem. Dobra dla osób stawiających pierwsze kroki w zdobywaniu wiedzy z psychologii.

Kamila Ka-cka | 2015-11-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 21 listopada 2015

Książka napisana z humorem, szybko się czyta. Można dowiedzieć się paru ciekawostek :)

Leń | 2016-01-21
Przeczytana: styczeń 2016

Bardzo przyjemna lektura. Autorzy koncentrują się na bardzo zwięzłym i przystępnym zaprezentowaniu różnych zagadnień z kilku dziedzin psychologii. Zaletą książki jest lekki styl i forma luźno powiązanych ze sobą rozdziałów, pozwalająca na cieszenie się lekturą w środkach komunikacji miejskiej. Zdecydowanie warte polecenia czytadło, zwłaszcza osobom kompletnie niezainteresowanym psychologią.