Szpieg z Bejrutu

Okładka książki Szpieg z Bejrutu Joakim Zander
Okładka książki Szpieg z Bejrutu
Joakim Zander Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Klara Walldéen (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Klara Walldéen (tom 3)
Wojciech Łygaś
Wojciech Łygaś

118/2023 (A)

118/2023 (A)

Jak dla mnie nudna i iinfaltylna.

Jak dla mnie nudna i iinfaltylna.

Dobrze się czytało,wartka akcja, ciekawi bohaterowie

Dobrze się czytało,wartka akcja, ciekawi bohaterowie

Wartka akcja, interesujący bohaterowie, trochę pokręcona fabuła, szczególnie pod koniec książki. Dla relaksu można przeczytać.

Dzieje się dużo i wartko ale tak na prawdę nic to nie wnosi, finał trochę rozczarowuje. Styl autora jest trochę"suchy", coś jak raport policjanta. nie zaglądamy w głąb bohaterów, wydają się dość płytcy, niektórzy wręcz infantylni. Pływak zdecydowanie lepszy. Nie trzeba jednak znać poprzednich części żeby zabrać się za tą. Nie miałem ochoty przerwać lektury ale cieszyłem się że to już koniec.
Audiobook z głosem Roberta Jaorcińskiego na pewno podniósł lekko ocenę, bardzo lubię go słuchać.

Ostatni część przygód, choć to co spotka Klarę, trudno nazwać przygodą - to coś więcej. Polityka i terroryzm w tle. Tematy mocno współczesne - i te społeczno-polityczne i te osobiste.
Klarę spotykamy po pogrzebie jej dziadka. Wraz z przyjaciółką, prawniczką Gabriellą wracają do Sztokholmu. Niestety, z przyczyn jej nie znanych Gabriella zostaje zatrzymana przez policje pod drzwiami swojej kancelarii. Teraz to Klara musi pomóc przyjaciółce. Powoli rozwikłuje zagadkę jej zatrzymania. Okazuje się, że miała się spotkać z tajemniczym informatorem, wracającym z arabskiego kraju. Klara podejmuje wyzwanie i wraz z dawnym znajomym postanawia przejąć sprawę i spotkać się w Brukseli z owym Carlem.
Równocześnie śledzimy losy Jacoba, młodego praktykanta, wysłanego na placówkę dyplomatyczną do Bejrutu. Ma wielkie oczekiwania i marzenia, choć nie reprezentuje sobą jakiś szczególnych umiejętności. Jest za to naiwny, podatny na wpływy, zagubiony w arabskim świecie, samotny i spragniony miłości.
Jest idealnym kandydatem na ...ofiarę. Poznaje uwodzicielskiego Yassima
i wpada po uszy w uczucie do niego. Nie przeczuwa, że i Yassim i Mirian z szwedzkiego wywiadu manipulują nim. Jacob ulega prowokacji Miriam i od tego czasu jego życie zmienia się diametralnie. Staje się zwierzyną łowną. Nie wiem kto jest przyjacielem, a kto wrogiem. Jego uczucie zostaje poddane próbie. Musi zaryzykować własnym życiem. Ocalenia upatruje w spotkaniu z ...Gabriellą.

Powieść bardzo dynamiczna. Skrajne emocje, silne wrażenia. Przyjaźń, miłość. Trudne wybory. Zaufanie, intuicja albo determinacja w działaniu, aby ujść z życiem.

„Szpieg z Bejrutu” to książka trzymająca w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. Częste zwroty akcji, dynamiczny styl i wyraziste postacie to na pewno największe atuty, które sprawiają, że od lektury trudno jest się oderwać.

Powieść szwedzkiego pisarza, Joakima Zandera, wieńczy trylogię, której bohaterką jest Klara Walldeen. Można jednak czytać ją jako oddzielną całość, gdyż autor przywołuje nieraz wcześniejsze zdarzenia, dzięki czemu czytelnik orientuje się w nawiązaniach do przeszłości.

Narracja w płynie tutaj dwutorowo. Najpierw poznajemy Jacoba Segera, młodego, ambitnego mężczyznę, który przybywa ze Szwecji do Bejrutu. Ma nadzieję zrobić karierę w ambasadzie, jednak z rozczarowaniem stwierdza, że nikt nie traktuje go poważnie.
Pewnego dnia Jacob poznaje tajemniczego mężczyznę, w którym się zakochuje. Problem w tym, że Yassim wciąż gdzieś przepada, tłumacząc się pracą wojennego fotoreportera. Czy jednak naprawdę nim jest? Wątpliwości mnożą się, gdy Seger zastaje w swym mieszkaniu kobietę podającą się za pracownicę szwedzkiego wywiadu. Miriam żąda od niego współpracy i ma mocną kartę przetargową, która sprawia, że młody mężczyzna staje przed dramatycznym wyborem. Od tej chwili wydarzenia pędzą z niesamowitą prędkością, wciąż zaskakując nowymi tajemnicami i niespodziankami.

Równolegle z losami Jacoba poznajemy perypetie Klary Walldeen. Wraz z przyjaciółką przyjeżdża ona na pogrzeb swego dziadka. W drodze powrotnej obu kobietom wydaje się, że ktoś je śledzi, jednak nie znajdują na to dowodów. Po powrocie do Sztokholmu Gabriella zostaje aresztowana, gdy próbuje wejść do swojej kancelarii prawniczej. Klara, mimo iż jest świadkiem brutalnego zatrzymania, nie jest w stanie pomóc przyjaciółce. Nie rezygnuje jednak i postanawia dowiedzieć się, czy policyjna akcja ma coś wspólnego z tajemniczą sprawą, jaką Gabriella ostatnio się zajmowała. To jednak wymaga nie tylko sprytu, ale i odwagi, gdyż w pewnym momencie gra toczy się nie tylko o wolność, ale i o życie.

Czytelnik z napięciem śledzi oba wątki, zastanawiając się, co mają one wspólnego. Tego, oczywiście, nie zdradzę, zapewniam jednak, że autor w zaskakujący sposób nie tylko połączył różne wydarzenia i postacie, ale i wystawił cierpliwość odbiorców na wielką próbę.
Trudno podczas lektury nie bawić się w detektywa, tym bardziej, że akcja roi się od intryg, gierek prowadzonych przez bohaterów, podejrzeń i pełnych dramatyzmu decyzji.

Kto jest kim tak naprawdę? Komu można zaufać, a kogo należy się wystrzegać? I czy można znaleźć wyjście z sytuacji, w której ma się związane ręce? - te pytania stale pojawiają się w trakcie czytania, wzmagając napięcie i sprawiając, że odwraca się kartki z niesamowitym zaciekawieniem.

Całość napisana jest barwnie, żywiołowo, z dbałością o polityczne realia. Powieść Zandera jest nie tylko szpiegowskim thrillerem. To również książka skłaniająca do refleksji na temat wojny, terroryzmu i związanych z nim zagrożeń.
Jak daleko można posunąć się, szukając zemsty? I czy chcąc zapewnić ludziom bezpieczeństwo, można samemu stawiać się ponad prawem? - odpowiedzi na te pytania każdy musi znaleźć sam. Wbrew pozorom, nie okazuje się to łatwe i jednoznaczne, nawet gdy już odwróci się ostatnią kartkę. I za to na pewno należy się „Szpiegowi z Bejrutu” dodatkowy plus.

• Audiobooki
  • Kryminał/sensacja