Między aktami

Tłumaczenie: Magdalena Heydel
klasyka

Ostatnia powieść Virginii Woolf. Pisana w trakcie wojny, pomiędzy kolejnymi bombardowaniami Londynu, w świadomości nieustannego zagrożenia życia. Paradoksalnie jedna z najbardziej lirycznych książek słynnej angielskiej powieściopisarki i eseistki. Ukończona na krótko przed samobójczą śmiercią autorki, w Anglii ukazała się w 1941 roku. Obecne wydanie jest pierwszym polskim przekładem powieści.

artdeco92 | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

To jest zmysłowe arcydzieło. Czytając słyszy się dźwięki, czuje zapachy, widzi gry świateł...i pozorów. Woolf wykreowała/ opisała (?) świat, o którym zawsze marzyłam. Niewolny od wad, ale cudownie sensualny. Niewolny od samotności, ale ta samotność łagodnie pobrzękuje pomiędzy konwenansami.
Słabsze punkty, czyli chwile nudy, to dłuższy fragment przedstawienia, który nijak tak naprawdę łączy się z treścią książki. Im bliżej końca tym urokliwy świat angielskiej prowincji zaczyna się rozmazywać, skrzeczeć, jak zacinająca się płyta gramofonu. Postaci gubią się we własnych rozmyślaniach, czytelnik gubi się w sensie morałów. Czy to kolejna sztuczka panny La Trobe?

książek: 1993

Jedna ze słabszych powieści Virginii Woolf. Warto ją przeczytać głównie ze względu na styl, w jakim została napisana powieść. Niewiarygodne, że miesiąc po skończeniu pisania Virginia popełniła samobójstwo.

lajt | 2010-06-19
Przeczytana: 2010 rok

Przenikliwe i uwrażliwione oko zobaczyło więcej, niż tylko ludzkie charaktery. Ukryta w postaci panny La Trobe, Virginia odsłania swój ironiczny portret.

Malyn | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

"Między aktami" to modernistyczny opis fragmentu jednego dnia z życia w pewnej miejscowości. To jakby fotografia rodziny, dla której odbiciem staje się przedstawienie, wystawiane pewnego popołudnia.
Przed, pomiędzy, po tym wydarzeniu możemy uchwycić relacje małżeńskie, pomiędzy dziadkiem a wnukiem, przemyślenia o możliwym romansie, stosunki brata i siostry. Gdzieś w oddali czai się wojna, ktoś widzi ukojenie w Bogu i w poznawaniu prehistorii, niektórzy rozpatrują punkt życia, w jakim się znaleźli. A wszystko to dzieje się w letni, ciepły, przepełniony słońcem dzień. Pani Woolf udało się przekazać nie tylko sielankowy klimat lata, czy podrygi delikatnego wiatru, ale też wniknąć precyzyjnie do zakątków ludzkiego umysłu. Jest to uczta dla zmysłów, choć nie jest to dzieło "powalające". Niemniej jego klimat, istota pozostaje z czytelnikiem na długo.

Kinga | 2014-03-13

Na okładce książki znalazłam informację, że jest to ostatnia powieść Virginii Woolf. Jeśli wziąć pod uwagę, że miesiąc później popełniła samobójstwo można na książkę spojrzeć całkiem inaczej i mieć dla niej trochę więcej przychylności. Czytając ciągle miałam w głowie muzykę, jakiś takt, słowa układały się w jakiś konkretny rytm. Coś w niej przyciąga ale coś też odrzuca. To druga moja lektura tej autorki i ocena niska, nie odnalazłam się w tym, choć ostatni akt sztuki, akt współczesny bardzo poruszający. Ten zrobił na mnie wrażenie. Wciąż gramy, całe życie gramy, zastanawiam się kiedy w Nas pojawia się czas między aktami...

karol-ina | 2014-07-25

Jedna z pozycji Woolf nie poddajacych sie interpretacji podczas czytania, opowiesc duszna, tajemnicza. Z niecierpliwoscia czekamy momentu by wreszcie zakonczyc te meke, po czym stwierdzamy, ze jest to jednak pozycja swietna, a autorka byla geniuszem literackim.

sartoriu | 2016-12-04
nekemtenem | 2016-09-12