Johnny Panic and the Bible of Dreams
PaniKa

Zbiór opowiadań Sylvii Plath.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nieopierzony | 2014-09-10
Przeczytana: sierpień 2014

To była moja pierwsze przygoda z Sylvią Platt. Mimo, że już na samym wstępie ostrzegano mnie, że to nie autorka wybierała opowiadania i, że nie wszystkie według niej mogły nadawać się do publikacji, oraz, że przede wszystkim jest ona poetką, spędziłam miły czas z tym zbiorem. Pozornie mogłoby się wydawać, że są to opowiadania bez jakiejkolwiek puenty, jakaś historia, krótka, bez wyraźnie zarysowanego początku czy końca. Dla mnie ważny był ich klimat, ten typ pesymizmu urzekł mnie i nie pozwolił oderwać się od tekstu. Nie nazwałabym jednak tego przerostem formy nad treścią. Emocje przekazane w tych opowiadaniach były zdecydowanie prawdziwe i do mnie osobiście taki typ przekazu dociera jak najbardziej.
Nie miałam żadnych oczekiwań, a twórczość Sylvii Plath, nawet jeśli w tym wydaniu nie najwyższych lotów, szczerze mi się spodobała i na pewno przekonała do sięgnięcia po jeszcze więcej.

MadameShepard | 2014-03-14

Po doskonałym "Szklanym kloszu" i zachwycającej poezji, te opowiadanka jawią się jako słabiutkie. Rwane, niedokończone, bez krystalizacji sensu i wyjaśnień pobudek. Jakieś urywki bez początków i zakończeń. Jeśli taki był zamysł artystyczny, do mnie nie trafił.

Marcin Orlik | 2014-04-07

Lobotomia osobowości, czyli “Upiorny Jaś i biblia snów” Sylvii Plath

Przynieście mi głowę Sylvii Plath!

Tak można by krzyknąć w dowolnej bibliotece i właśnie tę książkę powinno się wtedy otrzymać do rąk własnych. Ten zbiorek opowiadań, po raz pierwszy wydany w oryginale w 1977 roku umożliwia czytelnikowi chirurgiczne rozkrojenie osobowości autorki i wybrania sobie co smaczniejszych kąsków. Można grzebać do woli, tekstu jest sporo i można grzebać autorce po mózgu ile dusza zapragnie.

A zapragnie.
Każde opowiadanie dotyka innej sfery osobowości, więc treść jest bardzo zróżnicowana, przy czym - to trzeba powiedzieć koniecznie - mimo tego, że bohaterka każdego opowiadania mówi jest jednocześnie narratorką, w żadnym wypadku nie mamy do czynienia z przypadkiem bezczelnej autotematyczności. Przed nami przejdzie parada składająca się z lęku, niezgody na konwenanse, pustki, depresji, nieuchronności, fascynacji, strachu przed zmianą, marzeń... Długo by wymieniać. Mimo pozornie...

GabrielL Kamiński | 2011-07-21
Przeczytana: 14 sierpnia 1995

Kto chce poznać twórczość poety, w tym wypadku poetki Sylvii Plath musi sięgnąć po ten zbiór jej opowiadań. Widać po tych kilku nowelach, jej wrażliwość i stygmat śmiertelności symbolicznie odzwierciedlony w naszym ludzkim planie

Abbey | 2013-11-04
Na półkach: Przeczytane, Blw, 2013
Przeczytana: 04 listopada 2013

Czytając uprzednio Szklany klosz czy dzienniki Plath, spodziewałam się czegoś więcej.

Alicja | 2016-04-04
Na półkach: 2016, Przeczytane