rozwiń zwiń

Uległość

Okładka książki Uległość Michel Houellebecq
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Uległość
Michel Houellebecq
6,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Soumission
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2015-09-23
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-23
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328021204
Tłumacz:
Beata Geppert
Tagi:
Beata Geppert
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Czy islam może być ratunkiem dla nas, Europejczyków?



1389 159 87

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
2475 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
89
32

Na półkach:

Po lekturze wszystkich wcześniejszych powieści autora można się w znacznej mierze spodziewać treści tej najnowszej, ale bierze się ją w końcu do ręki (a przynajmniej ja tak robię), by mieć do czynienia z czymś choćby częściowo nowym (w przeciwnym wypadku powróciłbym do wcześniejszych pozycji). Niestety książka jest mniej więcej o tym samym co poprzednie, tzn. ukazuje cienie demoliberalnej i indywidualistycznej kulturowo cywilizacji. Ponadto przekazuje te treści w mniej więcej ten sam sposób. O ile pierwotnie śmieszyła mnie feministyczna krytyka powieści autora, wymierzona w fakt, że ich głównymi postaciami są tylko mężczyźni (trudno mieć o to do autora pretensje, wszak nie posiada waginy; jak więc można oczekiwać od niego by był specjalistą damskiej psychiki i serwował nam spojrzenie na świat z kobiecej perspektywy?), o tyle osobiście nieco nuży mnie schematyczność tej książki na tle poprzednich. Owszem, postacie są trochę inne, fabuła trochę różni się od poprzednich, ale zasadniczo to, że głównym bohaterem jest 1) mężczyzna 2) koło czterdziestki, który 3) jest mizantropem 4) nie zmuszonym do wytężonej pracy zawodowej i 5) mieszkającym we Francji, powoduje, że trudno odnaleźć na kartach "Uległości" świeże powietrze i zostać czymś pozytywnie zaskoczonym. Drobną różnicą jest np. to, że więcej jest w niej upiornie nudnych informacji o potrawach i napojach (tak, rozumiem, że to też był wątek w literaturze, którą główny bohater zajmował się zawodowo i który pojawił się, by pokazać do czego w znacznej mierze sprowadza się egzystenja współczesnego człowieka), ale autor nie musiał przy okazji zamęczać i swoich czytelników, chyba że jego targetem są teraz gospodynie domowe. Generalnie daje się odczuć, że książka została napisana przez świetnego i dojrzałego pisarza, więc można ją polecić ciekawym jego prac, ale już niekoniecznie ludziom, którzy przeczytali jego wszystkie powieści.

Jeśli chodzi o główną problematykę książki (przynajmniej ja ją tak odbieram), to albo autor starał się skompromitować poglądy teistów, albo się z nimi osobiście utożsamia i tym samym całkowicie pogrąża, niezdolny do wyjścia poza to, o czym pisał, gdy był nieco młodszy. Postacie z książki nawracają się/dokonują konwersji na rozmaite monoteizmy i czynią to albo z powodów trywialnie banalnych i infantylnych, jak np. te estetyczne, albo z obrzydliwego koniunkturalizmu. Nie jest to w żadnej mierze motyw zaskakujący, jednak mając na uwadze fakt, że są to ludzie, po których, ze względu na to czym się zawodowo zajmują, można oczekiwać, że będą służyć prawdzie, to wzmaga to tylko czytelnika do nich obrzydzenie. Z kolei w warstwie kulturowej, autor ponownie konfrontuje empiryczny świat nowoczesny z perspektywy dobrze sytuowanego finansowo Francuza z jakimś mitem o przeszłych i obecnych patriarchalnych kulturach. Czytelnik nie uświadczy niestety żadnej poważnej analizy, a co najwyżej jakieś luźne spostrzeżenia (niemal identyczne do tych z poprzednich powieści autora). Rozumiem, że taka jest specyfika literatury i że "Uległość" jest powieścią, a nie naukowym traktatem, ale jeśli autor usiłuje zabrać głos w debacie na jakieś ważne tematy polityczne, cywilizacyjne czy kulturowe, to nie można go niestety traktować zbyt poważnie.

Po lekturze wszystkich wcześniejszych powieści autora można się w znacznej mierze spodziewać treści tej najnowszej, ale bierze się ją w końcu do ręki (a przynajmniej ja tak robię), by mieć do czynienia z czymś choćby częściowo nowym (w przeciwnym wypadku powróciłbym do wcześniejszych pozycji). Niestety książka jest mniej więcej o tym samym co poprzednie, tzn. ukazuje cienie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 641
  • Chcę przeczytać
    3 310
  • Posiadam
    1 365
  • Teraz czytam
    138
  • Chcę w prezencie
    88
  • Ulubione
    81
  • Literatura francuska
    46
  • 2020
    40
  • 2019
    38
  • 2018
    37

Cytaty

Więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Michel Houellebecq Uległość Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także