Obrona Rozumu

Tłumaczenie: Jaga Rydzewska
Wydawnictwo: Fronda
Chesterton, Obrona Rozumu

„Z góry i bez trudu można zgadnąć, jakie będą błędy ciemnych mas. Czego nikt nie zdołałby przewidzieć, czego nie wyśnilibyśmy w sennym koszmarze, czego nie spłodziłaby najbardziej chora wyobraźnia — to błędy ludzi świetnie wykształconych.” G.K. Chesterton Obrona rozumu to wybór esejów G.K. Chestertona. Wybitny angielski pisarz z typowym dla siebie błyskotliwym humorem, czasem nabierającym...

G.K. Chesterton

Obrona rozumu to wybór esejów G.K. Chestertona. Wybitny angielski pisarz z typowym dla siebie błyskotliwym humorem, czasem nabierającym cech humoru czarnego, opisuje przejawy współczesnego sposobu myślenia, wykazując, że są to w istocie przejawy bezmyślności. To nie moralność czy polityka są dzisiaj w stanie upadku — twierdzi Chesterton — lecz rozum. Nasza cywilizacja, jeśli ma przetrwać, musi na nowo odkryć sztukę jasnego, spójnego rozumowania.

Jest to ostatni tom czterotomowego cyklu. Poprzednie części to Obrona świata, Obrona człowieka i Obrona wiary.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: wydawnictwofronda.pl

Florianf | 2018-07-24

"Bardzo słaba" - tak ją oceniam. Chestertona cenię za "Człowieka, który był Czwartkiem", ale zestaw tych esejów tutaj ujawnia bardzo zaściankowe myślenie, pomieszane z poczuciem jakiegoś misjonarstwa i niestrawnym przekonaniem o poznaniu "prawdy".

Najgorsze w tej książce jest jednak to bezsensowne, puste wodolejstwo. Ja nie cierpię takiego pisania, w którym autor kreuje sam jakiegoś potwora (np. "współczesnym myślicielom mocno brakuje wyobraźni") a potem go zwalcza.

Irytuje mnie też to bezmyślne - wiem, mówię o Chestertonie - uogólnianie "Współcześni myśliciele". Jezu, ktoś uważa, że naprawdę kiedykolwiek istniał lub zaistnieje coś takiego jak "współczesny myśliciel".

Głupota ubrana w mądre wyrazy. Jak to powiedział Szekspir w Makbecie: "Karzeł ubiera się w szaty olbrzyma". Bezmyślna ta książka, choć niby wypełniona przemyśleniami.

He he - jakimi przemyśleniami? Na temat "współczesnej polityki", "zwierzęcia w człowieku" i "nowoczesnych problemach". Wszystkie te pojęcia...

RyBy RyBy | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Wybór esejów jednego z bardziej znanych katolickich "tradycyjnych" myślicieli. Tematy jednak nie są mocno związane z religią, są często gorzką refleksją nad światem, o tyle ciekawą, że sprawdzają się nadal (a może i w coraz większym stopniu) mimo że od napisania prac minęło wiele dziesięcioleci.
Czy rozum trzyma się dobrze w postępowym społeczeństwie? Warto przeczytać, zwłaszcza że eseje są króciutkie, do połknięcia wraz z tabletkami na nietrawność po obiedzie albo do poduszki :)

MoznaPrzeczytac | 2015-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2015

Bardzo trudno jest dokonać recenzji książki, która składa się z esejów. Szczególnie jeśli ich tematyka jest bardzo różnorodna, a jedynym kryterium, które je łączy (poza osobą autora) jest myśl przewodnia uchwycona (w moim przekonaniu dość luźno), przez wydawcę. Książka z jaką przyszło mi się zmierzyć to „Obrona Rozumu” napisana przez Gilberta Keitha Chestertona, wydana przez Frondę jako czwarty i ostatni tom cyklu. Każdy tom prezentuje się okazale: twarda oprawa, barwna (ale stonowana) okładka, ładny papier. Sięgając jednak po ten tom, nie uzyskamy chociaż w marginalnym stopniu informacji o autorze. A jest to postać pod wieloma względami interesująca a jego wątki biograficzne mają odzwierciedlenie w twórczości pisarskiej. Bez tego trudno zrozumieć i docenić głębie wybranych przez wydawnictwo esejów. G. K. Chesterton urodził się w Londynie 29 maja 1874 roku w średniozamożnej rodzinie. Jego ojciec był właścicielem biura nieruchomości. Edukację pobierał w elitarnej szkole św. Pawła w...

Ewa_Chani_Skalec | 2014-12-30

"Obrona rozumu" G. K. Chestertona to wybór esejów tego wybitnego angielskiego pisarza. Kończy się w ten sposób pewien cykl, którego wcześniejsze tomy nosiły następujące tytuły: "Obrona świata", "Obrona człowieka" i "Obrona wiary". Dla wyjaśnienia dodam, że żadnego z nich nie miałam jeszcze okazji czytać, choć do dzieł Chestertona zabierałam się już od dłuższego czasu.
Jakie więc są moje wrażenia z lektury "Obrony rozumu"?
Jak wspomniałam (co zresztą wynika z podtytułu), książka jest zbiorem publicystyki, przede wszystkim z lat 1930-1936. Można tu znaleźć zarówno całe eseje, jak i ich fragmenty, czy skróty.
Tekstów jest naprawdę dużo, bo aż 95. Poruszają przeróżne problemy, jedne są dłuższe, inne krótsze. Wszystkie jednak napisane inteligentnie, wręcz błyskotliwie, czasem z dużym poczuciem humoru, zawsze zaś z szokującą spostrzegawczością zjawisk, co cechuje Chestertona.
O czym pisał Chesterton w latach 30 ubiegłego stulecia (choć zaznaczam, że niektóre eseje pochodzą z lat 50, a...