Callao 1866

Bellona
2015-02-19
2015-02-19
wojskowość powszechna

No, tym razem trafiłem na jeden ze słabszych habeków. I jak lubię pióro Jarosława Wojtczaka, to po prostu nie mogę przejść obojętnie obok takiego lania wody. Połowę książki zajmuje niestety rozdział "Krótka historia Peru", gdzie autor omawia dzieje kraju od XVI wieku. W tym wszystkim poczytamy o konkwistadorach, powstaniach przeciwko Hiszpanach, bitwie pod Ayacucho (śmieszne, bo o tej bitwie jest inny habek)- nawet jest mapa tego starcia z cyfrówką. Druga część książki to już opis wojny 1865 - 1866 między Peru a Hiszpanią, którym kulminacyjnym starciem był ostrzał Callao przez Hiszpanów. Autor omawia jeszcze inne starcia morskie między oboma krajami, nie były to jakieś wielkie bitwy, ot raczej potyczki po kilku rannych i zabitych. Wątpię, żeby się dało z samej wojny wycisnąć więcej i z opisu konfliktu akurat jestem zadowolony. Zawsze chwalę takie egzotyczne tematy w serii "Historycznych Bitew", ale tutaj książka jest wyraźnie przegadana i połowę można sobie odpuścić.

Tym razem lekkie rozczarowanie. Autor jak zwykle wybrał ciekawy temat czyli wojnę hiszpańsko-peruwiańską i do samego opisu tego konfliktu wraz z tłem dyplomatyczno-politycznym nie można się przyczepić. Zirytowało mnie jednak, że połowę - tej krótkiej niespełna 200 stronnicowej - książki zajmuje streszczenie historii Peru do momentu rozpoczęcia wojny. Z jednej strony przybliżenie egzotycznego z polskiego punktu widzenia tematu jest w porządku, ale jednak książka ma swój temat więc poświęcenie tyle miejsca niejako wstępowi to przesada. Sam opis powstania Tupaku Amaru II, które miało miejsce prawie 100 lat wcześniej i nie ma z opisywaną wojną żadnego związku zajmuje prawie 40 stron! Takie pompowanie książki jest zatem trochę nieuczciwe. Poza tym mimo wszystko niezła i przystępnie napisana książka

7,5/10

7,5/10

Znakomita książka, jeden z ciekawszych habeków jaki czytałem. Auto modelowo wręcz opisuje niszowy z naszego punktu widzenia konflikt, który był tak naprawdę końcem kolonialnej / imperialnej Hiszpanii i przypieczętował obecny układ państw w Ameryce Południowej. Świetnie opisana historia Peru od 1530 roku, sytuacja polityczna, gospodarcza, etniczna, konflikty wewnętrzne. Do tego okres walk wyzwoleńczych 1810 - 25 i kulminacja w 1865 - 66. Po lekturze tej książki na tle moich znajomych jestem ekspertem od spraw Ameryki Południowej :). A to wszystko rewelacyjnie przystepnie napisane, az chce sie czytac.
Ocena 8 na 10 tylko dlatego, ze lata 1825 - 45 autor rozpisał już tak dokładnie, że umarłem ze dwa razy z powodu opisów kto z kim przeciwko komu - tak jakby Peruwiańczykowi pisać o zmianach w polskim sejmie po 1989 roku do 2004 :). Za dużo i za mocno, więc nie wesżło.
Wnioski też ciekawie opisane, jestem zaspokojony wiedzowo na kilka miesięcy w tematach latynoskich.

Dobra książka, jak zwykle od p. Wojtczaka. Wspaniale, że jest człowiek, który z taką pasją i wiedzą opisuje mało znane bitwy i konflikty!

• Historyczne Bitwy
  • XIX wiek
  • Wojskowość
  • Chce przeczytać; historyczne bitwy (Bellona)

Jarosław Wojtczak Callao 1866 Zobacz więcej