Las Argoński 1918

Historyczne Bitwy
Bellona
2022-10-26
2022-10-26

Książka jest porażką metodologiczną, redakcyjną i merytoryczną. Argumenty na potwierdzenie tej tezy w mojej wideorecenzji. Zapraszam do oglądania!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka nie na temat . Chyba najgorsza pozycja z I wojny światowej którą ukazała się z serii Historyczne Bitwy. Tytułowa bitwa to tylko kilka stron. Sam opis walk w Aragoni to kilkanaście stron reszta to historia armi amerykańskiej w I WŚ. Książka o wszystkim i o niczym. Nie wiem dlaczego pozycja ukazała się z serii HB.

Co tu dużo mówić, sympatyczny habek. Każdy kto zna styl Jarosława Wojtczaka mniej więcej wie, czego się spodziewać, czyli barwnej opowieści, a nie sztabowej historii jak to bywa u innych autorów w serii piszących o tym okresie. Autor koncentruje się na amerykańskim wysiłku wojennym, drodze USA do wojny, organizacji Amerykańskich Sił Ekspedycyjnych, wcześniejszych działaniach na froncie zachodnim, udziale wojsk amerykańskich w walkach nad Marną itd. Kluczowym fragmentem jest oczywiście opis bitwy w Lesie Argońskim, Wojtczak nie pomija tutaj sytuacji, które weszły do popkultury i szeroko rozpisuje się o "zaginionym batalionie" oraz wyczynie kaprala Alvina Yorka. Trochę brakowało mi jednak szerszego spojrzenia na wojska niemieckie w tym rejonie, wszystko jest przedstawione raczej z perspektywy jankeskiej. Bibliografia nie powala szczególnie, brak jest archiwaliów, są w niej pozycje polsko i anglojęzyczne, co w zasadzie wyjaśnia strukturę książki, ale pomimo tego mamy do czynienia z solidną popularnonaukową lekturą.

• I wojna światowa
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt