Ayacucho 1824

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Aaron

Bitwa, która ostatecznie załamała kolonialne panowanie Hiszpanów w Ameryce Łacińskiej. Została stoczona 9 grudnia 1824 r. w czasie wojen o niepodległość Ameryki Łacińskiej. Pod wodzą gen. Antonia José de Sucre, podkomendnego Simóna Bolíwara, pod Ayacucho stanęło do walki ok. 6 tysięcy Wenezuelczyków, Kolumbijczyków, Argentyńczyków, Peruwiańczyków i Chilijczyków przeciwko wojskom hiszpańskim,...

Została stoczona 9 grudnia 1824 r. w czasie wojen o niepodległość Ameryki Łacińskiej. Pod wodzą gen. Antonia José de Sucre, podkomendnego Simóna Bolíwara, pod Ayacucho stanęło do walki ok. 6 tysięcy Wenezuelczyków, Kolumbijczyków, Argentyńczyków, Peruwiańczyków i Chilijczyków przeciwko wojskom hiszpańskim, liczącym 9 tysięcy żołnierzy.

Armia hiszpańska po stracie ponad 2 tysięcy żołnierzy wycofała się z pola bitwy. Wicekról José de la Serna i dowodzący Hiszpanami gen. José de Canterac dostali się do niewoli. Warunkiem zwycięzców było wycofanie wszystkich żołnierzy hiszpańskich z Peru i Boliwii.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=cat&c...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/nokl/big/5540.jpg

Grisznak | 2018-02-19

Porządnie napisana monografia rewolucji w Ameryce południowej - bo sama bitwa to tak naprawdę ostatnie jej strony. Napisana porządnie i rzetelnie, nie mam tu uwag, zaś mało znana tematyka została podana fachowo i zrozumiale.

doliwaq | 2013-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Widać, że autor po raz pierwszy pisze dla tej serii. Czyta się nieźle, choć jak dla mnie zdecydowanie za mało pisze o genezie całej rewolucji w Ameryce Południowej. I także zdecydowanie za mało pisze o Polakach, którzy uczestniczyli w tych wydarzeń. Jest opisany tylko jeden Polak, który w dodatku bardzo negatywnie się zasłużył.