Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historyczna
Bożena

Bitwa pod Antietam stoczona 17 IX 1862 r. podczas amerykańskiej wojny domowej przeszła do historii Stanów Zjednoczonych jako jeden z najkrwawszych dni wojny secesyjnej. Tego dnia na polach Marylandu Armia Potomacu dowodzona przez gen. McClellana zaatakowała Armię Północnej Wirginii pod wodzą gen. Roberta Lee. 17 IX 1862 r. ponad 80 000 żołnierzy Unii rozpoczęło atak na pozycję przygotowanej...

17 IX 1862 r. ponad 80 000 żołnierzy Unii rozpoczęło atak na pozycję przygotowanej do obrony 45 000 armii Konfederacji. W seriach krwawych ataków Armia Unii próbowała zepchnąć Konfederatów z zajmowanych pozycji. Lee natomiast wiedział, że utrata kluczowych pozycji może doprowadzić do klęski jego armię mającą za swoimi plecami rzekę Potomac, a co za tym idzie zniszczenie jedynej armii Południa między Waszyngtonem a Richmondem. Kosztem krwawych strat żadna ze stron nie osiągnęła decydującego zwycięstwa. Mimo odwodów McClellan nie zdecydował się ponowić ataków następnego dnia, co pozwoliło Południowcom bezpiecznie się wycofać za rzekę. Konfederaci natomiast, osłabieni zdziesiątkowani ale nie rozbicie nie mieli już sił na podjęcie dalszych działań na terytorium Unii i zmuszenia Waszyngtonu do uznania ich niepodległości.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Jacek | 2017-01-15
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Wojna secesyjna zanadto mnie nie fascynuje, ale ponieważ wiem o niej nie za wiele, zdecydowałem się na czytanie kolejnych tomików serii Wielkie Bitwy Bellony, poświęcone temu wydarzeniu. Chronologicznie "Antietam 1862" było pierwsze w kolejności. Książka jest solidnie wydana, bo nawet literówek nie jest zbyt wiele. Język w miarę przystępny (w końcu to praca popularnonaukowa, nie beletrystyka), ilustracji trochę mało, bibliografia nieliczna i pozycje angielskojęzyczne, co akurat nie powinno dziwić. Na korzyść pracy przemawia sporo map, co w serii jest raczej wyjątkiem. W dodatku prócz kolejnych faz tytułowej bitwy pokazano też inne starcie i całą kampanię generała Lee. To bardzo cenna pomoc w poznaniu wydarzeń.
Sama praca ma charakter monografii poświęconej militariom, choć autor nakreślił także uwarunkowania polityczne, a także inne, choćby gospodarcze. Dobrze, że nie próbował odwoływać się do genezy całej wojny, a jedynie przedstawił okoliczności poprzedzające kampanię w...

Getos | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Książeczka z serii BH koncentruje się nie tylko na samej bitwie pod Antietam we wrześniu 1862 r., ale również na całej kampanii 1862 r. od lądowania wojsk Unii pod wodzą McClellana w Fort Monroe, pochodzie w stronę stolicy konfederatów Richmond, bitwie na jej przedpolach, następnie wkroczeniu wojsk gen. Lee do Marylandu, walkach w Górach South Mountain i ostatecznie najkrwawszym starciu tej wojny (jeżeli chodzi o straty poniesione w ciągu jednego dnia) tj. bitwie nad rzeczką Antietam na przedpolach Sharpsburga. W bitwie po obu stronach poległo ok. 3,7 tys. żołnierzy, a rannych zostało 17 tys., co jak pisze Autor warto zestawić ze stratami Amerykanów przy lądowaniu w Normandii tj. 1,5 tys. zabitych i 5 tys. rannych. Autor w swojej książce zamyka się więc na okresie od kwietnia do września 1862 r. Nie cofa się on w swojej narracji do początku wojny, nie pisze za wiele o samej polityce, a także nie koncentruje się na tym co działo się po bitwie pod Antietam. Koncentruje się na...

Watcher | 2016-09-04
Przeczytana: 04 września 2016

Jedna z lepszych pozycji serii, choć pierwsze kilkadziesiąt stron nasuwały mi odmienne refleksje. Piotr Groblewski zaczął swoją narrację od skrótowego przedstawienia kampanii półwyspowej, bitew sześciodniowych i kampanii zakończonej II bitwą nad Bull Run... i to jest słabsza część książki. Ten telegraficzny skrót wypełniony nazwiskami, nazwami jednostek i miejscami kolejnych starć wywołał u mnie znużenie. Wolałbym też, by rozdział o armiach walczących stron był na początku ksiażki a nie w jej połowie, ale to jest już zwykła maniera HaBeków. Poziom tytułu nagle skacze, gdy autor przechodzi do opisania kampanii w Marylandzie i tytułowej bitwy nad Antietam. Tam nareszcie jest plastycznie, przejrzyście i ciekawie. Na tyle plastycznie, że niemal widziałem oczyma wyobraźni to straszne pole kukurydzy przy Lesie Wschodnim, Krwawą Aleję czy ginących żołnierzy Sedgwicka w Lesie Zachodnim. Radzę nie zrażać się słabszym początkiem, potem jest dużo lepiej.

palooh | 2013-08-29

Solidna pozycja, którą dobrze się czyta. Autor korzysta z opracowań polskich dotyczących wojny secesyjnej ale sięga również do tekstów źródłowych wcześniej nie pojawiających się w polskiej literaturze tego tematu. Godne polecenia dla miłośników tego okresu w historii Stanów Zjednoczonych.

siczowy | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017