Niedoczekanie

Okładka książki Niedoczekanie Hanna Fronczak, Dawid Juraszek, Przemysław K.Hytroś, Przemysław Karbowski, Krzysztof Kochański, Iwona Kowalczyk, Stanisław Truchan, Maciej Żytowiecki
Okładka książki Niedoczekanie
Hanna FronczakDawid Juraszek Wydawnictwo: RW2010 fantasy, science fiction
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
RW2010
Data wydania:
2015-02-18
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-18
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379491247
Tagi:
antologia fantastyka parowy steampunk sf alternatywa historia świat
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Memento Bartłomiej Dzik, Hanna Fronczak, Agnieszka Hałas, Dawid Juraszek, Katarzyna Kowalewska, Joanna Maciejewska, Grzegorz Piórkowski
Ocena 6,3
Memento Bartłomiej Dzik, Ha...
Okładka książki Do diabła z bogiem Paweł Ciećwierz, Karolina Cisowska, Anna Dominiczak, Bartłomiej Dzik, Hanna Fronczak, Dawid Juraszek, Joanna Maciejewska, Grzegorz Piórkowski, Stanisław Truchan, Istvan Vizvary
Ocena 5,8
Do diabła z bo... Paweł Ciećwierz, Ka...
Okładka książki Science Fiction, Fantasy & Horror 75 (1/2012) Hanna Fronczak, Patryk Młynek, Jaga Moder, Red. Science Fiction Fantasy & Horror, Jagna Rolska, Ida Żmiejewska
Ocena 7,8
Science Fictio... Hanna Fronczak, Pat...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
384
217

Na półkach: , ,

Dziwna książka. Niby fantastyka, a jednak odbiega od stereotypowego kanonu. Historie rzeczywiście są alternatywne, pierwsze opowiadanie (steampunk) bardzo fajne i zapowiadało sie ciekawie, ale pozostałe ujete w róznych tematach, czasem wręcz muskające tylko fantastykę. Cechą wszystkich (dość ciekawą) tych opowiadań jest akcja dziejąca się w Polsce w różnych jej okresach (szlachecka, II wojna światowa, zimna wojna). To było naprawdę nowatorskie i stanowiło niezwykłość tego zbioru. Jednak serca ani oczu nie porywało. Zdecydowanie bym jej nie polecił jako bezsprzecznie wartą przeczytania.

Dziwna książka. Niby fantastyka, a jednak odbiega od stereotypowego kanonu. Historie rzeczywiście są alternatywne, pierwsze opowiadanie (steampunk) bardzo fajne i zapowiadało sie ciekawie, ale pozostałe ujete w róznych tematach, czasem wręcz muskające tylko fantastykę. Cechą wszystkich (dość ciekawą) tych opowiadań jest akcja dziejąca się w Polsce w różnych jej okresach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2727
1819

Na półkach: ,

Długo leżała mi ta pozycja na czytniku, a że nie jestem jakąś koneserką sci-fi, to powiem tylko tyle, że niektóre opowiadania bardzo mi się podobały, niektóre jednak zupełnie mnie nie wciągnęły. Bardzo ciekawa historia alternatywna z Leninem albo z Łukasiewiczem. Te z polem bitwy w tle to raczej nie moja bajka, może ktoś inny doceni.

Długo leżała mi ta pozycja na czytniku, a że nie jestem jakąś koneserką sci-fi, to powiem tylko tyle, że niektóre opowiadania bardzo mi się podobały, niektóre jednak zupełnie mnie nie wciągnęły. Bardzo ciekawa historia alternatywna z Leninem albo z Łukasiewiczem. Te z polem bitwy w tle to raczej nie moja bajka, może ktoś inny doceni.

Pokaż mimo to

avatar
148
128

Na półkach:

Odkąd trafiłam na zbiory opowiadań Pilipiuka – zakochałam się w krótkiej formie. Doceniam ją i szanuję autorów, którzy podejmują się pisania opowiadań. Wiem, jak trudne to zadanie – zachwycić czytelnika na kilku czy kilkunastu zaledwie stronach. Napisać dokładnie to, co się chce, ani mniej, ani więcej.
Kocham historię i zawsze fascynowało mnie gdybanie, co by było, gdyby wydarzenia potoczyły się innym torem. Tym chętniej więc sięgnęłam do antologii „Niedoczekanie” wydanej w tym roku przez wydawnictwo RW2010. Jakie wrażenia z lektury? Bardzo, bardzo pozytywne.
Na antologię tę składa się osiem bardzo różnych tekstów. Różnych pod względem fabuły i zamysłu, języka, konwencji, długości i tego, jakie zrobiły na mnie wrażenie. Choć w większości bardzo przypadły mi do gustu, do niektórych mam więcej zastrzeżeń, a o innych będę dużej rozmyślać.
Całość zaczyna się od nietuzinkowego „Parowego hycla” Krzysztofa Kochańskiego. Opowiadanie napisane w konwencji steampunku robi bardzo pozytywne wrażenie i urzeka tą charakterystyczną dla gatunku tajemniczością. Sam pomysł, by intrygę zbudować z parowymi psami jako głównymi podejrzanymi jest wręcz brawurowy, a im dalej, tym robi się ciekawiej. Choć zakończenie może trochę rozczarować, do całość wypada wyśmienicie.
„Jeden na milion” Hanny Fronczak zadziwia na całej linii. Długowieczność, jak wskazuje Autorka już na samym początku (posiłkując się cytatem z Pisma Świętego) to coś, o czym ludzie myśleli od dawien dawna. Kiedy jednak odkryli, że osoby żyjące po kilkaset lat nie są li tylko legendarnymi postaciami, ale ludźmi z krwi i kości, ich postrzegane świata się zmieniło. Dlaczego jednak to tak wielcy okrutnicy jak choćby Lenin musieli należeć do tego niewielkiego, uprzywilejowanego w pewien sposób grona długowiecznych? Cóż, czy aby na pewno uprzywilejowanego? Postać Lenina, jaką wykreowała Fronczak daleka jest od idealizmu, a będąca główną bohaterką narratorka zostaje wplątana w nie lada intrygę. Czy świat czeka kolejna rewolucja, na czele której stanie Włodzimierz Iljicz? Rewelacyjnie poprowadzona akcja, tajemnicze postaci pilnujące socjalistycznego przywódcę i niezbyt urodziwa, niepierwszej młodości rehabilitantka to tylko część tego, które czekają czytelnika.
Naprawdę bardzo podobał mi się tekst Przemysława Hytrosia zatytułowany ”Jak Maciek wojnę wygrał”. Wykorzystanie motywu Śpiących Rycerzy (do którego swego czasu nawiązał również Jacek Dukaj w opowiadaniu „2012 – starcie tytanów”) pozostaje nadal jeszcze świeże i dla wielu zupełnie nieznane. Polska legenda, o której wszyscy zdaje się zapomnieli, została zrewitalizowana i, trzeba przyznać, przedstawiona w naprawdę ciekawy sposób. Mamy więc Śpiących Rycerzy, którzy okazali się przybyć z odległej galaktyki i przysięgli wierność królowi Chrobremu. Zaraz, zaraz. A co ma Chrobry do hitlerowskiego ataku na Polskę i, jak mawia stary Maciej, „cholernych okupantów” powiewających biało-czerwoną flagę? Jesteście ciekawi? Wcale się nie dziwię. Rozwiązania, które zastosował Autor naprawdę powalają na kolana. Jest to poza tym po prostu bardzo ładnie opowiedziana historia z patriotyzmem w tle. Patriotyzmem innym niż zazwyczaj. Wzruszająca i zmuszająca do zrewidowania niektórych poglądów.
„Drahim” Iwony Kowalczyk to, moim zdanie, jedno z dwóch najsłabszych opowiadań w antologii. Nie udało mi się odczuć alternatywności opisywanego świata, co już było sporym minusem. Rzecz dzieje się jakoś w drugiej połowie XVII wieku, co udało mi się ustalić dopiero w okolicy połowy tekstu, gdy jeden z bohaterów wspomniał potop szwedzki. Ot, zgrabna historyjka, można by rzec, ale… Nie taka zgrabna, bo co chwilę sie w niej gubiłam i nie mogłam nadążyć za tym, kto jest kim. To, oczywiście, moja opinia, a problemy, jakie miałam mogły wynikać z tego, że nie przepadam za tym okresem i że oczekiwałam jednak czegoś innego. Początkowo Autorka kierowała moje myśli ku jakiejś tajemnicy sprzed wieków, a tymczasem… By za wiele nie zdradzić, zakończę w tym miejscu.

Cała recenzja dostępna na Dune Fairytales pod adresem: http://dune-fairytales.blogspot.com/

Odkąd trafiłam na zbiory opowiadań Pilipiuka – zakochałam się w krótkiej formie. Doceniam ją i szanuję autorów, którzy podejmują się pisania opowiadań. Wiem, jak trudne to zadanie – zachwycić czytelnika na kilku czy kilkunastu zaledwie stronach. Napisać dokładnie to, co się chce, ani mniej, ani więcej.
Kocham historię i zawsze fascynowało mnie gdybanie, co by było, gdyby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    29
  • Chcę przeczytać
    28
  • Posiadam
    11
  • Ebook
    2
  • Kindle
    1
  • 2016
    1
  • Fantastyka
    1
  • Kindle - Publio
    1
  • Mam
    1
  • Przeczytane ebook LEGIMI
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niedoczekanie


Podobne książki

Przeczytaj także