Książka Roku 2018

Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka

Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
9788379612024
Literatura polska
Ag2S

Powieść o klątwie, trudnych relacjach rodzinnych, ale i o konieczności wybaczania, przywołująca ducha dziewiętnastowiecznych sag we współczesnym wydaniu. To dzieje „przeklętej” rodziny krakowskiego aptekarza, Franciszka Bernata, losy jego dzieci, a zwłaszcza silnych, radzących sobie z przeciwnościami życiowymi kobiet. W 1890 roku, w piwnicy pod apteką, przychodzi na świat Wiktoria,...

W 1890 roku, w piwnicy pod apteką, przychodzi na świat Wiktoria, nieślubna córka aptekarza i młodej służącej, Hanki. Już w momencie narodzin mała skazana jest na śmierć, gdyż ojciec pozbywa się wszystkich swoich potomków z nieprawego łoża. Tego samego dnia Klementyna, żona aptekarza, też rodzi córkę, jednak dziewczynka zaraz umiera. Akuszerka w tajemnicy zamienia noworodki i w ten sposób ratuje życie małej Wiktorii. Wyczerpana trudnym porodem Hanka umiera, nie wiedząc, że jej córka przeżyje. Przed śmiercią przeklina aptekarza i jego potomnych, w tym, niestety, i własne dziecko.
Franciszek Bernat marzy wyłącznie o synu, któremu mógłby przekazać aptekę, córkę traktuje jak zło konieczne.
Klątwę Hanki może zdjąć tylko przebaczenie. Czy Wiktoria będzie umiała wybaczyć ojcu?
Jak potoczą się losy następnych kobiet z rodziny Bernatów? Każda z nich ma trudne relacje z ojcem, każda pielęgnuje w sobie żal i złość, co zaważy na całym ich życiu. Tak właśnie działa klątwa rzucona w XIX wieku przez Hankę. Czy uda się wreszcie przerwać tę złą passę?

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Nie miałam dobrych przeczuć co do tej książki... Odstraszała mnie klątwa pohańbionej służącej - sugerowała jakieś tandetne czytadło. Dawno aż tak się nie pomyliłam.

Zaczęłam czytać - i od samego początku przepadłam z kretesem. Zachwyciła mnie fabuła -losy brutalnego, oschłego aptekarza ze skłonnościami do młodziutkich dziewcząt, jego nieszczęśliwej żony oraz Wiktorii, córki, której nikt się nie spodziewał... Zachwycił mnie pomysł klątwy, która nadaje smaku, a także wiarygodności tej niedzisiejszej, staroświeckiej historii. Wreszcie zachwycił mnie cudownie oddany klimat Krakowa na przełomie XIX i XX wieku,przekonująco odmalowane życie, obyczaje i mentalność jego mieszkańców.

Jestem olśniona i wciąż czuję, jakbym przebywała w tamtym czasie, wśród bohaterów tej opowieści - bohaterów, którzy zostali tak wspaniale nakreśleni, że stali się dla mnie bliscy i żywi... Tak prawdziwi, że wzbudzili we mnie prawdziwe, silne emocje. Podczas czytania odczuwałam całą ich gamę - żal, smutek,...

allison | 2015-12-25
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Ciekawa, wciągająca powieść, po przeczytaniu której ma się szczerą ochotę na dalszy ciąg.

To saga, jakie lubię. Jest w niej tajemnica, są konflikty, emocje i interesujące postacie kobiece. Tu mamy dodatkowo klątwę rzuconą na głowę rodziny i potomków, co bardzo komplikuje losy postaci.

Czytało mi się tę książkę z ogromną przyjemnością, bo nie ma w niej banałów i naciąganych zdarzeń, co w naszej współczesnej beletrystyce należy do rzadkości. Świetna jest też gawędziarska narracja.
Jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy kobiet z ulicy Grodzkiej i ich bliskich.

Stokrotka | 2017-02-24
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 24 lutego 2017

Franciszek Bernat, właściciel popularnej apteki usilnie stara się o potomka. Kolejne ciąże jego żony kończą się poronieniem lub śmiercią dziecka tuż po narodzinach. Nienasyconego temperamentu „jaśnie pana” doświadczają również młode służące. Jedna z nich po połogu przeklina go, rzucając na niego i jego dzieci klątwę.
„Kobiety z ulicy Grodzkiej. Hanka” to powieść, której akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku. Autorka Lucyna Olejniczak tworzy raczej jednowymiarowych bohaterów – białych albo czarnych, jednoznacznie dobrych albo złych. Historia sama w sobie jest dosyć ciekawa, a zakończenie pozostawia czytelnika w niepewności co do dalszych losów pięknej i dobrej Wiktorii.

Anna | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

„Hanka” Lucyny Olejniczak to pierwsza część historii kobiet z ulicy Grodzkiej. Akcja toczy się na przełomie dwudziestego wieku w Krakowie.
Bohaterką jest nieślubna córka aptekarza, Wiktoria. On sam rozpustnik i bałamutnik, morderca nie tylko Bóg wie ilu nieślubnych dzieci, ale i wziętych siłą ubogich kobiet nie jest świadomy iż córka, którą wychowuje jest z nieprawego łoża. Jej matka, a jego służąca zmarła podczas porodu. Miała na imię Hanka.
„Hanka” Lucyny Olejniczak to powieść napisana prostym, zwięzłym i ładnym językiem. Książka z rodzaju tych, które czyta się szybko i lekko w kilka godzin. Fabuła jest poruszająca i tajemnicza . Najbardziej intryguje jednak czytelnika klątwa rzucona w XIX wieku przez Hankę na całą rodzinę aptekarza. Aby dowiedzieć się czy uda się przechytrzyć klątwę trzeba przeczytać kolejne części. „Wiktoria” i „Matylda” to kontynuacja historii kobiet z ulicy Grodzkiej. POLECAM!

Nina | 2016-09-21
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 21 września 2016

Świetna, świetna, świetna! Uwielbiam sagi rodzinne, a ta jest naprawdę smacznym kąskiem. Nie przegadana, nie wydumana, napisana ładnym, prostym językiem, ukazująca życie dawnego Krakowa i jego mieszkańców. Powieść o klątwie, o życiu, o miłości, o zdradzie, o wybaczaniu. Również o poszukiwaniu swoich korzeni i tajemnicach rodzinnych. Piękna. Całe szczęście, że mam wszystkie trzy części i nie muszę czekać na pojawienie się kolejnej. Już zabieram się za tom drugi. Polecam.

żurawie_origami | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Miłe "babskie czytadło" ale chyba spodziewałam się po tej książce czegoś lepszego. Sam opis na książce dumnie głosi, że mamy do czynienia z sagą rodzinną we współczesnym wydaniu. Ciekawe były losy pięknej Wiktorii, ale czasem jak dla mnie wiało nudą i niepotrzebną ckliwością jak z tanich romansideł. Zdecydowałam się przeczytać ten cykl ze względu na mój ukochany Kraków, do którego tak często wracam, ale spodziewałam się czegoś znacznie lepszego. Przeczytam dalsze losy "Kobiet z ulicy Grodzkiej" z nadzieją, że będą o wiele ciekawsze. (Spodziewałam się czegoś na kształt "Cukierni pod Amorem" pani Gutowskiej-Adamczyk, ale niestety mocno się zawiodłam).

motyl43 | 2017-08-04
Przeczytana: sierpień 2017

Lipiec był kryminalny, natomiast sierpień, sierpień zamierzam spędzić na Grodzkiej w aptece. Pierwsza część sagi bardzo udana, klimatyczna, wciągająca. Zresztą jak mogłaby się nie spodobać córce farmaceutki :). Zapach apteki, to zapach mojego dzieciństwa. Najbardziej cieszy mnie to , że jeszcze dziś mogę zacząć drugi tom. Gorąco polecam.

Monika | 2016-10-01
Przeczytana: 01 października 2016

Tak mnie wymęczyły kolejne ciąże i poronienia aptekarzowej Bernatowej, że nie mam ochoty sprawdzać, co się wydarzy dalej z dzieciątkami, którym w końcu udało się przeżyć. Nawet mój ukochany Kraków nie pomógł. Sugeruję zamiast lektury tego dzieła dołożenie niewielkiej kwoty, zakup biletu kolejowego i wycieczkę do Krakowa. Przy okazji możemy się przekonać, że okładka książki nijak się ma do tytułowej ulicy Grodzkiej.
Żegnajcie Hanko, Wiktorio i Matyldo! Nie zaprzyjaźnimy się.

Tatiasza Aleksiej | 2017-01-01

Rewelacja, ciężko było się oderwać. Tajemnice, klątwa, silna postać głównej bohaterki, jej okrutny ojciec, ciągłe poronienia matki, klątwa...
Jak potoczą się dalsze losy Wiktorii...

andzia12 | 2016-03-26
Przeczytana: 24 marca 2016

Przez cały czas była nieświadoma swojego pochodzenia…

Życie właścicieli apteki przy ulicy Grodzkiej było pełne
tajemnic… ale i tragicznych losów. Ojciec Wiktorii nigdy nie liczył się z uczuciami kobiet, które albo wykorzystywał, albo ranił. Jego córka potrafiła mu się sprzeciwić i postawić na swoim zyskując wykształcenia, ale i pomagała ubogim.
I choć jest to powieść obyczajowa, to autorka przy okazji potrafiła włączyć elementy epoki pozytywizmu: emancypacji kobiet, pomocy ubogim itp.

Koniec zachęca do sięgnięcia po II tom i poznania tego, czy Wiktora odnajdzie ukochanego Filipa.

Bardzo dobra i idealna książka na chwilę relaksu przy lżejszej lekturze.
Polecam!!!