1945. Wojna i pokój

Okładka książki 1945. Wojna i pokój Magdalena Grzebałkowska
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Okładka książki 1945. Wojna i pokój
Magdalena Grzebałkowska
7,7 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Książka Roku 2015
Wydawnictwo: Agora Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej historia
420 str. 7 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Biblioteka Gazety Wyborczej
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-04-16
Data 1. wyd. pol.:
2015-04-16
Liczba stron:
420
Czas czytania
7 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326822155
Tagi:
II wojna światowa reportaż
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Jak się starzeć bez godności Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka
Ocena 6,4
Jak się starze... Magdalena Grzebałko...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 (51) grudzień 2021 Katarzyna Bielas, Katarzyna Boni, Irena Grudzińska-Gross, Magdalena Grzebałkowska, Jerzy Jarniewicz, Renata Lis, Natalia Malek, Weronika Murek, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Sally Rooney, Marcin Sendecki, Marcin Wicha
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Katarzyna Bielas, K...
Okładka książki KSIĄŻKI. MAGAZYN DO CZYTANIA 01/2022 Marek Bieńczyk, Magdalena Grzebałkowska, Tony Judt, Justyna Kulikowska, Renata Lis, Małgorzata I. Niemczyńska, Piotr Oczko, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Wilhelm Sasnal, Karolina Sulej, Joanna Tokarska-Bakir
Ocena 7,1
KSIĄŻKI. MAGAZ... Marek Bieńczyk, Mag...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rewers czasów (po)wojennych



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
2385 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
407
11

Na półkach: , , ,

"Myśmy nie rabowali polskich wiosek. UPA nie kradła. Mówi pani, że UPA ma opinię, że była jeszcze gorsza? A proszę pani, czy Polak napisze na siebie złą historię?"



A jednak.
Nawet jeśli to cytat z wypowiedzi starszego pana, na wojnie zaledwie chłopca, który postrzega historię na swój sposób, to pozostawienie go bez komentarza i rysu historycznego jest zasmucające.
Otóż, być może autorka - historyczka - nie zdaje sobie sprawy, UPA nie tylko rabowała, ale wycinała w pień mieszkańców, a całe wsie puszczała z dymem. Podobna wypowiedź potem się powtarza. To jak splunięcie na pamięć tysięcy ofiar i setek tysięcy uciekinierów spod banderowskich wideł. Tak samo pisanie o rzekomych charakterze odwetowym działań Ukraińców bez wspomnienia o ich współpracy z Niemcami w terroryzowaniu Polaków w czasie wojny.

Z punktu merytorycznego żal też braku odpowiedniego przygotowania reportażu o obozie w Łambinowicach. Skomplikowana tożsamość narodowa Ślązaków dodawała jeszcze dramatyzmu tym tragicznym wydarzeniom, a nie została przedstawiona.
Sugerowanie jednak, jakoby na strażników wybrano specjalnie mężczyzn pokrzywdzonych przez Niemców czasie wojny zakrawa o śmieszność. Wtedy w Polsce ze świecą trzeba by szukać kogoś, komu nic złego w czasie wojny z ich powodu nie przyszło.
Nie zmienia to faktu, że zachowywali się bestialsko.
W króciutkim rozdziale o Kaszubach też nie wykorzystano potencjału historii i Historii.

Rozdział o sierocińcu w Otwocku, swoją drogą bardzo ciekawy, na początku jest niezrozumiały przez niejasne lawirowanie wokół jednej z opiekunek. Nie wiem, czy celem było zdyskredytowanie tej kobiety, ale to się nie udaje. Nie ma jej postać jednak dla opowieści najmniejszego znaczenia. No i oczywiście, dzieci polskie rzucają w żydowskie kamieniami. To wychodzi na plan pierwszy, to że dzięki Polakom żyją nie jest już takie istotne.

Chaos wkrada się też w rozdział o prezydencie Wrocławia razem z lawiną nazwisk, niepotrzebną w takiej książce.
Zupełnie niepotrzebne są też wzmianki o jakimś "atakującym" autorkę pijaczku na jednej z wsi, czy tłuste placki ziemniaczana w rękach dziecka albo mina kota w wykonaniu córki autorki.
Styl wtedy bardzo opada.

Pozostałe reportaże są dobre lub poprawne (W "Warszawa. Rzeczy pierwsze" kuleje narracja). Za to reportaż "Lód" - dosłownie mrozi krew w żyłach. Naprawdę świetny.

Zastanawia na koniec, dlaczego autorka chce nam i sobie odczarować rok 1945? Czy ktoś, kto skończył studia historyczne, rzeczywiście był w tym temacie aż takim ignorantem?

"Myśmy nie rabowali polskich wiosek. UPA nie kradła. Mówi pani, że UPA ma opinię, że była jeszcze gorsza? A proszę pani, czy Polak napisze na siebie złą historię?"



A jednak.
Nawet jeśli to cytat z wypowiedzi starszego pana, na wojnie zaledwie chłopca, który postrzega historię na swój sposób, to pozostawienie go bez komentarza i rysu historycznego jest zasmucające.
Otóż,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3 264
  • Chcę przeczytać
    3 215
  • Posiadam
    881
  • Teraz czytam
    111
  • Historia
    96
  • Ulubione
    76
  • Reportaż
    55
  • 2018
    47
  • Chcę w prezencie
    40
  • 2019
    37

Cytaty

Więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Magdalena Grzebałkowska 1945. Wojna i pokój Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne