Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu

Tłumaczenie: Renata Sigrist
Depression: The Way out of Your Prison
Booka

Depresja jest zjawiskiem tak powszechnie występującym w różnych kulturach i tak często odnotowywana była w historii, że po prostu musi być czymś więcej niż chorobą. Według Dorothy Rowe jest uniwersalnym doświadczeniem, okresem nieszczęśliwego wycofania się, niekomfortową hibernacją, podczas której osoba zdaje sobie sprawę, że coś w jej życiu zaczęło się psuć i należy to naprawić. Dlaczego więc niektórym ludziom udaje się odkryć, co należy naprawić, a inni pogrążają się w tym pełnym smutku chaosie?

Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swojego umysłu, bestsellerowa książka Dorothy Rowe, nagrodzona The Mind Book of the Year, udowadnia, że depresję można zrozumieć i radzić sobie z nią wyłącznie w kategoriach tego, jak człowiek przeżywa swoje życie. Jej przesłanie głosi, że lekarstwem na depresję są nie tabletki, tylko mądrość.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/depresja---dorothy-rowe

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/_images/depresja_okadka_proof_front.jpg

Leah | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016

Kupiłam ją jako ratunek. Ratunek, ponieważ przeżywałam depresję mojej przyjaciółki tak bardzo, jakby dotyczyła mnie. Czytałam książkę z ołówkiem i karteczkami, zaznaczając najważniejsze fragmenty, a było ich dużo. Obfituje ona bowiem we wspaniałe myśli, trafne podsumowania i wskazówki. Nie ze wszystkimi poglądami pani Rowe się zgadzałam (zwłaszcza o lekach), niektóre sprawy opisywane przez nią dotyczyły typowo amerykańskiej rzeczywistości (grupy samopomocy), która kompletnie nie występuje w Polsce. Mimo to, wiele wyniosłam z tej lektury, lepiej zrozumiałam depresję, jej przyczyny, sposób powstawania i trudną drogę do wyjścia z tego więzienia.

Jeśli obserwujecie mojego bloga i czytacie posty typu LBA to doskonale zdajecie sobie sprawę, że poradniki to nie mój gatunek. Na blogu pojawiły się tylko dwie recenzje poradników, ale były one związane z moją pasją, a mianowicie z fotografią. Mogłoby się wydawać więc, że sięgnęłam po tę pozycję dlatego, że mam depresję lub ktoś w mojej rodzinie, jakiś znajomy/znajoma ją ma. Nie. Coś mnie po prostu przyciągnęło do tej książki. Kiedy tylko przeczytałam jej opis, zapragnęłam ją przeczytać, a skoro była taka okazja, to postanowiłam ją wykorzystać. Przyznam, że psychologia, choroby różnego rodzaju trochę mnie interesują, więc może to dlatego. Ale tak naprawę to ja sama do końca nie wiem. Wiem jednak, że przeczytanie tej książki to była bardzo dobra decyzja.

Opis z tyłu okładki mówi, że "Depresja. Jak skruszyć mury więzienia swoje umysłu" to "książka dla ludzi cierpiących na depresję,...