Okładka książki Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi Susan Pinker
Susan Pinker Wydawnictwo: Charaktery popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Village Effect. How Face-to-Face Contact Can Make Us Healthier, Happier, and Smarter
Charaktery
2015-10-22
2015-10-22
Magdalena Szymczukiewicz

Chcąc zrozumieć jak wiele pozytywów może przynieść człowiekowi szeroka grupa znajomych i bliskich osób należy przeczytać Efekt Wioski. Autorka powołując się na szereg publikacji naukowych sprawdza również empirycznie między innymi dlaczego mieszkańcy jednej z włoskich wiosek żyją dłużej, dlaczego warto przynależeć do rożnych grup wyznaniowych oraz jak pozytywne relacje z innymi osobami mogą pomóc w przejściu ciężkiej choroby.

Książka uświadamia, że możemy żyć dłużej, mając w okół siebie zaufane osoby, niezależnie, czy jesteśmy introwertykami, czy duszami towarzystwa.

Bardzo pouczająca pozycja!

Bardzo wyczerpująca pozycja, dowiemy się z niej o zdrowotnych,biznesowych, rodzicielskich, przyjacielskich aspektach kontaktów międzyludzkich. W dobie izolacji, maski i pandemii tym bardziej warto

1. Wyjątkowo dobra książek popularno naukowa. Świetnie udokumentowana, ale nie przesadnie szczegółowa.
2. Świetny warsztat pisarski - książka płynie, nie ma przestojów. Oczywiście są powtórzenia, ale taki jest charakter nauki ;)
3. Tematyka ciekawa dla tych, którzy interesują się człowiekiem - zdecydowanie wymaga uwagi - w innym przypadku można wyciągnąć zbyt powierzchowne wnioski.
4. Przegląd wszechstronnych badań na temat istoty kontaktów twarzą w twarz dla rozwoju i dobrostanu człowieka.

Podtytuł tej książki powinien brzmieć: jesteś samotny - na pewno umrzesz. Tak, tak, wiem, że umrzemy wszyscy, ale samotni szybciej. Autorka bowiem bynajmniej nie pisze o tym, jak być szczęśliwszym, tylko straszy przez całą książkę tym, że jeśli ktoś nie ma sieci kontaktów społecznych, z pewnością będzie żył krócej i umrze na raka (ewentualnie na jakąś inną z całego szeregu strasznych chorób). Samotność zabija. Zmienia kod genetyczny. Osoby samotne żyją krócej, umierają szybciej, niż osoby o dobrej sieci relacji społecznych. W leczeniu raka też najważniejszy jest kapitał społeczny. Ba, rzekomo udowodniono, że introwertycy są bardziej od ekstrawertyków narażeni nie tylko na śmierć z powodu raka (sic!),ale nawet na zwykłe przeziębienie. Skłonność do samotności jest destrukcyjna. Nie masz małżonka - też będziesz żyć krócej. I tak dalej, przez całą książkę. W zasadzie dla długiego życia - wg Pinker - nic nie ma znaczenia, ani dieta, ani ruch, ani czyste środowisko, ani nawet osławione pozytywne myślenie i brak stresu - liczą się tylko więzi społeczne. I nie chodzi o Facebooka i Instagrama, tylko bezpośrednie kontakty, twarzą w twarz. Wirtualnych "przyjaciół" możemy mieć i 3 tys., nic nam to nie pomoże - zresztą wszyscy wiemy, jak to działa...

To, że ludzie potrzebują interakcji z innymi to nic nowego, Ameryki Pani Pinker nie odkryła, skoro człowiek to istota społeczna. To, że człowiek nie jest ewolucyjnie dostosowany do kontaktów poprzez różne urządzenia i na odległość też mnie nie dziwi - wszak internet to wynalazek ostatnich 30 lat. Ale myślę jednak, że autorka wyciąga za daleko idące wnioski. I przyznaję, że nie tego się po tej książce spodziewałam.

Daję tej książce jednak dobrą ocenę, bo naprawdę dobrze się ją czyta, w zasadzie jak beletrystykę. Książki psychologiczne mają to do siebie, że często - wbrew pozorom - są nudne. Autorzy zanudzają czytelnika szczegółami badań i wyników statystycznych, przy tym mieląc jedną tezę w kółko przez kilkaset stron. U Pinker jest inaczej - podaje ona fakty, obudowując je ciekawymi przykładami z życia (a odnośniki do źródeł znajdziemy w przypisach),kolejne rozdziały dotyczą różnych zjawisk, tempo jest żwawe, że nie wspomnę o napięciu, rodem z kryminału, jakie panuje w całej książce - wszak nie co dzień ktoś mnie w książce straszy, że rychło umrę.

Cóż, biorąc po uwagę fakt, że w chwili obecnej społeczeństwo jest w zasadzie uzależnione od Internetu i nowoczesnych technologii, a tak pożądanych kontaktów twarzą w twarz jest coraz mniej, a w dodatku różni prognostycy przewidują, że ten trend będzie się nasilać, to w konkluzji Susan Pinker jest to, że rasa ludzka wyginie na raka. O ile wcześniej nie zmiecie nas katastrofa ekologiczna.

Ciekawy temat, ale książka mnie specjalnie nie porwała. Początek był trochę nudnawy, potem było lepiej, jednak dużo rzeczy się powtarza i w sumie niewiele nowego się dowiedziałam. Plus jest taki, że szybko się czyta, ale też książka nie jest specjalnie długa. Ogólnie jest ok, z tym że raczej dla osób, które wcześniej się nie interesowały tematem.

Interesująca i pożyteczna, wyciągane wnioski są bardzo logiczne, przytaczana jest duża ilość badań czy książek innych specjalistów. Momentami trochę monotonna, zbyt dużo dodatkowych opowieści, które nie prowadzą do ani do nowych twierdzeń, ani nie umacniają argumentacji, po prostu są.

Kurczę, takie proste i prawdziwe: codzienne posiłki przy wspólnym, rodzinnym stole czynią nas zdrowszymi - psychicznie i fizycznie! Pinker podsuwa empiryczne dowody na to, co właściwie wiemy od zawsze, ale pisze też o rzeczach doprawdy zadziwiających. Zamiast narzekać na znieczulicę i wyobcowanie we współczesnym świecie, przeczytajmy, a zaraz potem zacznijmy pielęgnować i doceniać naszą własną "wioskę".

"Efekt wioski" S. Pinker to książka modna. Sam tytuł stał się nie tyle nawet hasłem-kluczem, co raczej wytrychem, otwierającym drzwi do szczęścia i długowieczności. Ten tytułowy efekt wioski to po prosu bliskie relacje, bezpośrednie relacje, co trzeba uściślić, nie internetowe.
[...]
Rozwiązaniem wielu problemów jest bliski, bezpośredni kontakt z przyjaciółmi. [...]Na jakie sfery wpływają przyjaźnie? Według Pinker na wszystkie, począwszy od biologicznej odporności na raka i choroby wirusowe, na długość życia, na oceny szkolne, rozwój mowy u dzieci, efektywność pracy, radzenie sobie w przypadku wypadków losowych itd. Argumentacja autorki brzmi rozsądnie [...] Mało tego, kolosalny wpływ ma oksytocyna, która pojawia się tylko przy bezpośrednich kontaktach, a to ona wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa, ale też na naszą (i innych) chęć niesienia pomocy. Zatem jest znacznie bardziej prawdopodobne, że pomoże nam osoba znana w realnym świecie, niż ta ze świata wirtualnego.

Po książkę S. Pinker warto sięgnąć nie tylko ze względu na propagowane przez autorkę treści, ale też ze względu na omawiane, wcześniej prowadzone badania, które są nie tylko interesujące, mogą też być pożyteczne. "Efekt wioski" nie jest ani nadętą, niestrawną książką naukową, ani głupawym poradnikiem w amerykańskim stylu. Sprawnie łączy opis stanu badań z przykładami z życia, dzięki czemu czyta się ją bez wysiłku, za to z zainteresowaniem.

Życzmy sobie w nadchodzącym 2017 roku (jako, że dziś 31. 12) prawdziwych przyjaźni, bliskich kontaktów i naszego efektu wioski.

Cała opinia tu: https://annadlugosz.blogspot.com/2016/12/efekt-wioski-susan-pinker.html

[...]

Ciekawy temat i ciekawe przykłady. Jednak moim zdaniem niektóre rozdziały są zbyt mocno rozbudowane. Przez co czytanie książki, momentami się dłuży.

• Psychologia
  • Do kupienia
  • 52 książki (2016)

Susan Pinker Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi Zobacz więcej