Tłumaczenie: Magdalena Szymczukiewicz
Wydawnictwo: Charaktery
The Village Effect. How Face-to-Face Contact Can Make Us Healthier, Happier, and Smarter
Tamaryszek

„Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi” to najnowsza książka znakomitej kanadyjskiej psycholog rozwojowej Susan Pinker. Oto zaledwie kilka spośród mnóstwa podanych przez Susan Pinker powodów, dla których bezpośrednie kontakty między ludźmi mają tak wielkie znaczenie: - najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy mają...

- najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy mają rozbudowane sieci kontaktów społecznych;
- uścisk albo poklepanie po plecach łagodzi fizjologiczną reakcję na stres, co w efekcie wspomaga organizm w walce z infekcjami;
- wśród kobiet chorych na raka piersi te z dużymi sieciami relacji społecznych mają czterokrotnie większą szansę na dłuższe życie od tych, których sieci są słabe;
- kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresem;
- ci, który regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż "samotnicy".
To ważna książka, która ukształtuje nasz sposób myślenia na temat coraz bardziej wirtualnego świata, w jakim żyjemy.

Lubisz e-maile, SMS-y i media społecznościowe? Ja też. Jednak, jak dowodzi Susan Pinker w tej wspaniałej książce, komunikacja elektroniczna nigdy nie zaspokoi głęboko w nas zakorzenionej i na wskroś ludzkiej potrzeby bezpośredniej interakcji z drugim człowiekiem. Czerpiąc z najświeższych badań z dziedziny neurobiologii społecznej i uzupełniając wiedzę naukową studiami przypadków oraz trafnymi spostrzeżeniami, Pinker przedstawia twardą argumentację za miękkimi kompetencjami. Koniecznie przeczytaj tę książkę i porozmawiaj o niej – twarzą w twarz! – z przyjacielem.

— Daniel H. Pink,
autor bestsellerów z rankingu The New York Times:
Drive oraz Jak być dobrym sprzedawcą

Intymny, osobisty kontakt z partnerem, rodziną i przyjaciółmi to pradawna i głęboka potrzeba człowieka. Jak żyjące w stadach naczelne – takie jak my – mogą przystosować się do życia w świecie wirtualnym i to w czasie, który z punktu widzenia ewolucji jest jak mgnienie oka? Czy to w ogóle możliwe? Pinker pokazuje, jak to się dzieje, a także – co jeszcze ważniejsze – zdradza, jak ten proces powinien przebiegać i daje cenne recepty oparte na podstawach naukowych. Autorka w kompetentny i wciągający sposób prezentuje kompletne studium naszych interakcji, zarówno tych w trybie online, jak i offline. Nasze współczesne, cyfrowe relacje odmalowuje na antycznym pergaminie ludzkiego umysłu.

— Nicholas Christakis, profesor socjologii i nauk przyrodniczych,
Yale University,
współautor książki W sieci

Mamy biologiczną skłonność do interakcji społecznych. Dążymy do zaspokojenia potrzeby przynależności. W swojej nowej książce Susan Pinker prezentuje rodzaje relacji, które nami sterują, i przytacza badania naukowe dotyczące najważniejszych zagadnień: jak wychować zdrowe dzieci, wieść długie i aktywne życie, osiągać sukcesy zawodowe i być szczęśliwym. Książka jest wciągająca, dobrze napisana i pełna ciepła – prawdziwa perełka!

— Andrew N. Meltzoff,
dyrektor Institute for Learning & Brain Sciences,
University of Washington,
współautor książki Naukowiec w kołysce

źródło opisu: http://sklep.charaktery.eu

źródło okładki: http://sklep.charaktery.eu

glasscloud | 2019-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2019

Ciekawy temat, ale książka mnie specjalnie nie porwała. Początek był trochę nudnawy, potem było lepiej, jednak dużo rzeczy się powtarza i w sumie niewiele nowego się dowiedziałam. Plus jest taki, że szybko się czyta, ale też książka nie jest specjalnie długa. Ogólnie jest ok, z tym że raczej dla osób, które wcześniej się nie interesowały tematem.

Magissimus | 2018-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2018

Interesująca i pożyteczna, wyciągane wnioski są bardzo logiczne, przytaczana jest duża ilość badań czy książek innych specjalistów. Momentami trochę monotonna, zbyt dużo dodatkowych opowieści, które nie prowadzą do ani do nowych twierdzeń, ani nie umacniają argumentacji, po prostu są.

Bona | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Kurczę, takie proste i prawdziwe: codzienne posiłki przy wspólnym, rodzinnym stole czynią nas zdrowszymi - psychicznie i fizycznie! Pinker podsuwa empiryczne dowody na to, co właściwie wiemy od zawsze, ale pisze też o rzeczach doprawdy zadziwiających. Zamiast narzekać na znieczulicę i wyobcowanie we współczesnym świecie, przeczytajmy, a zaraz potem zacznijmy pielęgnować i doceniać naszą własną "wioskę".

adb | 2016-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2016

"Efekt wioski" S. Pinker to książka modna. Sam tytuł stał się nie tyle nawet hasłem-kluczem, co raczej wytrychem, otwierającym drzwi do szczęścia i długowieczności. Ten tytułowy efekt wioski to po prosu bliskie relacje, bezpośrednie relacje, co trzeba uściślić, nie internetowe.
[...]
Rozwiązaniem wielu problemów jest bliski, bezpośredni kontakt z przyjaciółmi. [...]Na jakie sfery wpływają przyjaźnie? Według Pinker na wszystkie, począwszy od biologicznej odporności na raka i choroby wirusowe, na długość życia, na oceny szkolne, rozwój mowy u dzieci, efektywność pracy, radzenie sobie w przypadku wypadków losowych itd. Argumentacja autorki brzmi rozsądnie [...] Mało tego, kolosalny wpływ ma oksytocyna, która pojawia się tylko przy bezpośrednich kontaktach, a to ona wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa, ale też na naszą (i innych) chęć niesienia pomocy. Zatem jest znacznie bardziej prawdopodobne, że pomoże nam osoba znana w realnym świecie, niż ta ze świata wirtualnego.

Po książkę...

potulna | 2016-04-23

Ciekawy temat i ciekawe przykłady. Jednak moim zdaniem niektóre rozdziały są zbyt mocno rozbudowane. Przez co czytanie książki, momentami się dłuży.