Dziewczyny wyklęte

Okładka książki Dziewczyny wyklęte
Szymon Nowak Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Fronda
Data wydania:
2015-02-27
Data 1. wyd. pol.:
2015-01-01
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364095610
Tagi:
powstanie Szymon Nowak

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Wira z Powstania. Wspomnienia Danuta Szlachetko, George Szlachetko
Ocena 7,2
Wira z Powstan... Danuta Szlachetko, ...
Okładka książki Dzieci dyktatorów Jean-Christophe Brisard, Claude Quétel
Ocena 6,2
Dzieci dyktatorów Jean-Christophe Bri...
Okładka książki Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Dariusz Kortko, Judyta Watoła
Ocena 7,7
Religa. Biogra... Dariusz Kortko, Jud...

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
697 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
354
91

Na półkach: ,

Kiedy upadł komunizm zaczęto głośno mówić na wcześniej zakazane tematy. Podjęto również próby rozliczenia się z bolesną przeszłością. Ujawniono część archiwów, powoli powstawały prace opisujące ruchu oporu z lat 1944 – 1953. Jednak Żołnierze Wyklęci stali się naprawdę popularni zaledwie kilka lat temu (Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w 2011 r.).
Jako historyk przeczytałam kilka monografii poświęconych żołnierzom tzw. „drugiej konspiracji”. Niektóre są bardzo dobre, inne średnie, ale o zgrozo, na rynku pojawiły się również kiepskie. Do tej ostatniej kategorii zaliczam „Dziewczyny wyklęte”.
Przyznam szczerze, że ucieszyłam się, że ktoś opisał partyzanckie życie z perspektywy kobiet. Zaciekawiona udałam się do pobliskiej biblioteki i wypożyczyłem egzemplarz „Dziewczyn”.

Jednym z największych mankamentów jest infantylny styl, w którym została napisana książka. Bzdurne opisy „skrzącego się śniegu”, rozwlekłe, nic nie wnoszące zdania sprawiają, że lektura „Dziewcząt” była dla mnie ciężka. Odnosiłam wrażenie, że to nie rzetelnie napisana praca popularno- naukowa tylko wypociny nastoletniej pensjonarki. Rozumiem, że pan Szymon Nowak chciał wczuć się w sytuację walczących dziewcząt, ale to już przesada. Przecież to karykaturalne przedstawienie życia i działalności tych młodych kobiet!
Nie można również pominąć faktu, że książka jest bardzo propagandowa. Tak, propagandowa. Wiele sytuacji jest przedstawionych w dwóch barwach – biel i czerń. Szlachetni, dobrzy i do bólu sprawiedliwi polscy żołnierze i źli, okrutni ubecy. Nie twierdzę, że tak nie było. UB składała się z prawdziwych kanalii i tu oczywiście z autorem zgadzam się w 100%. Jednak ukazanie polskich partyzantów jako ludzi wszelkich cnót jest moim zdaniem mocno przesadzone. Świat jest bardzo skomplikowany i nie da się go opisać według jednej ideologii. W szeregach AK i WiN walczyli wspaniali mężczyźni, ale również watażki. Tu polecam zapoznać się choćby z życiorysem majora Józefa Kurasia „Ogień”, czy choćby Józefa Zadzierskiego „Wołyniak” (ta postać występuje w jednym z rozdziałów naszej książki).
Gdy już trochę ochłonęłam, sprawdziłam jakie wydawnictwo opublikowało „Dziewczyny wyklęte” i wszelkie wątpliwości zostały rozwiane, co nie znaczy, że nie mam żalu do Szymona Nowaka. Podjął się bardzo trudnego zadania, z którego się nie wywiązał. Boli mnie, że my, Polacy piszemy o swojej historii na kolanach, często ją koloryzując i idealizując. Temat Żołnierzy Wyklętych jest obszerny, jeszcze mało zbadany. Wciąż żyją świadkowie tamtych dni, z którymi można porozmawiać, spisać wspomnienia w rzetelny sposób. Z szacunku dla bohaterek „Dziewczyn wyklętych”, prawdziwych, twardych babek, które nie bały się stawić czoła rzeczywistości, nie stawiam oceny 1. Mam nadzieję, że w przyszłości ktoś jeszcze opisze ich losy bez zbędnego lukru i wylewającego się z każdej strony patosu. Zasługują na to.

Kiedy upadł komunizm zaczęto głośno mówić na wcześniej zakazane tematy. Podjęto również próby rozliczenia się z bolesną przeszłością. Ujawniono część archiwów, powoli powstawały prace opisujące ruchu oporu z lat 1944 – 1953. Jednak Żołnierze Wyklęci stali się naprawdę popularni zaledwie kilka lat temu (Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych ustanowiono w 2011 r.).
Jako...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 194
  • Przeczytane
    926
  • Posiadam
    347
  • Teraz czytam
    46
  • Ulubione
    40
  • Chcę w prezencie
    38
  • Historia
    19
  • II wojna światowa
    15
  • 2015
    14
  • Historyczne
    13

Cytaty

Więcej
Szymon Nowak Dziewczyny wyklęte Zobacz więcej
Szymon Nowak Dziewczyny wyklęte Zobacz więcej
Szymon Nowak Dziewczyny wyklęte Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także