Czerniaków 1944

historia
Bellona
2022-09-28
2022-09-28

Jak to było w końcu z tym desantem berlingowców podczas Powstania Warszawskiego? Takie pytanie sobie zadawałem, kiedy zobaczyłem tytuł tej książki. Generalnie to się nie dowiedziałem. Są przypuszczenia, bo dopóki archiwa rosyjskie nie zostaną otwarte na oścież, to tylko to zostaje. Większość wychodzi z założenia, że Stalin nie pomagał, a decyzję podjął sam Berling. Tak napisał w wydanych po jego śmierci, wspomnieniach. Tylko że autor recenzowanej książki wskazuje, że problem był znacznie szerszego kalibru i sporo miejsca mu zostało poświęcone. O co chodzi dokładnie? 200 stron to nie tak dużo, żeby się dowiedzieć. Raz, że opis walk na Czerniakowie, Powiślu są bardzo dobrze opisane to dwa, jest też stosunek akowców do berlingowców i odwrotnie. Właśnie też chciałem poczytać, jak to było, kiedy to, no powiedzmy, dwa różne światopoglądy się spotkały. O tuż prawie nic. Z racji, że jest cykl książek to autor opisał, tylko uzbrojenie żołnierzy Berlinga. Na koniec jedna uwaga, zamiast hasła "esesmani" wolałbym, żeby były wymienione nacje, które brały udział w brutalnym tłumieniu powstania.

Fascynująca książka o tym jak ludzie o różnych przekonaniach walczyli razem.

Fascynująca książka o tym jak ludzie o różnych przekonaniach walczyli razem.

Przez całe lata ten temat przez dwa obozy (Londyński i Lubliński) był wałkowany w publikacjach i filmach wojennych prosperity PRLu. Przypomniany we fragmencie w najnowszej produkcji Komasy MIASTO 44. W tym filmie dużo przypadków jest odwzorowanych w powyższej książce. Mamy tutaj oparte na źródłach opowieśći świadków tych wydarzeń ze strony AK, AL, LWP również występuję jeden bohater z NSZ. Również dużo przekazów słownych. Jednym z bohaterów książki jest do niedawna żyjący generał Ścibor-Rylski "Motyl" który przez chwilę jako AKowiec dowodził oddziałami Berlingowców. Jest kilka map sytuacyjnych dzień po dniu i kilkadziesiąt fotografii, do tego etaty i dużo tabelek ze statystyk zysków i strat po stronie Polskiej i Niemieckiej. Polecam dla tych co interesuje ten 8 dniowy skrawek powstańczej pożogi.

• II wojna - ogółem
  • E-BOOK