Tańcząc z wrogiem

Tłumaczenie: Norbert Radomski
Wydawnictwo: Rebis
Dancing With the Enemy: My Family's Holocaust Secret
Ag2S

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia. Porywająca historia żydowskiej nauczycielki tańca wplątanej w drugowojenny koszmar. Rosie uczyła tańca w całej zachodniej Europie. Nim skończyła dwadzieścia pięć lat, zdążyła stracić ukochanego w wypadku lotniczym, poślubić niewłaściwego mężczyznę i znaleźć pocieszenie w...

Rosie uczyła tańca w całej zachodniej Europie. Nim skończyła dwadzieścia pięć lat, zdążyła stracić ukochanego w wypadku lotniczym, poślubić niewłaściwego mężczyznę i znaleźć pocieszenie w ramionach innego. Gdy do władzy doszli naziści, przeszła przez kilka obozów koncentracyjnych, ale energia, niewiarygodna zaradność i żywiołowy urok pozwoliły jej przetrwać - lekcje tańca udzielane esesmanom stały się przepustką do życia. Spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem wraz z nią do hitlerowskiego obozu w Auschwitz, przeżyło jedynie osiem.

To niezwykłe, naznaczone miłością, zdradą i niezwykłą determinacją życie staje się dla autora - jej bratanka, kluczem do odkrycia własnych korzeni. Łącząc w całość wojenne zapiski, fotografie i listy ciotki, Paul rekonstruuje dramatyczną historię, z której przebija optymizm i wbrew śmiertelnej grozie dnia codziennego - fascynujące ukochanie życia.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

allison | 2015-05-04
Na półkach: Rok 2015
Przeczytana: 02 maja 2015

Sięgnęłam po tę książę przypadkiem, ale okazało się, że był to dobry wybór.

Losy Rosie, żydowskiej nauczycielki tańca, to niemal gotowy scenariusz na film. I dowód na to, że życie pisze najbardziej interesujące i intrygujące historie.

Dramatyczne perypetie kobiety odsłonił jej bratanek, który przypadkowo trafił na jej ślad podczas zwiedzania obozu w Auschwitz. Dlatego książka bardziej zbliżona jest do literatury faktu niż do powieści. Losy Rosie są ukazane w sposób zbeletryzowany, to ona jest narratorką, jednak historia ta zrekonstruowana została na podstawie licznych dokumentów, do których dotarł autor. Ponieważ zachowały się listy, podpisane fotografie i inne zapiski bohaterki, można było odtworzyć nawet szczegółowe i bardzo osobiste informacje z jej burzliwego życia.

"Tańcząc z wrogiem" to nie tylko rodzaj biografii jednej z wielu ofiar drugiej wojny światowej. To także opowieść o wielkiej sile duchowej i chęci przetrwania, o uporze i afirmacji życia nawet w najbardziej...

paweł | 2015-03-24
Na półkach: Fakty nie mity
Przeczytana: 24 marca 2015

Rose,tancerka żydowskiego pochodzenia i jej tragiczne losy.Jestem pod wielkim wrażeniem,charakteru bohaterki tej książki.Polecam do przeczytania.

talia44 | 2015-10-31
Na półkach: Literatura faktu
Przeczytana: 31 października 2015

Autor książki Paul Glaser w 2002 roku uczestniczył w konferencji medycznej w Krakowie.
Przy okazji odwiedził obóz koncentracyjny Auschwitz.W stosie bagaży odebranych
więżniom zobaczył dużą brązową walizkę opatrzoną własnym nazwiskiem Glaser.
To skłoniło go do zbadania rodzinnej historii i poszukiwania swoich żydowskich korzeni.
Poszukiwania zaowocowały poznaniem tragicznej i zarazem fascynującej historii jego
ciotki Rosie.
Rosie przed wojną była tancerką i właścicielką szkoły tańca.W roku 1942 na skutek
zdradzieckich donosów została uwięziona w obozie w Holandii,a w 1943 roku trafiła do
Auschwitz.
Autor opisał jej tragiczne przeżycia na podstawie jej pamiętnika,listów,osobistych
rozmów oraz badań archiwalnych.
Biografię Rosie Glaser,która przeżyła drugą wojnę światową i Auschwitz wzbogacają
liczne zdjęcia Rosie,jej rodziny,znajomych i przyjaciół.
Książkę przeczytałam z dużym zainteresowaniem i serdecznie polecam.

książek: 2033
andzia12 | 2015-04-05
Na półkach: II wojna światowa
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

"Tańcząc z wrogiem" jest książką biograficzna, która opisuje losy żydowskiej instruktorki tańca Rose Gloser.
Opisy jej przeżyć sprzed trafienia do obozu, jak i jego opuszczenia i czasu do pokonania Niemiec są poruszające...w czasach pełnych nienawiści, cierpienia i śmieci...
To jakie towarzyszyły mi odczucia podczas czytania są nie do wyrażenia...
Polecam!

Pokrecona | 2015-03-26
Na półkach: Przeczytane 2015
Przeczytana: 26 marca 2015

Jest to książka biograficzna opisująca życie Rossie Glaser. Żydowska instruktorka tańca, wieczna optymistka, inteligentna i uparcie dążąca do celu kobieta. Jest to pozycja niezwykła i poruszająca, przenosi czytelnika w czasy, gdzie do władzy doszli naziści, a Żydzi byli traktowani jak wszelkie zło...
Polecam !!

Anna | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

„Tańcząc z wrogiem” to powieść oparta na faktach.
Autor całkiem przypadkowo odkrywa walizkę z nazwiskiem Glaser w trakcie zwiedzania obozu Auschwitz. Ponieważ nie daje mu to spokoju zaczyna drążyć temat. W konsekwencji uświadamia sobie swoje żydowskie pochodzenie. Nawiązuje kontakt z siostrą swojego ojca Rosie Glaser.
To Żydówka, nauczycielka tańca podczas wojny mieszkająca w małym holenderskim miasteczku.
Książka „Tańcząc z wrogiem” jest w większości opowieścią o jej afirmacji życia i pasji do tańca pomimo szalejącej wojny i prześladowań narodu żydowskiego. Rosie udaje się spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem do Auschwitz jako jednej z ośmiu przeżyć obozowe piekło. Dzięki swojej cywilnej odwadze, przebiegłości i chęci przetrwania za wszelką cenę, lekceważąc zakaz noszenia gwiazdy Dawida przeżyła wojnę czerpiąc z życia na tyle ile się tylko dało. Książka Paula Glasera ukazuje całkiem inny obraz wojny od znanego mi dotychczas koszmaru z literatury....

grażyna | 2015-02-24
Na półkach: 2010 - 2015
Przeczytana: 2015 rok

"Tańcząc z wrogiem" jest książką biograficzną opowiadającą o Rossie Glaser, żydowskiej kobiecie, nauczycielce tańca. Poznajemy ją jako młodą dziewczynę zakochaną w Wimie jej pierwszym mężczyźnie. Później po jego śmierci Rosa ulokuje swoje uczucia w Leo również nauczycielu tańca. Co prawda pojawiają się w jej otoczeniu różni mężczyźni, z którymi mniej lub bardziej kobieta się wiąże ale po wybuchu wojny Rosie zdana jest tylko na siebie. Jako żydówka próbowała sprzeciwiać się nakazom nazistów ale niestety tak jak ogromna większość trafiła do obozu, najpierw do Westerbork, potem do Vught, aż wreszcie do Auschwitz. Tam trafiła do bloku 10 gdzie na więźniarkach robiono eksperymenty medyczne. Na tle innych obozów właśnie Auschwitz był najgorszym do przeżycia obozem dla Rosie.
Całą historię Rosie opisał bratanek kobiety Paul.

monika | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Wstrząsająca a zarazem pocieszająca historia życia holenderskiej tancerki Rose Glaser, która miała tego pecha, że urodziła się Żydówką. Historia spisana wiele lat po wojnie przez bratanka Rose, Paula, pokazała prawdziwe oblicze holenderskiej polityki wojennej i tuż po wojnie w stosunku do jakby nie było własnych obywateli narodowości żydowskiej.

Eniutek | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Historia żydowskiej nauczycielki tańca ,która ujrzała światło dzienne ,dzięki bratankowi i jego pragnieniu poznania swojego pochodzenia.
Powieść o niesamowitej woli życia kobiety ,która mimo swoich młodych lat doznała wielu życiowych porażek. Niech potężną siłę chęci przeżycia głównej bohaterki zobrazują liczby : Spośród tysiąca dwustu osób, które przybyły jednym transportem do Auschwitz ,przeżyło tylko osiem osób :( wśród nich była Rosa Regina Glaser -główna bohaterka tej książki. Bardzo polecam tę piękną i refleksyjną historię . Wielki szacunek dla autora Paula Glasera za spisanie i opublikowanie swoich poszukiwań .

ewa | 2017-05-16
Na półkach: 2017
Przeczytana: 16 maja 2017

Przerażające jest widzieć zdjęcia,listy,fragmenty pamiętnika bohaterki i wiedzieć, że ona to wszystko przeżyła, że cała jej historia nie jest fikcją literacką. To uzmysławia człowiekowi potworność i dramat tamtych czasów. Rosie jest wzorem odwagi i wielkiej determinacji w dążeniu do przeżycia.