Grzechoteczka

Opowiadania Lajosa Grendela przybierają formę rejestru różnych aspektów rzeczywistości. Do realistycznego opisu autor często wplata elementy surrealistyczne, posługując się jednakże językiem prostym, niewyszukanym. Bohaterowie zazwyczaj znajdują się w prozaicznej, zdawałoby się, sytuacji, która jednak okazuje się osobliwa – stawia przed ważnym wyborem, odkrywa przeszłość, służy samopoznaniu. Brak tu jednoznacznej odpowiedzi, czy kołem Fortuny kręci przypadek, czy jednak los, i na ile człowiek sam kształtuje swoje życie. Poświęcenie hetmana w tłumaczeniu Miłosza Waligórskiego to pierwsza książka Lajosa Grendela przełożona na język polski.

źródło opisu: www.poezjem.pl

źródło okładki: www.poezjem.pl/

Tomasz Wojewoda | 2018-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2018

PROZA ROZWIDLAJĄCYCH SIĘ ŚCIEŻEK

Po nadzwyczaj udanym pierwszym zetknięciu się z prozą Lajosa Grendela (ur. 1948), jakiego doświadczyłem za sprawą powieści pod tytułem „Dzwony Einsteina”, postanowiłem nie rozstawać się przedwcześnie z twórczością węgierskiego pisarza i od razu przeczytać drugą (a chronologicznie pierwszą, 2014 rok) jego książkę wydaną w języku polskim. „Poświęcenie hetmana” to zbiór piętnastu opowiadań, powstałych w latach 1984-1992. To zupełnie inny rodzaj prozy, Grendel miesza w niej elementy realistyczne z surrealistycznymi. Pierwsze opowiadanie zbioru, zatytułowane „Zawartość walizek”, dedykowane jest Jorge Luisowi Borgesowi – dedykacja ta już na samym początku odpowiednio „ustawia” zbiór, orientując go w kierunku egzystencjalnej polifonii. Proza Grendela w tym wydaniu to bowiem prawdziwy „ogród o rozwidlających się ścieżkach”. Spora część akcji opowiadań rozgrywa się na przestrzeni snu, a dokładniej sennego koszmaru. W niniejszym zbiorze znajduje się cykl...

| 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

"Poświęcenie hetmana" to 15 opowiadań, w których rzeczywistość przeplatana jest snami i do końca nie wiedziałam czy bohaterowie historii dokonują wyborów w realnym świecie czy w swojej wyobraźni. Jednak ta niewidoczna granica, między jawą a snem, wcale nie przeszkadza w czytaniu ponieważ to czytelnik i jego fantazja może zdecydować czy wybór dokonany przez daną postać jest realny czy raczej z pogranicza fikcji.

Stanzolee | 2018-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2018