Hrapeszko

Okładka książki Hrapeszko Ermis Lafazanovski
Okładka książki Hrapeszko
Ermis Lafazanovski Wydawnictwo: Toczka Seria: Na Południe literatura piękna
176 str. 2 godz. 56 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Na Południe
Tytuł oryginału:
Храпешко
Wydawnictwo:
Toczka
Data wydania:
2015-03-11
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-11
Liczba stron:
176
Czas czytania
2 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393598625
Tłumacz:
Aneta Sapeta
Tagi:
literatura bałkańska literatura macedońska Macedonia emigracja tułaczka
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
37
32

Na półkach:

Nieślubne dziecko Kusturicy i Cervantesa. Trochę o przypadku, trochę o emigracji, trochę o życiu, które przynosi niespodziewane rozwiązania. Trochę o dwóch światach - sytym Zachodzie i dzikim Wschodzie, ale bardziej na zasadzie grania ze stereotypem.
A do tego gorzki humor i ciekawy język. Polecam.

Nieślubne dziecko Kusturicy i Cervantesa. Trochę o przypadku, trochę o emigracji, trochę o życiu, które przynosi niespodziewane rozwiązania. Trochę o dwóch światach - sytym Zachodzie i dzikim Wschodzie, ale bardziej na zasadzie grania ze stereotypem.
A do tego gorzki humor i ciekawy język. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
146
66

Na półkach: ,

Kim jest Hrapeszko? Jest mistrzem przycinania winorośli, mieszkańcem doliny rzeki Wardar, który pewnego dnia otrzymuje propozycję wspólnej podróży do „światłej” Europy by tam służyć swoimi umiejętnościami w winnicach Francji, Niemiec i Włoch. Zostawia za sobą żonę, dom i wszystko to, co jest mu dobrze znane. Ale pomimo sukcesów, pomimo swego „boskiego tchnienia” wciąż powraca myślami do rodzinnych stron. Wciąż czuje rozdarcie między „nowym, wspaniałym światem” a tym, co zostało nad brzegiem rzeki Wardar. Bo Hrapeszko wciąż szuka tej innej Europy, bliskiej jego sercu. Bohater jest nieustannie rozdarty między swoim rzemiosłem a nowo odkrytą potęgą sztuki zdobniczej. Wciąż lawiruje między uczuciem do dwóch kobiet. Szuka spełnienia tworząc szklane cuda, mając w pamięci obraz wardaryjskich winnic i ulotne, błogie chwile letnich, macedońskich dni.

To powieść o wyobcowaniu i rozdarciu. O wyborach, których musimy dokonać a które nigdy nie dają nam spełnienia. O ciężarze, jakim jest nasze pochodzenie a z którym musimy mierzyć się każdego dnia.
Piękna, niewielka i wspaniała powieść, pełna słodko – gorzkiego humoru. Lafazanovski postarał się o potoczystość języka opowieści, nie zadręcza czytelnika długimi, niepotrzebnymi zdaniami i zbędnym moralizowaniem. Czytelnik jest dla niego partnerem.
Gorąco polecam osobom, które cenią szeroką perspektywę.

Kim jest Hrapeszko? Jest mistrzem przycinania winorośli, mieszkańcem doliny rzeki Wardar, który pewnego dnia otrzymuje propozycję wspólnej podróży do „światłej” Europy by tam służyć swoimi umiejętnościami w winnicach Francji, Niemiec i Włoch. Zostawia za sobą żonę, dom i wszystko to, co jest mu dobrze znane. Ale pomimo sukcesów, pomimo swego „boskiego tchnienia” wciąż...

więcej Pokaż mimo to

avatar
651
352

Na półkach: ,

Czasami książki podobają się bardziej, gdy rzeczywistość współgra z treścią książki. Gdy rozpoczęłam czytanie, byłam na pokazie w krośnieńskim muzeum i widziałam proces tworzenia szkła - a Hrapeszko wytwarzał przedmioty ze szkła. Dlatego książka od razu dostała wyższe noty ;) W drugiej kolejności podobał mi się humor. Sporo było absurdalnych dialogów i zmyślań głównego bohatera. Hrapeszko ujął mnie za serce, bo choć jego życie było barwne, to nie ustawał w podkoloryzowaniu go jeszcze bardziej.

https://jedenakapit.blogspot.com/2018/05/hrapeszko-ermis-lafazanowski.html

Czasami książki podobają się bardziej, gdy rzeczywistość współgra z treścią książki. Gdy rozpoczęłam czytanie, byłam na pokazie w krośnieńskim muzeum i widziałam proces tworzenia szkła - a Hrapeszko wytwarzał przedmioty ze szkła. Dlatego książka od razu dostała wyższe noty ;) W drugiej kolejności podobał mi się humor. Sporo było absurdalnych dialogów i zmyślań głównego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
269
268

Na półkach:

Hrapeszko „nie odnajduje się w żadnym miejscu, pozostając tułaczem dręczonym nieustannym pragnieniem znalezienia się gdzie indziej”. Być może znasz to uczucie, kiedy nie możesz spokojnie usiedzieć, bo gna Cię wewnętrzna potrzeba szukania tego, co dla Ciebie najlepsze. Ten specyficzny rodzaj poddenerwowania, połączony z fascynacją i strachem przed tym, czego nie znasz. Być może od wielu lat robisz to, co lubisz, ale kiełkuje w Tobie potrzeba spróbowania czegoś zupełnie nowego, czegoś, co sprawi, że jak gąbka będziesz chłonął wszystko, co Ci się przytrafi, a z ekscytacji nie będziesz mógł w nocy spać. Czy jeżeli nadarzyłaby się taka okazja, rzuciłbyś wszystko, co masz i ruszył w poszukiwaniu szczęścia?

Bohater książki jest mistrzem cięcia winorośli, który nie ma sobie równych. Dolina rzeki Wardar, w której mieszka, to miejsce, gdzie rządzą pierwotne instynkty, a ludzie nie umierają ze starości, lecz w krwawych bitwach. Pewnego dnia w te zapomniane przez Boga i ludzi rejony przybywa dwóch mężczyzn – jednym z nich jest Georges de Bourgogne, znany i ceniony badacz zakamarków ciemnej Europy, studiujący cywilizacje i kultury, przy tym wielbiciel przygód i dobrego wina (co istotne). Georges zachwycony umiejętnościami Hrapeszka, który daje popis wywijania sekatorem, składa mu propozycję nie do odrzucenia: „Pojedź za mną, a uczynię cię bogatym człowiekiem!”. A ten, nie zastanawiając się długo, postanawia ruszyć w świat, by zadziwić Europę swym ogrodniczym kunsztem. W międzyczasie odkrywa jednak, że w jego szerokim torsie tkwi boskie tchnienie, talent do tworzenia niezwykłych szklanych przedmiotów – sztuce tej poświęca się bez reszty. Czy było warto?

Opowieść, którą nakreślił Ermis Lafazanovski, macedoński twórca o nietuzinkowej wyobraźni i oryginalnym stylu, jest opowieścią bolesną. I choć jej akcja toczy się w XIX wieku, z powodzeniem można przełożyć ją na czasy współczesne, w których możliwość wyboru staje się czasem naszym więzieniem, a pytanie „Co by było gdyby…?”, kołaczące w głowie, przyprawia o mdłości. Żyjemy w rozdarciu pomiędzy robieniem tego, co daje nam spełnienie a tym, co przynosi nam pieniądze. Pomiędzy rozwojem zawodowym a pielęgnacją życia prywatnego. Pomiędzy marzeniami a rzeczywistością, o którą te pierwsze rozbijają się często z wielkim hukiem. Znalezienie własnej drogi, kiedy możemy pójść w dowolnym kierunku, wymaga umiejętności balansowania pomiędzy różnymi wartościami lub zgłębienia sztuki zadawania sobie trafnych pytań oraz szukania najlepszych odpowiedzi.

Hrapeszko próbuje znaleźć swoje miejsce pomiędzy sztuką, która go uskrzydla a zwykłym rzemiosłem, które się sprzedaje. Między dwoma mitami, mitem dzikiego Wschodu i cywilizowanego Zachodu. Pomiędzy dwoma światami, realnym, który nie zawsze jest dla niego łaskawy i wyobrażonym, który nie ma żadnych granic. W końcu między dwoma kobietami, które pokochał. Ta trudna wędrówka, której się podjął, zaprowadza go do punktu wyjścia. Hrapeszko zatacza koło i jedzie nad Wardar, gdzie zostawił wszystko to, co było dla niego najważniejsze. Ale nie ma już do czego i do kogo wracać. Czy gdyby mógł podjąć decyzję jeszcze raz, wyjechałby?

„Hrapeszko” to książka o odnajdywaniu swojego miejsca w życiu. O sztuce wyboru. Wreszcie o tym, że czasem szukamy daleko, kiedy to, czego naprawdę potrzebujemy mamy całkiem blisko. Być może jednak potrzebujemy spojrzeć na to z perspektywy, by to docenić. Lafazanovski w mistrzowski sposób operuje słowem, tworząc świat, który bawi, wzrusza, intryguje. I nie daje o sobie zapomnieć.

Justyna Sekuła / Bookeriada.pl

Hrapeszko „nie odnajduje się w żadnym miejscu, pozostając tułaczem dręczonym nieustannym pragnieniem znalezienia się gdzie indziej”. Być może znasz to uczucie, kiedy nie możesz spokojnie usiedzieć, bo gna Cię wewnętrzna potrzeba szukania tego, co dla Ciebie najlepsze. Ten specyficzny rodzaj poddenerwowania, połączony z fascynacją i strachem przed tym, czego nie znasz. Być...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    47
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    4
  • W 80 książek dookoła świata
    2
  • Europa Śr.-Wsch.
    1
  • Może kiedyś przeczytam
    1
  • Bałkany
    1
  • 2018
    1
  • Literatura piękna
    1
  • 2015
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Hrapeszko


Podobne książki

Przeczytaj także