Klub Alibi

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Seria: Danse Macabre
Wydawnictwo: G+J
The Alibi Club

Paryż wiosną 1940 roku. Amerykański prawnik Philip Stilwell zostaje zamordowany przez nieznanego sprawcę. W tym dniu miał zamiar oświadczyć się swojej ukochanej, modelce Sally King. Śledztwo prowadzi do modnego klubu jazzowego Alibi, gdzie roi się od szpiegów i intrygantów. Zagadkowa śmierć Stilwela wiąże się z mrocznymi sekretami nazistów. Zakusy niemieckiego szpiega na noblistę Frédérica Joliota-Curie, w którego laboratorium trwają prace nad reakcjami jądrowymi, mogą zmienić bieg wojny. Czasu jest niewiele, bo wojska niemieckie zbliżają się do stolicy Francji. "Klub Alibi" to powieść szpiegowska o jednym z najbardziej intrygujących epizodów II wojny swiatowej, obraz życia na krawędzi, pełnego strachu, namiętności i tajemnic.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: http://merlin.pl/

Jakub Borys | 2013-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Mathews to bardzo odważna pisarka. Niewielu jest gotowych w tak perfidny sposób zakpić z czytelnika. Podwaliny tej książki to banalne zagadki (nadużycie), miałkie postaci i infantylne intrygi. Pole do popisu, jakie stwarza tematyka, nie zostało wykorzystane. Opisy to wymuszona, bezpłciowa papka; sprawiają, że tekst jest ciężki. Wątki łączą się ze sobą jak woda z olejem - są głupie, a ich rozwiązania są bardziej niż przewidywalne. Żałosną całość dopełnia tłumaczenie, w którym popełniono stanowczo za dużo błędów.

Czuję się obrażony przez Mathews. Ten tom to kpina. Jest jak pstryczek w nos dla ludzi racjonalnie myślących.

waldenburg | 2010-06-18
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2010

Pomysł fajny, ale trochę zbyt dużo postaci. W dodatku obce nazwiska więc można się pogubić. Dobrze oddaje klimat Francji tuż przed wojną.

drago_mira | 2016-04-25
Przeczytana: styczeń 2016