Tajemnica markiza de Valfierno

Wydawnictwo: Bertelsmann Media

Wyrafinowana literacko powieść sensacyjno-przygodowa z rozbudowaną psychologią i tłem obyczajowym, osnuta wokół słynnej kradzieży Mona Lisy z paryskiego Luwru w 1911 roku. Rzecz o wielkich pieniądzach, chorych ambicjach i niszczącej obsesji posiadania. Historia gigantycznego oszustwa i niezwykłego oszusta: niejakiego hrabiego de Valfierno. Ten człowiek-enigma całe życie zmieniał tożsamości, zacierając po sobie wszelkie ślady. Zdumiewająca intryga odsłania się powoli i z wielu stron jednocześnie, jest jak układanka z puzzli, rozsianych po Argentynie, USA i Europie przełomu XIX i XX wieku Okładka: twarda, Rok wydania: 2008,

Książka "Tajemnica markiza de Valfierno" co prawda dotyczy kradzieży w 1911 r. z Luwru obrazu Leonarda da Vinci -Mona Lizy ,co w istocie miało miejsce.Ale jednocześnie ukazuje przemianę człowieka( głównego bohatera ) , który tworzy swe życie na nowo.
Autor ciekawie skonstruował swoją książkę ,opisując obok słynnej kradzieży ,życie tytułowego bohatera.Oprócz opowieści samego bohatera i osób , z którymi współpracował przy kradzieży ,mamy tu też wpleciony wywiad jaki przeprowadzał dziennikarz z poszczególnymi osobami , z tym z samym markizem,
Co prawda wydarzenia i losy bohatera nie są opowiedziane po kolei , to jednak książkę tę przeczytałam z dużym zaciekawieniem.

Shila | 2015-07-10

Nie wciąga, nie ekscytuje. Po prostu istnieje.

Anakonda | 2014-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Zainteresowała mnie bohaterka na okładce, słynna "Mona Lisa" i słusznie, bo z kradzieży tego obrazu do tej pory nie zdawałam sobie sprawy. Niewiedzę w tym temacie uważam za żenującą.
Sama książka ma dobre tło obyczajowe i dobrze opisaną psychologię postaci, z którymi jednak nie byłam w stanie ani się zżyć, ani tym bardziej polubić, ale nie o to tu chodzi przecież.
Opowieść ta, niektórych może wręcz znudzić lub tak jak mnie, dość mocno irytować dialogami, momentami bardzo zdawkowymi lub dziwaczną chronologią, bo nie opisami obyczajowymi (bardzo dobrymi) czy psychologią bohaterów.
I niestety, od tej pory będę się zastanawiać, czy w Luwrze rzeczywiście wisi prawdziwa "Mona".

blackcat78 | 2015-01-24

Skusiła mnie Mona Lisa na okładce i pierwsze zdanie z opisu książki: "Oparta na faktach niezwykła historia największej w dziejach kradzieży dzieł sztuki". Pełna zapału sięgnęłam po tą pozycję licząc na ekscytującą lekturę. Niestety już po kilku pierwszych stronach czułam się zawiedziona. Książka zupełnie nie trafiła w mój gust.
Fabuła jest co prawda interesującą, historia kradzieży najsłynniejszego obrazu Leonarda da Vinci bardzo mnie zaciekawiła, postacie są całkiem nieźle skonstruowane, a psychologiczna przemiana głównego bohatera jest przedstawiona z wielką dbałością o szczegóły. Niestety pomimo tych plusów przebrnęłam przez tą książkę w pewnych bólach. Autor stosuje kilka zabiegów literackich, które nadają lekturze wybitnie ciężki charakter. Ciągła zmiana perspektywy narracji i chronologii przedstawianych wydarzeń mnie osobiście wymęczyła. Udało mi się przeczytać tą książkę do końca ale na pewno już nigdy do niej nie wrócę.

Beata Duval | 2012-06-13
Przeczytana: wrzesień 2011

Nie moge sie jakos przekonac do powiesci 'pseudo historycznych', ktore bazujac na prawdziwych wydarzeniach opowiadaja historie zmyslone. Tak jest z ta ksiazka, ktora moze wydawac sie ciekawa, ale caly czas czytelnik bedzie sie zastanawial, czy to wydarzylo sie na prawde. Ksiazka nie wysokich lotow, nie wnosi nic ciekawego ani poznawczo, ani literacko. Raczej literatura na jeden raz i do lamusa. Nie polecam i nie odradzam. Zadecyduj sam/sama.

agnes_adv | 2011-04-11
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

z hiszp. przeł. Teresa Tomczyńska, tytuł org: Valfierno
Świat Książki, Warszawa 2008
Twarda oprawa

Premio Planeta dla najlepszej książki hiszpańskojęzycznej

maggy4 | 2012-01-21

przeczytane do połowy. nuuuda....

annczyta | 2016-07-22
Limak_kuna | 2016-04-25