Naturalna Pani Domu

2014-01-01
Elżbieta Piłasiewicz

Autor: Karyn Siegel - Maier
Wydawnictwo: Vital
Publikacja stworzona jest dla osób, które cenią sobie naturalne sprzątania w domu. Książka zachęca nas do sprzątania ekologicznego, które jest tanie i bez wielkiego wysiłku, nasz dom będzie lśnił i stanie się zadbany. Nie które patenty przedstawione w dziele, są nam znane z dziada pradziada, na pewno wykorzystujecie w swoich mieszkaniach. Nie które, które mogłam tutaj przeczytać są dla mnie nowością, a nawet zaskoczeniem.

Publikacja została podzielona na 11 rozdziałów, dzięki temu możemy w łatwy sposób znaleźć interesujący dla nas temat. Ważne dla każdego z nas jest świeże powietrze, dzięki rozdziałowi "oczyszczanie powietrza" możemy poznać zastosowanie świeczek zapachowych, wosku, woreczek zapachowych oraz inne pachnidła, które pozwalają nam na odświeżenia naszego domu.

Książka prezentuje nam przeróżne mikstury, które możemy sami w prosty sposób przygotować i wypróbować. Bardzo fajna jest tutaj tabelka prezentująca właściwości danego zioła. Do sprzątania, w chorobach lub w innych czynnościach powinniśmy dodawać kilka kropli olejków eterycznych. Olejek pomarańczowy - będzie nam pomocny walce z ciężko spieralnymi plamami; miętowy - w okresie przeziębienia [na bluzkę aplikuje się jedną kropelkę, dzięki temu ułatwimy sobie oddychanie]; cedrowy - kilka kropli dodaje się do wody z płynem, który będzie stosować do mycia podłóg [wtedy możemy poczuć piękny, świeży, drzewny zapach].

Książce "Naturalna pani domu" również możemy znaleźć szybkie, naturalne sposoby na wyczyszczenie kuchni, łazienki, mebli, ściany, podłogi, garażu, piwnicy, etc. Do tego będziemy stosować naturalne produkty.

Autor: Karyn Siegel - Maier
Wydawnictwo: Vital

Książka, którą powinna mieć każda kobieta, która chce naturalnie sprzątać w swoim domu.
Opisuje jak sprzątać ekologicznie, tanio i bez wysiłku, czyli jak zadbać o dom w prosty sposób. Niektóre patenty, przekazywane są od pokoleń i wykorzystywane w domach, tutaj również takie się znajdują, ale również, wcześniej mi nie znane, a wręcz zaskakujące.

WIĘCEJ> http://www.testacja.pl/2016/03/recenzja-naturalna-pani-domu-k-siegel_14.html

WIĘCEJ>...

W swojej biblioteczce mam książkę, która z pewnością ma już swoją dość długą historię. O ile się nie mylę należała kiedyś do mojej Babci. Niestety (a może "stety") widać na niej wyraźne ślady użytkowania a jej język nie do końca mi odpowiada. Jest to książka, w której znajdują się różne naturalne porady związane z gospodarstwem domowym. Książkę mogę już odłożyć do lamusa bo znalazłam dla niej godny zamiennik. Kusząca piękną okładką książka Karyn Siegel-Maier "Naturalna Pani Domu" to zbiór 150 sposób na ekologiczne, tanie i łatwe sprzątnie. Z racji, że świadomość Polaków na temat ochrony środowiska wciąż rośnie a gotowe ekologiczne środki czystości są stosunkowo drogie myślę, że ta pozycja powinna Was zainteresować.

Książka podzielona jest na 11 rozdziałów, dzięki czemu łatwo mi się jest w niej odnaleźć. Mój ulubiony rozdział to "Oczyszczanie powietrza". Jestem bardzo nakręcona na różnego rodzaju zapachowe świece, woski, woreczki i inne pachnidła odświeżające mieszkanie czy też różne obiekty użytkowe i muszę przyznać, że sposoby zawarte w tej książce spełniły moje oczekiwania. Znalazłam w nim 16 różnych pomysłów na samodzielne stworzenie potpourri. Zazwyczaj również kupowałam gotowe mgiełki, które w składzie miały mnóstwo chemii i musiałam uważać aby używać ich bardzo oszczędnie, bo w przeciwnym wypadku mimo pasującego mi zapachu "odświeżanie" kończyło się bólem głowy. Nie miałam pojęcia, że można w prosty sposób i za niewielkie pieniądze samodzielnie przygotować pachnące mgiełki do odświeżania. W książce znajdziemy zaledwie kilka świetnych sugestii ziołowych kompozycji zapachowych, które możemy użyć przy produkcji własnej mgiełki, autorka zostawia dużą przestań dla naszych własnych pomysłów, więc możemy dowolnie łączyć aromaty według gustu i potrzeb.
Oprócz moich ulubionych produktów do odświeżania powietrza znajdziemy oczywiście mnóstwo innych sposób na naturalne sprzątanie. Pierwszy rozdział skupiony jest na ukazaniu zalet korzystania z ekologicznych produktów, ale nie tylko. Bardzo podoba mi się gotowa listą olejków eterycznych oraz innych składników najczęściej używanych w przepisach z książki, czyli takie must have na początek oraz porady dotyczące zbierania i suszenia ziół. Świetna jest również tabelka w której znajdziemy nazwy ziół wraz z ich właściwościami. Kolejne rozdziały to już odpowiednio podzielony zbiór przepisów do wykorzystania w kuchni i łazience a także przy praniu, pielęgnacji drewna, czyszczeniu metali, ścian, podłóg, oczyszczaniu powietrza czy też przy porządkach w garażu, piwnicy, ogrodzie na podwórku i w gabinecie.

Wybierając się na zakupy nieraz stoimy przed regałami przepełnionymi różnorodnymi środkami chemicznymi. Zastanawiamy się nad tym, jaki płyn do płukania, proszek do prania czy też preparat do dezynfekcji okaże się najskuteczniejszy. Kierujemy się kolorowymi etykietami czy też ulegamy reklamom, gdyż dzięki nim produkt zapada w pamięć tak głęboko, że wydaje się nam najbardziej znany, najlepszy i wart swojej ceny. Czasami bywa tak, że próbując zaoszczędzić wybieramy te produkty, które okazują się najtańsze. Szukamy słowa „promocja”, nieraz nie zastanawiając się nad tym, czy aby na pewno podejmujemy słuszne decyzje. Tymczasem tego chaosu myśli, wyborów i straty czasu można uniknąć. Tym samym, można też zaoszczędzić. Jak? Z pewnością nie mam na myśli zaniechania domowych obowiązków. Otóż jak miałam okazję sama się przekonać, wszystkie środki czystości można zastąpić własnoręcznie przygotowanymi mieszankami. Od czego zatem należy zacząć? A z pewnością od książki „Naturalna Pani Domu”, autorstwa Karyn Siegel- Maier.

Czy wiedzieliście o tym, że można samodzielnie przygotować wosk do podłóg, preparat radzący sobie z uciążliwym kurzem czy też i doskonały wybielacz? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że niekoniecznie trzeba mocno uszczuplać portfel tylko po to, by zaopatrzyć się w najlepsze i najskuteczniejsze środki czyszczące? Co jakiś czas słyszymy o nowych formułach, unikalnych składnikach czy też idealnie skomponowanych proporcjach. Tymczasem efekty nieraz bywają marne, bo jak się okazuje, często sensacyjną nowością jest wyłącznie „zapach”, a cała reszta to od wieków powtarzane receptury. Takowe zaś, znacznie lepiej radzące sobie z nękającymi nas domowymi problemami, można przygotować sobie samemu. W książce „Naturalna Pani Domu” możemy znaleźć przydatne wskazówki i dokładnie opracowane przepisy na jak najbardziej ekologiczne i przyjazne dla zdrowia sposoby pomagające w utrzymaniu czystego domu. Autorka radzi nie tylko jak skutecznie umyć szklane powierzchnie czy usunąć trudne do wywabienia plamy, ale także jak wyszorować opony, walczyć z tłustymi pozostałościami na kuchennych meblach czy też wypolerować srebro. Od rzeczy nieco bardziej oczywistych nieraz przechodzimy do szczegółów, które, jak się okazuje, mogą stać się niezwykle przydatne.

Dlaczego w ogóle kłopotać się czymś takim? Ktoś mógłby powiedzieć, czy nie lepiej po prostu wybrać się do sklepu? To z pozoru wydaje się o wiele łatwiejsze, a jednak nie do końca tak jest. Po pierwsze, stosując się do wskazówek wypisanych w książce, możemy pozyskać każdy środek bez konieczności stania w kolejkach. Kiedy czegoś zabraknie, wystarczy po prostu zmieszać odpowiednie składniki i ruszyć w zacięty bój z kurzem, brudem i plamami. Po drugie, naturalne sposoby wiążą się z oszczędnościami. Ale i to nie jest najważniejsze. Nieocenione jest bowiem zdrowie, a takowemu nieświadomie szkodzimy, stosując silne detergenty sprytnie ukryte w ładnych, kolorowych, reklamowanych opakowaniach. Po to właśnie jest ta książka, by nie skomplikować, ale ułatwić nam życie.

To, co może okazać się uciążliwe, to początkowe znalezienie potrzebnych składników. Zaopatrując się jednak w zalecone przez autorkę na liście produkty, można przez długi czas mieszać i przygotowywać wszystko do woli. Olejki eteryczne, zioła, boraks czy woda sodowa to najczęściej pojawiające się elementy, jednakże kupując je raz, wystarczają na długo.

Jeżeli chodzi o budowę książki, posiada ona jedenaście rozdziałów posiadających w tytule głównie nazwy domowych pomieszczeń, przedmiotów oraz czynności. Przykładowo w części „kuchnia” znajdziemy wszystko, co związane z pozbywaniem się tłuszczu z mebli czy zmywaniem naczyń, zaś „pranie” prowadzi czytelnika pomiędzy tematami usuwania plam, zmiękczania tkanin czy też nadawania materiałom przyjemnego zapachu.

Różne rodzaje czcionek, stały i określony schemat książki, rysunki oraz wyszczególnione w krótkich listach nazwy produktów z pewnością działają na korzyść tej pozycji, ponieważ całość prezentuje się klarownie i zrozumiale.

Dla kogo jest ta książka? Dla fanów czystości, dla tych, którzy lubią zrobić coś ponadto, niekonwencjonalnymi metodami, powoli ułatwiając sobie życie. Jak głosi napis na okładce, ta pozycja przypadnie do gustu tym, którzy chcą sprzątać ekologicznie, tanio i bez wysiłku. Czy tak się da? Przekonajcie się sami.

Okres przed Bożym Narodzeniem to czas, gdy nasze myśli pochłonięte są poszukiwaniami najwspanialszych, najbardziej wyczekiwanych prezentów dla naszych najbliższych, wymyślaniem wyjątkowego menu na jedyny w swoim rodzaju, wigilijny posiłek, planowaniem odwiedzin u bliższej i dalszej rodziny, a także u przyjaciół i bliskich znajomych. Nasze myśli krążą przede wszystkim wokół czekających na nas już wkrótce przyjemności. Prezenty, wspaniałe posiłki a przede wszystkim niepowtarzalna, magiczna, rodzinna atmosfera to esencja nadchodzącego czasu. Nie samymi jednak przyjemnościami człowiek żyje. By Święta Bożego Narodzenia przyjąć z właściwą im oprawą, musimy najpierw zadbać, by nasze domy i mieszkania wyglądały, powiedzmy, choćby przyzwoicie… Konieczność zrobienia przedświątecznych porządków nieodzownie z Bożym Narodzeniem się również łączy. Nie należy oczywiście przesadzać, lecz chyba o niebo przyjemniej jest cieszyć się świątecznym makowcem w otoczeniu czystym, a nie pośród walających się dookoła śmieci…

Większość z nas jeśli jeszcze nie, to już za chwilę rzuci się w wir przedświątecznych porządków. Będziemy myć, zmiatać, odkurzać, pucować, szorować … I tu pada pytanie zasadnicze. Jakich środków użyć, by uzyskać efekt co najmniej zadowalający? Na sklepowych półkach znajdziemy od zatrzęsienia specyfików, które sprawią, że świat dookoła nas będzie błyszczał, lśnił i niestety dość często pachniał co najmniej odrzucająco, jeśli w składzie dominuje powalający swą wonią chlor. Nie lepsze są też inne specyfiki, pozbawione wybielacza, za to przeładowane wonią sztucznych aromatów, które lepiej lub gorzej udają naturalne zapachy, np. morskiej bryzy, kwiatów w rosie o poranku czy sosnowego lasu po deszczu. Od nich też głowa może rozboleć. Jak jednak uniknąć stosowania wszystkich tych chemicznych substancji? Przecież jednak czegoś do samej wody użyć trzeba. Ona sama tłuszczu nie usunie.

I tu z pomocą przyjść może książka autorstwa Karyn Siegel-Maier pt. „Naturalna Pani Domu”. To ciekawy i niezwykle pomocny poradnik, w którym znaleźć możemy odpowiedź na pytanie jak bez wysiłku, nie wydając zbyt wiele pieniędzy, za to w sposób maksymalnie ekologiczny i zdrowy dla nas samych i wszystkich dookoła posprzątać dom i jego otoczenie. Boraks, ekstrakt z pestek cytrusów, gliceryna, mydło kastylijskie, ocet, olejki eteryczne, płatki mydlane, soda kalcynowana, soda oczyszczona, winny kamień, wosk karnauba, wosk pszczeli czy ziemia okrzemkowa a także zioła to składniki, za pomocą których można wysprzątać cały dom od piwnicy aż po strych, a także zadbać o garaż i otaczający dom ogród a przy tym cieszyć się przyjemnym i świeżym zapachem, który działa korzystnie na nasz organizm. To poradnik pełen praktycznych rad, z mnóstwem informacji jak w warunkach domowych sporządzić potrzebne do sprzątania specyfiki, jak je przechowywać, jakich używać do konkretnych materiałów, by osiągnąć pożądany efekt a nie uszkodzić przy tym czyszczonej powierzchni.

„Naturalna Pani Domu” przyda się wszystkim, dla których ważny jest czysty i świeżo pachnący dom, przy jednoczesnym dbaniu o własne zdrowie, dobre samopoczucie a także choć w skromnym zakresie o ekologię. Można znaleźć tu ogromną ilość porad, które pomocne są na co dzień a nie wymagają od nas nadmiaru wysiłku i czasu. Lista używanych przez autorkę składników może wydawać się trudna do zgromadzenia. Niemniej zrobiłam małe rozeznanie i wszystkie wskazane przeze mnie wcześniej składniki są dostępne na naszym krajowym rynku. Podejmę zatem wyzwanie i spróbuję do sprzątania podejść choć trochę bardziej ekologicznie. Przyłączysz się i Ty?

• Poradniki
  • Medycyna/Zdrowie