Ofiara sprawiedliwych

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Wstrząsająca i mało znana historia polskiej rodziny Ulmów, którzy podczas II Wojny światowej oddali życie dla ratowania żydów. za ich ukrywanie Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę, jego żonę będącą w dziewiątym miesiącu ciąży i szóstkę małych dzieci... Autorzy przybliżają nam tę niezwykłą rodzinę nie tylko przez pryzmat ich męczeństwa.

Roman Dłużniewski | 2016-12-22

O rodzinie Ulmów nie uczono mnie w szkołach. W radio, w telewizji też o nich nie słyszałem.
Dlaczego ? Byli przestępcami ? Zrobili coś bardzo złego ?
Nie, to byli uczciwi, zwyczajni ludzie. Ale nie wpisywali się w trend opluwania Polaków. I dlatego mieli nie istnieć w zbiorowej pamięci.

MaiTakeru | 2012-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2012, Historia

Książeczka nie jest zbyt długa, ale bardzo sprawnie i w naprawdę poruszający sposób oddaje historię rodziny Ulmów ze wsi Markowa, a także świadectwa o innych mieszkańcach tej okolicy ukrywających Żydów w czasie II wojny światowej. Poza tym dowiadujemy się sporo o samej Markowej, jak również o przedwojennych pasjach Józefa Ulma, który zajmował się m.in. fotografią.
Wszystko to sprawia, że po skończonej lekturze wieś rodzinna tytułowych sprawiedliwych i powiązane z nią ludzkie losy wydają się być nam czymś bliskim, nas samych dotyczącym. Bo też - po zastanowieniu się muszę to stwierdzić - faktycznie, najnowsza historia Ojczyzny i zarazem wzory heroizmu oraz człowieczeństwa, a z tym mamy tu do czynienia, to rzeczy, które są (winny być) drogie nam wszystkim.
Zdecydowanie warto przeczytać.

Ps. Dodam, że w publikacji znajduje się sporo zdjęć wykonanych przez samego Józefa Ulma, co stanowi samo w sobie ciekawe źródło historyczne i jest dużym walorem książeczki.

książek: 1956
Eniutek | 2017-05-20