Ofiara sprawiedliwych

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rafael
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Wstrząsająca i mało znana historia polskiej rodziny Ulmów, którzy podczas II Wojny światowej oddali życie dla ratowania żydów. za ich ukrywanie Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę, jego żonę będącą w dziewiątym miesiącu ciąży i szóstkę małych dzieci... Autorzy przybliżają nam tę niezwykłą rodzinę nie tylko przez pryzmat ich męczeństwa.

MaiTakeru | 2012-04-16
Na półkach: Przeczytane, 2012, Historia

Książeczka nie jest zbyt długa, ale bardzo sprawnie i w naprawdę poruszający sposób oddaje historię rodziny Ulmów ze wsi Markowa, a także świadectwa o innych mieszkańcach tej okolicy ukrywających Żydów w czasie II wojny światowej. Poza tym dowiadujemy się sporo o samej Markowej, jak również o przedwojennych pasjach Józefa Ulma, który zajmował się m.in. fotografią.
Wszystko to sprawia, że po skończonej lekturze wieś rodzinna tytułowych sprawiedliwych i powiązane z nią ludzkie losy wydają się być nam czymś bliskim, nas samych dotyczącym. Bo też - po zastanowieniu się muszę to stwierdzić - faktycznie, najnowsza historia Ojczyzny i zarazem wzory heroizmu oraz człowieczeństwa, a z tym mamy tu do czynienia, to rzeczy, które są (winny być) drogie nam wszystkim.
Zdecydowanie warto przeczytać.

Ps. Dodam, że w publikacji znajduje się sporo zdjęć wykonanych przez samego Józefa Ulma, co stanowi samo w sobie ciekawe źródło historyczne i jest dużym walorem książeczki.

mariola | 2016-11-04
SZERSZEN3O | 2015-08-16