Anna Jantar

Andrzej Witko Wydawnictwo: Petrus biografia, autobiografia, pamiętnik
Petrus
2009-04-04
2009-04-04

Chyba nigdy nie czytałem tak "słodkopierdzącej", ugrzecznionej i wymuskanej książki. Owszem, piękne wydanie, papier i zdjęcia niedostępne chyba nigdzie indziej, ale tekst to porażka. Przeczytałem biografie chyba większości aktorek i aktorów starego kina, i tego światowego i z naszego podwórka. To samo z piosenkarkami. Rzadko kiedy książka nie podobała mi się tak BARDZO, że męczyłem ją ponad 2 tygodnie i myślałem, że nie dotrwam do końca. Jest to pozycja tak słodka i grzeczniutka, wszędzie same ochy i achy, a obraz Anny Jantar wyłaniający się po lekturze to miks Matki Teresy z Kalkuty ze Świętym Franciszkiem z Asyżu i z księżniczką Disneya (jakby dwojga świętych było mało!). Od razu widać, że książkę pisał ksiądz i chyba jednak powinien się skupić na swojej posłudze Bożej. Nie neguję wiary absolutnie ale podkreślanie jej na każdym możliwie kroku staje się po prostu nudne. Wiele powtórzeń/podobnych pytań i odpowiedzi Anny. Często tekst księdza to 10 linijek i na to Anna odpowiada jednym zdaniem, nie zawsze długim. Rozumiem, że do tekstu książki posłużyły wywiady ale skoro już raz lub nawet dwa było zadane pewne pytanie albo była już taka a nie inna odpowiedź to może nie trzeba znowu pytać o to samo po raz kolejny i następny?! Z 5 razy czytałem o tym które to ulubione piosenkarki Anny Jantar albo o tym, że nagrała płytę z piosenkami z filmu "Grease". Noż ludzie, ile można?! Tak wielka gwiazda, a książka tak mierna, z tak wysoką średnią?! Niestety nie zachęciła mnie do sięgnięcia po te z niższym rankingiem. I moja przygoda z Anną Jantar skończy się na tej przesłodzonej laurce. Tylko dla hardcorowych fanów; chcący poznać historię AJ nie dowiedzą się za wiele i trudno będzie im dotrwać do końca.

2025

Wybrańcy bogów umierają młodo. przykłądem tego jest Anna Jantar. Słoneczna dziewczyna, z cudownym uśmiechem, obdarzona ciepła barwa głosu, mogąca mieć u stóp cały swiat. Niestety znam jej twórczość tylko z radia, nie pamiętam, jak ciepłąi cserdeczną była osobą. na szczęście rozmowy z Andrzejem Witko przybliżają nam jej postac, ksiazka zawiera tez wspomnienia matki, brata czy córki gwiazdy.
Sama Ania mówi do nas treścią licznych wywiadów, Witko zgrabnie wplótł też listy od fanów i czytelników kolorowej prasy. Urywki tych zapisków pokazują, za co tak Anne Jantar kochamy, a ciesze się, ze jej piosenki nadal mają swoje życie. Jak na tamte czasy,była bardzo młoda i nieopierzona gwiazdą gdy dopadło ją uwielbienie tłumów. żyłą na pełnych obrotach, mimo krotkiej kariery wiele podróżowała, lubiła ludzi i występy.
Piosenkarka też dzieli się wspomnieniami z rodzinnego domu, opowiada o współpracy artystycznej ze swoim mężem, ewoluowaniu muzycznego styku, różnych inspiracjach. Kilka razy miała tournee w USA i Kanadzie, nawet PAGART wysłął ją z TEY-em. Nagrywała po niemiecku, francusku, angielsku.
fajna książka, wciągajaca, napisana z wielką sympatią i estymą darząca swoją bohaterkę. bardzo bogato patrzona zdjeciami z róznych etapów życia Anny. Urzeka ona swoją fotogenicznością, jak kameleon pokazuje wiele twarzy.

Na półkach: , , , , , ,

"Tyle słońca w całym mieście", "Za każdy uśmiech Twój" czy "Baju baj" te piosenki słyszała pewnie każda osoba słuchając radia lub trafiając na nie w inny sposób.
Książka ta jest zbiorem rozmów z Anną Jantar, kobietą o niezwykle serdecznym głosie, niezwykle otwartą do ludzi a także z poczuciem humoru. Należę do pokolenia, które znają artystkę jedynie ze wspomnień ludzi, którzy mieli to szczęście śledzić karierę Anny Jantar oraz z nagranych rozmów, koncertów i utworów. Interesującym zabiegiem Księdza Andrzeja Witko było dołączenie wspomnień osób związanych z osobą piosenkarki, dołączone są także zdjęcia z różnych okresów życia Anny, każda fotografia została opisana na końcu książki.
Była to dla mnie lektura pełna wzruszeń oraz uśmiechów. Często się zastanawiam jak dalej mogła się potoczyć kariera piosenkarki, jak Pani Anna wyglądałaby dzisiaj? Te pytania jednak już zostaną bez odpowiedzi.
Cieszę się,że książka pozwoliła mi głębiej przybliżyć postać Anny Jantar. Oglądając nagrania z koncertów sama stwierdzam, że artystka wzbudza ogromną sympatię, nikogo nie udaje na scenie i jest zawsze naturalna.
"Nie zachowywała się jak gwiazda. Ot, dziewczyna,która wykonuje akurat ten a nie inny zawód.Zupełnie nie pasowała do świata show biznesu. Brakowało jej przebojowości, wulgaryzmu i chamstwa".
Polecam książkę wielbicielom piosenek Anny Jantar i każdemu, kto pragnie dowiedzieć się więcej o życiu tej znanej i cenionej piosenkarki.

Jestem fanką Anny Jantar od lat i chyba nigdy nie przestanę nią być. Szkoda, że tak szybko odeszła. Książka bardzo fajnie napisana . Polecam

• 2015
  • Prawdziwe historie kobiet