Diana. Niespełnione sny

1996-01-01
83-85467-83-1
Anna Bartkowicz
biografia księżna Diana Wielka Brytania

Mary Clarke to postać bardzo ciekawa. Chciałoby się napisać : "Kobieta orkiestra". Była opiekunką młodziutkiej Diany i jej brata Charlesa. Hrabia Spencer - ojciec Diany - zatrudnił ją do roli opiekunki bez większych problemów. Wymogiem była znajomość jazdy konnej oraz prawo jazdy. Mary Clarke stworzyła obraz bardzo ciekawy Diany, od momentu jej wczesnej edukacji szkolnej, po separację z księciem Karolem. Obraz , jaki nam nakreśliła - miejscami jest nieco dydaktyczny. Miejscami bardzo szkolny. Zawiera mnóstwo anegdot , oraz pełno ciekawostek o Lady Di, która z psotnej, wrażliwej dziewczynki - przeistoczyła się w Księżną Walii. Diana była potomkinią Spencerów, a dokładniej - hrabiów Spencerów, spokrewnionych m.in. z Winstonem Churchillem. Diana została przedstawiona w tej biografii - jak już wyżej wspomniałem - najpierw - jako psotna i pełna humorów dziewczynka, mieszkająca i w rodowej egzystencji i w szkołach z internatem. Mary Clarke nakreśliła jej rozwój. W opowieści tej Autorka wiele razy wspominała, jak oduczała Dianę przy poznawaniu nowych ludzi patrzenia w dół. Miała patrzeć w oczy. To chyba przecież ważne - by - rozmówcom w czasie pogawędek patrzeć w oczy. Nieprawdaż ? Młoda Diana nie lubiła jazdy konnej, za to uwielbiała pływać w basenie, często się popisując. Od najmłodszych lat miała wrażliwe serce - na krzywdę innych ludzi, na krzywdę zwierząt. Wiele w książce o jej opiece nad świnką morską "Peanuts". Biografia jest pełno ciekawostek. Między innymi o tym, jak to pewnego dnia księżniczka Anna przyjechała do rezydencji Spencerów zupełnie niespodziewanie - i - nie było jej czym poczęstować. Sporo jest też o relacjach rodzinnych, sporo o rozwodzie rodziców Diany, sporo o wychowaniu jej i jej rodzeństwa. Narracja tej książki pociągnięta została do momentu ogłoszenia separacji Księstwa Walii. Autorka spędziła dwa lata jako niańka - opiekunka. Miejscami trąci dydaktyzmem, ale Mary Clarke udało się złamać / przełamać pewne schematy - panujące w rodzinie Spencerów do jej przybycia. Polecam. Bardzo dobrze się czyta, zaskakująca, pełna ciekawostek .

Bardzo ciekawa, napisana prostym językiem książka. Autorka, a jednocześnie opiekunka Diany i jej młodszego brata ukazuje życie dzieci, którymi się zajmowała. Dla osób, które chcą poznać życie księżnej ta książka powinna stanowić pierwszą pozycję do przeczytania, gdyż przedstawia Dianę, jej charakter, osobowość, zainteresowania, takie jakimi były w rzeczywistości. Daje to punkt odniesienia do późniejszych wydarzeń w jej życiu. Prawdziwa i interesująca książka - polecam.

Przesłanie książki można zapisać jednym, zaczerpniętym z niej zdaniem: „Chcąc zrozumieć kobietę, człowiek musi znać dziecko”. Poznajemy zatem Dianę widzianą oczami jej niani, która zajęła się dziećmi Lorda Spencera tuż po jego rozwodzie. Mieszkali wtedy w posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk. Chociaż Diana nie wyróżniała się wybitną inteligencją, była jednak bardzo ruchliwa i niezmiernie wrażliwa. Rozwód jej rodziców i późniejsza przeprowadzka do Althrop Hall zostawiły ślad w jej psychice. Jej głównym celem było: kochać i być kochaną. Tymczasem wielu ludzi z jej otoczenia mocno ją skrzywdziło. Miałam okazję odwiedzić posiadłość w Althrop, gdzie została pochowana. Oglądałam jej suknie i księgi kondolencyjne, które zawierają wpisy możnych z całego świata. Tam widać, że brat ją naprawdę kochał. Mam nadzieję, że była tego świadoma.

Książka jest świetna :) Obala parę mitów, napisana łatwym językiem, zaczynasz- gdy kończysz, orientujesz się, że minęły dwa dni.

Polecam :)

Polecam :)