Christian Dior

Seria: Projektanci
Wydawnictwo: Bukowy Las
moda, kreatorzy mody
joly_fh

Pierwsza pełna biografia wybitnego projektanta mody, krawca artysty i przedsiębiorcy Pierwsza z planowanej serii książek o wielkich kreatorach mody i jej świecie Napisana z elegancją i dziennikarską dociekliwością pierwsza i najpełniejsza biografia Christiana Diora jest nie tylko historią niezwykłej kariery utalentowanego człowieka, ale też portretem świata pełnego szyku i luksusu oraz...

Pierwsza z planowanej serii książek o wielkich kreatorach mody i jej świecie

Napisana z elegancją i dziennikarską dociekliwością pierwsza i najpełniejsza biografia Christiana Diora jest nie tylko historią niezwykłej kariery utalentowanego człowieka, ale też portretem świata pełnego szyku i luksusu oraz intelektualnej i artystycznej śmietanki powojennego Paryża.
Życie legendarnego francuskiego projektanta mody to gotowy materiał na powieść. Christian Dior długo żył ze świadomością, że ukochana matka tłumi jego aspiracje artystyczne, i pozostawał w cieniu słynnych przyjaciół, m.in. Jeana Cocteau, Francisa Poulenca, Maxa Jacoba. Walczył o skromną egzystencję, nie mając ani pieniędzy, ani zawodu. Ale kiedy wreszcie uśmiechnęło się do niego szczęście, ten nieśmiały samotnik okazał się genialnym twórcą, znakomitym szefem przedsiębiorstwa i prekursorem nowych idei, który przywrócił Paryżowi miano stolicy światowej mody. We wspomnieniach przetrwał jako osoba szlachetna, obdarzona ogromnym poczuciem humoru, a jednocześnie bardzo skryta. Dior najbardziej cenił sobie w życiu przyjaźń, muzykę i kwiaty. Kiedy zdobył rozgłos, do szczęścia brakowało mu tylko czasu na odpoczynek. Zaledwie po dziesięciu latach budowania renomy firmy król mody zmarł u szczytu sławy. Po jego śmierci dyrektorem artystycznym domu mody Dior został Yves Saint-Laurent.

źródło opisu: Wydawnictwo Bukowy Las, 2013

źródło okładki: www.bukowylas.pl

JoannaTempest | 2018-07-10

Książka napisana bardzo szczegółowo, co na pewno przyda się osobom poszukującym konkretnych szczegółów np. do pisania prac ale jako typowa biografia jest bardzo rozwlekła. Dużo o życiu a mało o samej sztuce i jej wpływie na świat mody oraz kultury popularnej. Spodziewałam się po niej więcej.

Ewcia123450 | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Jak to w biografiach bywa ilość nazwisk jest ogromna. W książce świetnie została zarysowana epoka, nastroje społeczeństwa itd. Książka zdecydowanie godna przeczytania.

AlexXx | 2014-10-09

Ciekawa biografia, ale ciężko się czyta

Karolina Kułakowska | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Rewelacyjna biografia "krawca belle epoque".
O tym, jak nieśmiały chłopiec stał się
jednym z najwspanialszych projektantów mody
XX wieku.