Nemezis

Okładka książki Nemezis Agatha Christie
Okładka książki Nemezis
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Panna Marple (tom 11) kryminał, sensacja, thriller
Panna Marple (tom 11)
Nemesis
Wydawnictwo Dolnośląskie
2013-01-01
2013-01-01
Magdalena Gołaczyńska

Panna Marple znowu w akcji!

„Nemezis –grecka bogini zemsty, sprawiedliwości i przeznaczenia[...] Ścigała przestępców”. [Christie, 2024: 23]

Właśnie takim określeniem można ze spokojem nazwać Pannę Jane Marple, ponieważ po raz kolejny, znana i rezolutna samozwańcza Pani detektyw postanawia zająć się sprawą wyrządzonego zła.

Opis:

Tydzień po śmierci dosyć bogatego znajomego Panny Marple – Rafiela – kobieta otrzymuje od niego list, a w nim pewną misję, na której zrealizowanie kobieta ma rok. Jeśli wyrobi się w tym terminie otrzyma sowitą zapłatę. Kobieta podejmuje się rozwikłania zagadki, podczas której wpada na ślad zdegenerowanego syna Rafiela, który oskarżony jest o morderstwa kobiet. Panna Marple nie do końca chce ufać w jego winę i jeszcze raz chce się przyjrzeć sprawie. Tymczasem podczas tej misji zaczynają ginąć kolejne osoby!

Opinia:

Jak ja lubię kryminały Agatha Christie! Są przesiąknięte klimatem i tym specyficznym wysublimowanym angielskim żartem! Przed Panną Marple postawiona jest sprawą niemalże nie do rozwiązania, ale znana z dociekliwości kobieta, jest świadoma swojego talentu poszukiwania zła. Nie bez powodu więc, tytuł ten nosi nazwę „Nemezis”.

Im więcej faktów wychodzi na jaw tym bardziej zagmatwane staje się śledztwo Panny Marple i wraz z bohaterką zaczynamy podejrzewać każdego, żeby w końcu uświadomić sobie, że i tak się myliliśmy, a Mistrzyni kryminału przedstawia nam rozwiązanie, które w żadnym wypadku nie wpadłoby nam do głowy.

Fantastyczne, klasyczne i wciągające historie Agaty Christie udowadniają po raz kolejny, że żeby zaciekawić wcale nie potrzeba brutalności. Wystarczy świetny pomysł, a książka czyta się sama.

No i to wydanie! No błagam Was! Jest obłędne ❤️

Panna Marple znowu w akcji!

Opis:

Tydzień po śmierci dosyć bogatego...

„Nemezis” to 11 tom z serii kryminalnej o pannie Marple autorstwa Agathy Christie.

Delikatnie łączy się z „Karaibską tajemnicą”, ponieważ jeden z bohaterów, którego panna Marple poznała podczas tamtej książki, po swojej śmierci zleca jej za pośrednictwem swoich prawników pewne zadanie. Panna Marple ma przeprowadzić śledztwo na temat zbrodni, o której nic nie wie, a wszystkie wskazówki co do niej są bardzo nieprecyzyjne. Wyjeżdża na wycieczkę po słynnych posiadłościach i ogrodach Anglii, gdzie musi bacznie obserwować wszystko, żeby odnaleźć cel swojej misji. Gdy go odnajdzie, będzie musiała stawić czoło brutalnej sprawie z przeszłości, która niepokojąco łączy się z rzeczami, które obecnie dzieją się w pobliżu panny Marple.

„Nemezis” wskoczyło na podium moich ulubionych książek z panną Marple, mimo tego, że odgadłam całe zakończenie.😂 Nie przeszkodziło mi to we wspaniałej zabawie. Jestem szczerze zachwycona pomysłem na tę książkę, w którym to panna Marple musiała po różnych poszlakach odkryć, jaką zbrodnią ma się zajmować. Świetnie podążało mi się razem z nią przez tę historię. Bardzo podobał mi się też gotycki klimat, który został tutaj przemycony za pomocą starego domu, zamieszkanego przez 3 siostry, który był tłem akcji kilku scen.

Uważam, że jest to Christie w najlepszym wydaniu, w którym humor idealnie miesza się z tajemnicą. Polecam ❤️

Panna Marple dostaje propozycje nie do odrzucenia - może i do odrzucenia, ale każdy kto ją choć trochę poznał wie, że nie przepuściłaby czegoś takiego 🌸🌿🌼

Kryminalna zagadka, o której nic nie wie? A w dodatku wycieczka po przepięknych rezydencjach i ogrodach? 🌸🌿🌼

To nie jest moje pierwsze spotkanie z twórczością Agathy Christie i na pewno nie ostatnie! Za każdym razem na nowo zakochuję się w jej twórczości i tutaj nie było wyjątku, a mogę śmiało rzec, że póki co, to chyba mój ulubiony tytuł! Po raz pierwszy miałam za to do czynienia z całą powieścią poświęconą pannie Marple, którą znałam dotychczas jedynie z opowiadań 🌸🌿🌼

Ta niepozorna starsza pani świetnie poradziła sobie ze sprawą, o której nic nie wiedziała. Przejrzała bohaterów lepiej niż niejeden współczesny śledczy, a przy tym ciągle grała niepozorną turystkę na wycieczce 🌸🌿🌼

Sama zagadka została obmyślana w taki sposób, że nawet ja nie domyśliłam się rozwiązania dopóki nie zostało mi ono wyłożone jak na lśniącej tacy. A pomysł ze zleceniodawcą, który przekazuje sprawę przez swój testament - przyznajcie, tego jeszcze nie było! 🌸🌿🌼

Styl pisania Christie zachwyca - czego zresztą dowodem jest to, że wciąż czytamy powieści, które zostały wydane wiele lat temu 🌸🌿🌼

Wielka polecajka! 🌸🌿🌼

Trochę obawiałam się lektury pierwszej książki z panną Marple, bałam się, że nie polubię jej tak samo jak Herkulesa Poirota. Na szczęście moje obawy były całkowicie bezpodstawne!

Bardzo polubiłam pannę Marple i to jak rozwiązuje sprawy. Udaje wścibską lub roztrzepaną – w zależności od potrzeby – starszą panią i dzięki temu na wiele ludzie jej pozwalają oraz wyjawiają jej różne sekrety. Do tego ma bystry umysł i zauważa wiele rzeczy niewidocznych dla innych ludzi.

Sprawa od początku jest fascynująca – sama panna Marple nie wie, czego dotyczy, ale podejmie się życzenia zmarłego znajomego. To jak krąży wokół sprawy, próbując odkryć, jaką zagadkę ma rozwiązać. Dostaje tylko niejasne podpowiedzi i bilet na wycieczkę po angielskich rezydencjach i ogrodach. Każdy może mieć związek ze sprawą i każdy jest podejrzany, albo wprost przeciwnie.

Świetnie się bawiłam przy tej książce. Im dalej w nią brnęłam, tym więcej było podpowiedzi i mniej rzeczy byłam pewna. Choć częściowo domyśliłam się rozwiązania, pod innymi względami było dla mnie niespodzianką. Nie mogę się doczekać, aż zapoznam się z innymi książkami z panną Marple!

"Nemezis" to jeden z ostatnich kryminałów Agathy Christie opublikowany w 1971 roku, z Jane Marple w roli detektywa-amatora.
Tym razem panna Marple staje przed sporym wyzwaniem rozwiązania dość nietypowej i tajemniczej zagadki, która poprowadzi ją do głęboko skrywanych tajemnic z przeszłości.

Pewnego dnia Jane Marple otrzymuje list od zmarłego znajomego, Jasona Rafiela. W liście tym mężczyzna przekazuje jej pewną zagadkę dotyczącą morderstwa, które miało miejsce wiele lat temu oraz poprosi ją o pomoc w rozwiązaniu tej tajemniczej sprawy. Dodatkowo ma dla niej atrakcyjną ofertę wycieczki po angielskich rezydencjach, która ma naprowadzić kobietę na trop. Nie podaje on jednak konkretnych informacji i szczegółów dotyczących wspominanej zbrodni, co nie ułatwia zadania pannie Marple. Zaintrygowana kobieta mimo swojego podeszłego już wieku oraz wielu niewiadomych podejmuje się niełatwego zadania i wyrusza w podróż, aby zgłębić sprawę i odkryć tożsamość mordercy. W toku śledztwa starsza pani będzie musiała przeszukać przeszłość ofiary oraz wszystkich, możliwych podejrzanych, a przy okazji odkryje ukryte motywy, tajemnice i intrygi, które doprowadzą ją do rozwiązania całej sprawy.
W miarę rozwoju fabuły czytelnik prowadzony jest przez labirynt intryg, domysłów i kłamstw, które ostatecznie prowadzą nas do zaskakującego finału.

„Nemezis” to typowy kryminał w starym stylu, ale z dość nietypową intrygą, który toczy się stosunkowo powoli, ale im bliżej końca, tym akcja staje się gęstsza. Sporo tu fałszywych tropów i niewyjaśnionych tajemnic z przeszłości, co tylko potęguje napięcie.

Cóż, była to doskonała rozrywka i przyjemnie spędzony czas. Agatha Christie po raz kolejny mnie nie zawiodła, mimo że nie jest to najlepszy kryminał od autorki, jaki czytałam.
Jednak oczarowuje on klimatem i swoim niepowtarzalnym urokiem, a dodatkowo napisany jest lekkim piórem i zręcznie poprowadzony, tak że trudno jest się od niego oderwać.

Agatha Christie dalej pozostaje moja ulubiona autorka. Miejsce się nie zwolniło i nie zwolni 🤭

Z pozoru akcja toczy się dosyć powoli, do momentu pewnego listu z kancelarii prawnej. Panna Marple dostaje zagadkę bez wskazówek…dla niej samej wydaje się to niewykonalne, ale z czasem akcja nabiera tempa. Zostałam wciągnięta w pewną wycieczkę, pełna botaniki i architektury. Wtedy Panna Marple dostaje pewne niejasne wskazówki i zaczyna się akcja.

Panna Marple ze swoim nosem do wyczuwania zła i niezwykłym spostrzegawczym wzrokiem wchodzi wprost środek cyklonu jakim jest m*rderstwo. Jednak nic nie jest takie proste jak na pierwszy rzut oka, sama sprawa wydarzyła się dość dawno temu (kilka lat) więc sami rozumiecie, że Panna Marple zaczyna dosłownie od początku.
Sam tytuł wyjaśni się z czasem chyba, że czytaliście „Karaibska tajemnica” to zauważycie znaczące powiązanie.
W tej książce jednak chodzi o silne uczucie, które może posunąć się do straszliwych czynów. Miłość.

"Nemezis" Agathy Christie pod wydawnictwem dolnośląskie to kryminał ze znaną Panną Marple.

Panna Marple dostaje pewną propozycję rozwiązania zagadki kryminalnej za niemałe pieniądze. Jednak pieniądze nie grają tu żadnej roli, a bardziej to przysługa przyjacielska. Podczas wycieczki ma się wszystkiego dowiedzieć. Zabójca jednak atakuje ponownie, a Panna Marple musi wymierzyć sprawiedliwość.

Kryminały Agathy Christie nie są mi obce, jednak nie czytam ich wszystkim. Mam jednak kilka swoich ulubionych. Jedne podobają mi się bardziej, a inne mniej. "Nemezis" czytałam po raz pierwszy. Czy to było udane spotkanie z tą książką?

Przede wszystkim chciałabym złożyć podziw pannie Marple, kobieta w podeszłym wieku z nosem do topienie zagadek kryminalnych. Czasem podczas czytania miałam wrażenie, że jej zdrowie podupadnie lub coś jej się przytrafi. Jednak jest niezniszczalna.

Pomysł na fabułę bardzo ciekawy. Jednak brakowało mi trochę emocji. Czytało się fajnie i szybko. Fajna zagadka kryminalistyczna. Zakończenie też dość interesujące, choć od połowy książki można było mieć podejrzenia ;)

„Zawsze jestem gotowa, aby nie wierzyć w nic, a jednocześnie móc w każdej chwili uwierzyć we wszystko, co usłyszę.”

„Nemezis” to jedna z ostatnich powieści Agathy Christie, w której za popełnioną przed laty zbrodnię ukarano niewinną osobę. Na to może pomóc tylko jedna osoba! Panna Marple, która niczym bogini sprawiedliwości Nemezis przemierza stare angielskie rezydencje, aby wytropić prawdziwego mordercę, który jest winny tej zbrodni. Tymczasem niezłapany morderca nie widzi przeszkód, by zaatakować ponownie.

Czy Pannie Marple uda się znaleźć sprawcę? Czy sprawiedliwości stanie się zadość?

Och jak ja tęskniłam za Panną Marple, która na tym razem zostaje wezwana do prawników, gdzie otrzymuje list od dawnego, już zmarłego, znajomego Rafiela. Niestety z treści listu nie wynika, jakiego rodzaju sprawę miałabym rozwiązać. Są jednak nawiązania do wymierzenia sprawiedliwości z księgi Amosa, którą nasza panna Marple, nazwana przez adresata Nemezis, ma wymierzyć. Jak się okazuje Rafiel miał pewne przeczucia, dlatego zaplanował Pannie Marple wycieczkę po słynnych posiadłościach i ogrodach Anglii. Wraz z podróżą akcja kryminału nabiera nieco szybszego tempa, a mnożące się poszlaki i tajemnice sprawiają, że napięcie zaczyna rosnąć. A zakończenie… musicie się przekonać sami!

„Nemezis” to jedna z ostatnich książek Agathy Christy z Panną Marple. Mimo to nasza błyskotliwa starsza pani nie wychodzi z wprawy i nie zawodzi w swoim przedsięwzięciu. I mimo, że fabuła nie jest może aż tak zawiła, to książkę i tak czyta się z dużą przyjemnością. Zagadka morderstwa i śledztwo stanowią świetną rozrywkę, a pełne humoru i groteski sceny tylko nam ją bardziej umilają. Styl Autorki jak zawsze wspaniały, pełen uroku i humoru, zachęca aby sięgnąć po więcej kryminałów jej autorstwa. Spędziłam z tą książka wspaniały wieczór i Wam również serdecznie ją polecam!

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwo_dolnoslaskie @agathachristiepolska (współpraca reklamowa) 🩷.

Do Panny Marple dociera tajemniczy list. Za pośrednictwem prawnika, odzywa się do niej znajomy, którego poznała podczas podróży na Karaiby. Czego mógłby chcieć od niej pan Rafiel? Zwłaszcza, że niedawno Panna Marple przeczytała w gazecie jego nekrolog... Czyżby chciał zapisać jej w spadku coś kosztownego? Pan Rafiel zostawił jej jednak pośmiertną propozycję, której Panna Marple nie zamierza odrzucić.

"Nemezis" to moja pierwsza książka Agathy Christie. Wiedziałam, że mi się spodoba, bo jakiś czas temu poznałam pojęcie "kryminałów kocykowych", do których twórczość Christie należy. Przeczytałam kilka kryminałów w tym stylu, bardzo mi się podobały - wiedziałam więc, czego się spodziewać.

Sięgając po "Nemezis" musicie być gotowi na to, że nie będzie to typowy, współczesny kryminał. Akcja toczy się raczej powoli, dużo miejsca poświęconego jest tutaj na rozkminki i rozmyślania głównej bohaterki, co niektórym z Was może przeszkadzać. Nie uświadczycie tu też rozlewu krwii, flaków walających się na każdym kroku, itd. Ale tak, jak wspominałam wcześniej - ja byłam na to przygotowana i mi to w 100% pasuje.
Dużo jest tutaj też takich groteskowych, trochę mało prawdopodobnych sytuacji, typu: bohaterka w opałach wyciąga spod poduszki gwizdek, dmucha w niego i nagle z szafy, niewiadomo dlaczego, wyskakuje odsiecz. Ale według mnie takie akcje tylko dodają książce uroku, no i mnie całkiem bawiły, uprzyjemniając tylko lekturę. Taki styl po prostu. 😄 Ale uprzedzam, jeśli ktoś jest uczulony na takie sytuacje w książkach, że coś takiego się dzieje - żeby później nie było rozczarowań! Ja tam się świetnie bawiłam. 😄
Bardzo polubiłam też Pannę Marple. Starsza, niepozorna kobieta, obsadzona w roli detektywa, jako główna bohaterka, to chyba mój ulubiony motyw w książkach kryminalnych. 😄
I ach! Jak mi się podoba cała otoczka tej powieści! To, w jakim stylu jest napisana, to że akcja nie toczy się we współczesnych czasach - zero smartfonów, laptopów, tiktoków, instagramów... I coś, co uwielbiam, czyli angielski klimat! Naprawdę wspaniale czytało mi się "Nemezis". I choć uważam, że sama intryga nie była uknuta w jakiś mocno zawiły sposób, moje szare komórki nie musiały pracować na pełnych obrotach, abym mogła domyślić się rozwiązania zagadki, to absolutnie mi nie przeszkadzało.
Naprawdę przyjemna, odprężająca lektura, którą czyta się zadziwiająco szybko!

Zapraszam Was do poznania kolejnego wspaniałego kryminału autorstwa Agathy Chrisie.

Panna Marple, której coraz mocniej dają się we znaki ograniczenia związane z coraz starszym wiekiem, zajmuje się kolejną sprawą. Ta zagadka jest bardzo nietypowa. Niezawodna Jane dostaje list od swojego przyjaciela po jego śmierci. Poznali się w niegdysiejszych Indiach Zachodnich. List tak naprawdę nie zawierał żadnych konkretnych informacji ani wskazówek. Sama Panna Marple nie wiedziała nawet czym ma się zająć. Miała rozwiązać sprawę, a nawet nie wiedziała czego lub kogo szuka! Jedyne na czym mogła się opierać to hasło „Nemezis”. Czyżby tym razem nie udało się rozwiązać zagadki tej niepowtarzalnej kobiecie? Polecam przekonać się o tym na własnej skórze!

Ze względu na tajemniczość całej sprawy z dużym zaciekawieniem czytałam kolejne strony. Czekało mnie wiele emocji, zaskoczeń i głowienia się. Fabuła jak zwykle w przypadku wybitnej Agathy Chrisie nie pozostawia miejsca na „przyczepienie się”. Nie czytałam wcześniej tak poprowadzonego kryminału i muszę przyznać, że się zakochałam w tej historii. Zakończenie było dla mnie zupełnym zaskoczeniem i nagle wszystko stało się jasne! Na dodatek to, co towarzyszy każdej książce autorki to niepowtarzalny klimat i styl, które sprawiają, że nie sposób odciągnąć się od lektury.

Serdecznie polecam każdemu!

• Agatha Christie