Rok 1984

Okładka książki Rok 1984
George Orwell Wydawnictwo: Muza literatura piękna
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Nineteen Eighty-Four
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2021-11-24
Data 1. wyd. pol.:
2021-11-24
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328708419
Tłumacz:
Tomasz Mirkowicz
Tagi:
nowomowa myślozbrodnia Wielki Brat antyutopia totalitaryzm
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
52
39

Na półkach:

O książce dowiedziałem się w ostatniej klasie technikum, ale traktowałem ją jako zwykłą lekturę szkolną, którą trzeba przeczytać, omówić raczej z przymusu. Jednak moje zainteresowanie literaturą sci-fi, zwłaszcza o podłożu antyutopijnym wzrosło, kiedy to rok temu przeczytałem trylogię Jamesa Dashnera "Więzień Labiryntu". Długo zabierałem się za jej przeczytanie, aż w końcu pognałem do biblioteki i wypożyczyłem.
Akcja toczy się w alternatywnej rzeczywistości, w Wielkiej Brytanii, w roku 1984. Świat jest podzielony na trzy wrogie, rywalizujące ze sobą totalitarne mocarstwa. Oceania, mocarstwo na czele z Wielką Brytanią, w skład którego wchodzą obie Ameryki i ziemie Imperium Brytyjskiego. Eurazja, w skład której wchodzi ZSRR i niemal cała Europa, oraz Turcja. I wreszcie Wschódazja, w skład której wchodzą Chiny i Japonia. W stolicy Oceanii, podupadłym Londynie, pewien szary pracownik Ministerstwa Prawdy Winston Smith, próbuje zbudować dla siebie odrobinę indywidualności, na przekór ustrojowi, na czele, którego stoi Wielki Brat. W tym ustroju wszelkie przejawy indywidualności, czy uczuć, wartości najwyższych uchodzą za zbrodnię i są tłumione przez policję myśli, a obywatele są inwigilowani i zastraszani przez aparat represji.
Książkę przeczytałem w niespełna kilka dni. Jest zarówno przerażająca, jak i fascynująca. I nie mogę odmówić Orwellowi, że swoim piórem uczynił arcydzieło i klasykę sci-fi jedyną w swoim rodzaju.
Po przeczytaniu czasem się nie zastanawiam, czy George Orwell przypadkiem wydając tę książkę, nie chciał nam czegoś przekazać. Obserwując obecnie to co się dzieje na świecie, a zwłaszcza w Europie, nasuwa mi się pytanie. Czy rok 1984 właśnie wkracza do rzeczywistości? Patrzcie, ludzie coraz bardziej stają się roszczeniowi, nastawieni na konsumpcję tłumiąc w sobie wyższe wartości, a zwłaszcza rodzinne. Patrz, coraz większa fascynacja przemocą. W telewizji i to w godzinach niby chronionych, masa paradokumentów przepełnionymi kiczem, przemocą, prostytucją, narkotykami, awanturami, seksem... Pomyśleć, że dzieci to oglądają. Również ostatnio głośna moda na patostreamy. No i na zachodzie, jeśli źle wypowiesz się na temat imigrantów, jesteś niszczony niekoniecznie tylko i wyłącznie przy użyciu aparatu państwa, ale spychany na boczny tor, jako obywatel drugiej kategorii.
Książka jak najbardziej aktualna na dzisiejsze czasy...

O książce dowiedziałem się w ostatniej klasie technikum, ale traktowałem ją jako zwykłą lekturę szkolną, którą trzeba przeczytać, omówić raczej z przymusu. Jednak moje zainteresowanie literaturą sci-fi, zwłaszcza o podłożu antyutopijnym wzrosło, kiedy to rok temu przeczytałem trylogię Jamesa Dashnera "Więzień Labiryntu". Długo zabierałem się za jej przeczytanie, aż w końcu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    66 166
  • Chcę przeczytać
    22 521
  • Posiadam
    11 807
  • Ulubione
    4 300
  • Teraz czytam
    1 702
  • Chcę w prezencie
    419
  • Klasyka
    402
  • 2021
    283
  • Lektury
    225
  • 2022
    216

Cytaty

Więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
George Orwell Rok 1984 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także