Piotr 
status: Czytelnik, dodał: 1 cytat, ostatnio widziany 3 dni temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-12-07 22:22:37
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Kto by przypuszczał, że wizja "Nowego wspaniałego świata" stworzonego przez klasyka fantastyki naukowej, Aldousa Huxleya, którą ukazał w XXVI wieku, spełni się w przeciągu osiemdziesięciu lat, od wydania?

 
2018-12-07 22:02:21
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Seria: Mundus

Jestem osobą, która interesuje się tematyką terroryzmu, oraz problemem dzisiejszej imigracji z państw arabskich, od chwili wycieczki wakacyjnej do Paryża sprzed 5 lat. Zaskoczony obecnością muzułmańskich gett pod Paryżem, zacząłem analizować obecną sytuację w Europie, która wcześniej, była mi obcą tematyką.
W bibliotece sięgnąłem po książkę Todenhofera, dzielnego człowieka, który odbył ze...
Jestem osobą, która interesuje się tematyką terroryzmu, oraz problemem dzisiejszej imigracji z państw arabskich, od chwili wycieczki wakacyjnej do Paryża sprzed 5 lat. Zaskoczony obecnością muzułmańskich gett pod Paryżem, zacząłem analizować obecną sytuację w Europie, która wcześniej, była mi obcą tematyką.
W bibliotece sięgnąłem po książkę Todenhofera, dzielnego człowieka, który odbył ze swoim synem, podróż do Państwa Islamskiego, by przedstawić życie mieszkańców od środka. Reportaż przeczytałem jednym tchem. Jak to reportaże, fajnie i szybko się czyta.

Po przeczytaniu...

W postrzeganiu przez zachód, kultury muzułmańskiej, a także zachodu przez samych muzułmanów, oraz obecnej sytuacji. To wszystko, nie jest takie proste, niż może się człowiekowi wydawać. Jeśli spojrzymy z lotu ptaka, na odległą przeszłość, na historię, która odcisnęła piętno na muzułmanach, od czasów kolonialnych, po amerykańskie bombardowania ośrodków ludności cywilnej. Również samego zachodu, który przez swoją zachłanność i głupotę płaci cenę.

pokaż więcej

 
2018-10-16 19:03:14
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Odrodzone królestwo (tom 2)

Nowa nadzieja polskiej historii?

I tak oto Elżbieta Cherezińska zabiera nas do drugiej części "Odrodzonego Królestwa".

Po tragicznych wydarzeniach w Rogóźnie, w wyniku, których zginął król Przemysł II, w Polsce wybucha chaos. Władysław Łokietek, następca zamordowanego Króla, traci Pomorze Wschodnie. Książę Głogowa Henryk, wysuwa roszczenia do Wielkopolski, a Król czeski Vacłav II...
Nowa nadzieja polskiej historii?

I tak oto Elżbieta Cherezińska zabiera nas do drugiej części "Odrodzonego Królestwa".

Po tragicznych wydarzeniach w Rogóźnie, w wyniku, których zginął król Przemysł II, w Polsce wybucha chaos. Władysław Łokietek, następca zamordowanego Króla, traci Pomorze Wschodnie. Książę Głogowa Henryk, wysuwa roszczenia do Wielkopolski, a Król czeski Vacłav II Przemyślida, wyrusza do Krakowa odebrać tron polski. Osaczony Książę Łokietek, ucieka z kraju, jednak nie jest sam. Wciąż ma w Europie potężnych przyjaciół, którzy pomogą mu dokończyć, rozpoczętą przez Przemysła i arcybiskupa Jakuba ideę zjednoczonego Królestwa Polskiego.

Sam się interesuje średniowieczną historią Europy. I z bólem serca muszę przyznać, że chodząc do szkoły, rzadko kiedy lubiłem lekcje historii. Omawiając materiał o średniowiecznej historii Polski, i w ogóle Europy, nasuwa mi się tu monotonne wkuwanie dat historycznych, bez żadnych ciekawostek, czy czynników, które utożsamiłyby nas z daną epoką. Nawet przyczyn wygnania Łokietka z kraju materiał nie podawał. Kiedy przychodziło co do czego, to smęcenie o kolejnych klęskach, tragediach i męczeństwie Polaków w czasach zaborów, II wojny światowej i komunizmu. Pomijając, prawie całkowicie pozytywne, ciekawe aspekty naszej historii.
W tej sprawie uważam, że dorobek Cherezińskiej to nowa nadzieja dla polskiej historii. Ukazująca barwne przygody przyszłego króla Władysława Łokietka, arcybiskupa Jakuba Świnki, Vacłava II i tak dalej, bez żadnego mitologizowania. Dzięki czemu każdy z nas, może się z nimi utożsamiać. Oprócz wyżej wymienionych, na horyzoncie pojawiają się nowe postacie jak Jadwiga Bolesławówna, wójt Albert, Leszek Inowrocławski, biskup Jan Muskata, czy syn Vacława II, Vacław III. Każdy z nich zagra ważną rolę w całej historii.
Ciekawszą rzeczą w całej powieści, jest pomysł na odrobinę słowiańszczyzny, w postaci wyznawców Trzygłowa, z którymi się, odwieczny wróg Polaków, Krzyżacy bez powodzenia zmagają. To tylko dodaje klimatu książce.
Pomimo dużej szczegółowości w treści, naprawdę fajnie się czyta. Momentami książka trzyma w napięciu, nawet lepiej! Wciska w fotel. Oczywiście nie będę spoilerował.
Może by tak, zacząć masową promocję trylogii? Zwłaszcza w szkołach? Mam nadzieję, że się kiedyś uda! Póki co... Witajcie w średniowiecznej Polsce! :)

pokaż więcej

 
2018-09-26 01:14:49
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Nie jest może jakoś specjalnie wybitna, ale to w końcu debiut. Nawet geniusze muszą od czegoś zacząć. A tak poza tym, fajny pomysł na fabułę z tłem kosmosu, obcych planet i gwiazd. ;)

 
2018-09-26 00:13:50
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Opowieść Charlesa Dickensa to arcydzieło, fenomen, który nie ma sobie równych. Co roku w pierwszy dzień grudnia, biorę z półki książkę, w jednym celu. Aby pogrążyć się w niej i dostrzec w niej magię świąt Bożego Narodzenia.

Akcja toczy się w grudniu, w roku 1842 w Londynie. Trwa ponoć złota era Imperium Brytyjskiego, zwana "epoką wiktoriańską". Tymczasem w przeludnionym Londynie tysiące ludzi...
Opowieść Charlesa Dickensa to arcydzieło, fenomen, który nie ma sobie równych. Co roku w pierwszy dzień grudnia, biorę z półki książkę, w jednym celu. Aby pogrążyć się w niej i dostrzec w niej magię świąt Bożego Narodzenia.

Akcja toczy się w grudniu, w roku 1842 w Londynie. Trwa ponoć złota era Imperium Brytyjskiego, zwana "epoką wiktoriańską". Tymczasem w przeludnionym Londynie tysiące ludzi żyje w ubóstwie, bez środków do życia, albo przynajmniej ledwie wiążą koniec z końcem. Główny bohater Ebenezer Scrooge, jest postacią co najmniej tragiczną, której współczucie naprawdę się należy. W dzieciństwie najpierw matkę stracił, po czym ojciec go odrzucił, odsyłając do sierocińca. Kiedy wydawać się można było, że wszystko wróci do normy, najpierw umiera jego siostra, w której, u jedynej miał oparcie, a na koniec porzuca go ukochana. Scrooge targany wewnętrznymi rozterkami i przykrymi przeżyciami traci zaufanie do rzeczywistości i zamyka się w swoim świecie. W świecie, w którym jest człowiekiem ponurym, skąpym, nie lubiącym ludzi, w tym własnego siostrzeńca. Szczególnie nienawidzi świąt, drażnią go życzenia, kolędy, wszechobecny nastrój świąteczny, no i ludzie skrzywdzeni przez los. Kiedy wszyscy świętują, on woli swoją jedyną odskocznię, czyli liczenie pieniędzy, studiowanie ksiąg rachunkowych i zarządzanie wraz ze swoim jedynym przyjacielem Marleyem firmy, udzielającej pożyczek na procent. Pewnej wigilii Scrooge przechodzi niezwykłą przemianę. W noc wigilijną odwiedzają go cztery duchy, nieżyjącego od siedmiu lat Marleya, Duch przeszłych świąt, Duch teraźniejszych świąt i Duch przyszłych świąt. Sprawiają, że Scrooge postanawia wziąć się w garść i odmienić swoje życie, oraz naprawić błędy z przeszłości.

Chociaż kilkakrotnie przeczytałem wyżej wymienioną opowieść, to z każdym nadejściem okresu świątecznego czuję, jakbym czytał ją pierwszy raz. Nikomu nie zabraniam czytania książek bez względu na porę roku, ale "Opowieść Wigilijną", zdecydowanie polecam przeczytać w grudniu. Wnet poczuć można jej klimat i uświadomić sobie wiele rzeczy. Każdy z nas może być takim Ebenezerem Scroogem, który przeżywa rozterki, ale musi wiedzieć, że skupiając się wyłącznie na nich, nic dobrego z tego nie wyniknie. Musi iść na przód i być pozytywnie nastawiony do świata, nie tylko w święta, ale codziennie przez cały rok.

pokaż więcej

 
2018-09-25 23:48:19
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Jedna z nielicznych komedii, jaką przeczytałem w życiu. W barwny i zabawny sposób Fredro ukazał realia XVIII wiecznej Rzeczpospolitej szlacheckiej. Już sceny kłótni i sporu o słynny mur spowodują uśmiech na twarzy czytelnika. ;)

 
2018-09-25 23:40:42
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Trzeba się z czasem przełamać, ale przede wszystkim dojrzeć do tej lektury. Wnet docenimy jej piękno i odrzucimy przekonanie z czasów gimnazjum, że dzieło Mickiewicza to nuda.

 
2018-09-25 23:03:18
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Cykl: Dziedzictwo (tom 1)

Już jakiś czas temu przymierzałem się do przeczytania tej ciekawej lektury. Będąc w bibliotece, w końcu taka okazja się natrafiła i jestem mile zaskoczony. Od małego uwielbiam książki fantasy w stylu tolkienowskim i po latach siedzenia w twórczości Tolkiena, Martina, Sapkowskiego, czy Wegnera, przyszedł czas na powiew świeżości w postaci Paoliniego! Niesamowite, że w wieku piętnastu lat, można... Już jakiś czas temu przymierzałem się do przeczytania tej ciekawej lektury. Będąc w bibliotece, w końcu taka okazja się natrafiła i jestem mile zaskoczony. Od małego uwielbiam książki fantasy w stylu tolkienowskim i po latach siedzenia w twórczości Tolkiena, Martina, Sapkowskiego, czy Wegnera, przyszedł czas na powiew świeżości w postaci Paoliniego! Niesamowite, że w wieku piętnastu lat, można stworzyć coś równie porywającego.
Alagaesio! Witaj w gronie Śródziemia, Westeros i Meekhanu!

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
62 36 233
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (1)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd