Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim

Okładka książki Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaj z Wilkowiecka
Okładka książki Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim
Mikołaj z Wilkowiecka Wydawnictwo: Ossolineum utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Ossolineum
1971-01-01
1971-01-01

Polecam obejrzeć film w reżyserii Piotra Cieplaka z otwartym tekstem książki obok. O wiele przyjemniejsza lektura, a nawet się zaśmiałam kilka razy.
Mój ulubiony moment to gdy Jezus robi, za przeproszeniem, rozpierduchę w piekle XD

5,5/10

5,5/10

Utwór dramatyczny będący misterium z okazji święta Wielkanocy. Powstał Ok. 1580. Omawiany przy lekturach z średniowiecza, ale data powstania sugeruje zdecydowanie bardziej renesans. Napisał go Mikołaj z Wilkowiecka zakonnik Pauliński. Odpowiada też za kilka innych niezbyt znanych dziś tekstów. Utwór był niesłychanie popularny i do końca 18,19 wieku był najczęściej wystawiana sztuką teatru ludowego. Zawiera pozostałości intermediów. Być może jest tylko połączeniem powycinanych scen z dłuższej lub nawet kilku innych homilii zredagowanych przez Mikołaja, który tylko powrzucał okazjonalnie fragmenty z pisma tak sądzi wielu specjalistów nie możemy jednak być pewni. Tak czy siak formuła i wybór scen jest dość osobliwy i tworzy bardzo nietypowy dramat, który nadal interesuje dzisiejszych scenariuszopisarzy. Mamy tu do czynienia z takimi jakby biblijnymi samplami gdzie miedzy tekst oryginalny wpycha się cytaty z pisma czasem wymieszane z różnych ksiąg. W pierwszej scenie obserwujemy powołanie przez Piłata strażników do grobu pańskiego. Nastepnie towarzyszymy Maryi i 2 Innym Maryjom oraz Joannie w aptece, gdzie kupują maść by namaścić ciało Jezusa. Jezus zmartwychwstaje obserwujemy to ze strony strażników, którzy to odkrywają zostają opłaceni by nikomu nie mówić. Jezus staje pod bramą piekła i domaga się otwarcia od lucyfera i cerbera słyszą to Adam Abraham i Ozeasz. Lucyfer rozpacza cerber uspokaja go, ze jeszcze będzie wiele grzeszników. Jezus przywiązuje go do łańcucha i strąca w głąb piekła. Rożne postaci z biblii chcą zanieść nowinę Maryi jednak Jezus odmawia i sam wysyła siebie. Duża spektakularna scena mało pasuje do kameralnego dość obrazu i ogólnie pokazywanie wejścia Jezusa do piekła nie był jakoś bardzo częste. Objawia się on swojej matce. Kobiety przekazują informacje apostołom. Ukazuje im się oraz przekonuje niewiernego Tomasza. Generalnie tekst ma sporo ciekawych elementów i bywa z dzisiejszej perspektywy dość zabawny. Przy okazji jego kreatywność do dzisiaj bywa inspiracją.

Jestem fanką. Śmiałam się strasznie. Polska (i średniowieczna) wersja mistrza i Małgorzaty

Oryginalne misterium pasyjne, które miało wpływ na rozwój całego nurtu staropolskiej dramaturgii. Dzieło bazujące na przekazach z ewangelii, apokryfów i modlitw. Wielkie dzieło tamtego czasu. Stanowi ilustracje i odwołanie do niegdysiejszych praktyk religijnych jak i teatralno-pisarskich. Dobrze zbudowany dramatyzm i melodramatyczność, język dostosowany do odbiorcy.

Wyjątkowo podobała mi się ta średniowieczna historyja ;)

Wyjątkowo podobała mi się ta średniowieczna historyja ;)

Misterium z XVI wieku pięknie obrazuje tamtejszy wygląd wiary, postrzegania świata przez pryzmat religii, czy prezentuje podwaliny scenariusza prawdziwej sztuki, która rozgrywała się do XX wieku. Mikołaj z Wilkowiecka czerpiąc wzorce zagraniczne dał poznać polskiej społeczności realne odczuwanie Męki Pańskiej wplatając weń wystrój mansjonów, które miały za zadanie wzbudzić u widza refleksję, która przekładała się na podporządkowanie pewnym ,,sugestiom". Utwór z pewnością dydaktyczny. Warto zwrócić na niego uwagę, tym bardziej, że w zwykłej książce odnajdziemy historię ewangeliczną, obraz sceniczny jako przedstawienie i doskonały scenariusz,

Strażnicy-poligloci pilnujący grobu z rusznicami, grożący Chrystusowi siekierą. Maryja namawiająca koleżanki do kupna "wódek i olejków pachniących". Pyskówki przy przyjściu Chrystusa do piekła. Cerber mówiący na widok Zbawiciela "Nie chychy tam, Lucyperze!". Diabły dostające na pocieszenie koszyczek ze święconką. Konkurs wśród starotestamentowych postaci na to, kto pójdzie do Maryi - przy czym Jan Chrzciciel przegrywa, bo jego kożuch z wielbłądziej skóry jest passé. Maryja na widok zmartwychwstałego Jezusa mówiąca "Witajże, miły Rabboni!".

A to wszystko w świetnie napisanym, bogatym misterium klasy europejskiej.

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - to po prostu trzeba przeczytać.

Jak większość lektur z okresu średniowiecza - przymus.

Jak większość lektur z okresu średniowiecza - przymus.

zawiera 2 wersje renesansowego dramatu - ale generalnie dramat sam w sobie zabawny, 6 aktów i muszę przyznać, że bardzo się ubawiłam czytając je

dramat z przełomu średniowiecza i renesansu, rzecz o zmartwychwstaniu Pańskim
- moje ulubiona scena: Jezus dobijający się do bram piekieł.
Pomimo staropolskiego języka czyta się bardzo dobrze, przebłyski humoru dają próbki wrażliwości ludzi tamtych czasów.
Polecam każdemu, przeczytałam ja na studiach i cieszę się, że na nią trafiłam.

dramat z przełomu średniowiecza i renesansu, rzecz o zmartwychwstaniu Pańskim
- moje ulubiona scena: Jezus dobijający się do bram piekieł.
Polecam każdemu, przeczytałam ja na studiach i cieszę się, że na nią trafiłam.

• Studia
  • Polonistyka