Miecz przeznaczenia

Okładka książki Miecz przeznaczenia Andrzej Sapkowski
Okładka książki Miecz przeznaczenia
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2) fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2)
superNOWA
2014-11-01
1992-01-01
2008-06-01
Wiedźmin Geralt magia potwory literatura polska

Geralt z Rivii usilnie bagatelizuje znaki, pokazujące mu, że przeznaczenie istnieje. Koniecznie chce wierzyć w to, że wszystkie historie o tym, co nieuniknione to tylko legendy, które niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Przeznaczenie wciąż podąża za bohaterem i Wiedźminowi coraz trudniej znaleźć sposoby, żeby udowodnić samemu sobie, że ono go nie dotyczy.

Drugi zbiór opowiadań Sapkowskiego bardziej przybliża nas do głównej sagi. Pojawiają się w nim bohaterowie, których pokochaliśmy z przeróżnych adaptacji świata Wiedźmina. Opowiadania w porównaniu do "Ostatniego życzenia", wydają się być w pewien sposób dojrzalsze i niosą za sobą bardzo wartościową mądrość.

Osobiście moje serce skradło opowiadanie "Trochę poświęcenia". Nawet zdarzyło mi się przy nim wzruszyć.

Podobnie jak przy pierwszej książce jestem oczarowana twórczością Andrzeja Sapkowskiego i wdzięczna za to, że ten wspaniały świat powstał, a ja mam możliwość poznania jego piękna. Cudowne poczucie humoru, dynamiczna akcja, oryginalni bohaterowie i wspaniały świat, czego więcej trzeba w dobrej fantastyce, przy której można się świetnie bawić?

Drugi...

Wierzysz w przeznaczenie?

Wierzysz w przeznaczenie?

Przeczytane lata temu, niemniej bardzo mi podpasowały - zarówno wyraziści bohaterowie (zwłaszcza Geralt, taki nasz odpowiednik Conana),miejsce akcji a'la średniowiecze oraz forma - krótkie, zamknięte opowieści na jedno, niezobowiązujące posiedzenie. Najlepsze, co do tej pory przeczytałem w gatunku fantasy. Klasa! Niemniej główny cykl wiedźmiński wciąż przede mną...

Nigdy nie lubiłem fantasy, ale przygody wiedźmina Geralta to zmieniły. Smoki, wiedźmy, krasnoludy to świetna odskocznia od spraw codziennych.

Po "Ostatnim życzeniu" miałem duże oczekiwania co do następnej książki, ale w ogólnym rozrachunku myślę, że mógłbym powtórzyć to co napisałem przy poprzednim tomie, może dobrą rekomendacją będzie to, że nie raz śmiałem się na głos z dialogów czy sytuacji zawartych w opowiadaniach (parafrazując "Czy ona ma kusze?", słowa Geralta, które kierował do Jaskra przy pewnej sprzeczce w Novigradzie) czy też uroniłem nawet łezkę z powodu zakończenia. Czasami miałem tylko wrażenie, że w "Ostatnim życzeniu" kolejne rozdziały trafiały do mnie równie mocno, od początku do końca, tutaj momentami było różnie. Czasami czegoś brakowało mi na początku, czasami w innym miejscu rozdziału, ale koniec końców — kolejny ŚWIETNY tom.

Edit: Po przespaniu się przemyślałem ocenę dwóch pierwszych tomów i stwierdzam że jednak zostanę przy 9, żaden ze mnie krytyk co prawda ale przede mną jeszcze wiele klasycznego fantasy do nadrobienia i czuję że mogłem za bardzo tutaj odpłynąć z oceną. Co nie zmienia faktu że wciąż jest to dla mnie świetny kawał literatury. :)

Można przeżyć prawdziwe katharsis, czytając te opowiadania. Dopracowane od A do Z. Miałam ciary w trakcie lektury. Gdybym mogła, dałabym 11/10.

Zdecydowanie lepiej napisane niż Ostatnie Życzenie ale to dalej nie jest top

Zdecydowanie lepiej napisane niż Ostatnie Życzenie ale to dalej nie jest top

Część pierwsza była ciut lepsza, ale nadal jest soczysty klimat i doskonała kreacja postaci. Czytam dalej <3

85/100%

85/100%