Miecz przeznaczenia

Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 2)
2 933
3 591
3 536
2 259
fantasy
Kaamosaika

Inne wydania

Wielopoziomowa proza Andrzeja Sapkowskiego zachwyci każdego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: wyszukany archaiczny świat, brawurową przygodę, humor, szaloną miłość, meandry przeznaczenia, a także erudycyjną rewizję wielu kulturowych schematów, wspaniały język i wyobraźnię. Z przynależnych konwencji fantasy potworów, duchów, elfów, gnomów i ingerencji tajnych mocy wyciska Sapkowski tyle, ile Umberto Eco z kryminału w Imieniu róży.

„Andrzej Sapkowski jest pisarzem formatu Tolkiena, choć odeń różnym, bo zdecydowanie bliższym współczesności i obdarzony gorętszym słowiańskim temperamentem.
Czytając Sapkowskiego, jesteśmy zarazem gdzieś w świecie Tolkiena, na seansie u przeinaczonego Disneya, w średniowieczu, u Sienkiewiczowskiego Zagłoby, na seminarium ekonomicznym, w krainie ponurych pogańskich obrzędów, w przemalowanej na baśniową scenerii z czarnego kryminału”.
Polityka

Gracze
Bogdan Rymanowski

0 (0 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)

A między nami wspomnienia
Gabriela Gargaś

8,65 (26 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Gosia | 2014-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 października 2014

Nie jestem fanem fantastyki, ale Sapkowskiego w moim odczuciu należy znać. Nie czytać go to jakby negować istnienie jakiejkolwiek klasyki, a do tego tę czyta się wyjątkowo dobrze. Za mną już drugi tom sagi o Wiedźminie i muszę powiedzieć, że ten podobał mi się jeszcze bardziej niż pierwszy. Czytanie tej sagi to prawdziwa przygoda. Sapkowski wprowadza nas w wykreowany przez świat fantasy, jakbyśmy wchodzili do innej prawdziwej, istniejącej gdzieś za drzwiami rzeczywistości. Jest tu miejsce na słowiańskie wierzenia, magię, sceny walk z potworami i smokami, pojedynków z czarodziejami, obraz miast i grodów z karczmami przepełnionymi krasnoludami i innymi stworami człekopodobnymi, jest nawet wątek miłosny. Docenić trzeba rewelacyjne ujęcie świata przedstawionego z różnorodnością akcji, postaci i obrazów oraz świetnie oddany klimat. Do tego dochodzi humor i ciekawe postacie psychologicznie dopracowane w każdym szczególe. I chyba te właśnie dwa czynniki spowodowały, że ta część podobała...

„Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza... Jednym jesteś ty.”

Z niedowierzaniem na twarzy zaczynałam czytać „Miecz przeznaczenia”. Legendy? Te które wysłuchiwaliśmy za małego? To wszystko? Wypychanie owiec, bazyliszek? Naprawdę?
Lecz spokojnie! Wystarczy kilka stron, a dowiecie się, że Gerlat też tam był i zmienił całe zakończenie!
Przy okazji spotkania z Yen, czyli jak zawsze – raz na wozie, raz po wozem.
Dużo walki, akcji, uczt, biesiad, potworów... i niespodzianek!
„Jestem twoim przeznaczeniem? Powiedz! Jestem twoim przeznaczeniem?”

„Ballad nie pisze się po to, by w nie wierzono, ale po to, by się nimi wzruszano.” – Dokładniej w tej samej wierze napisano Wiedźmina. Piękna historia. Kiedyś obiecałam tu fanom Wiedźmina, że też kiedyś do nich dołączę. Teraz jest kiedyś. Dziękuję.

Michał Nosorowski | 2013-08-01
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Genialna! Cóż za niesamowite uczucia towarzyszą podczas czytania tego dzieła! Miejscami jest mi cholernie szkoda Geralta. Kibicuje mu, pochłaniając każdy kolejny wyraz. Ta towarzysząca niepewność jak zakończy się dana część, potrafi doprowadzić mnie do skrajnego szaleństwa. Miejscami zdaje mi się, że czuję to co Geralt ("Geralt czuje"). Niesamowicie wciągające przygody, które nie pozwalają na oderwanie się od książki. Mam wrażenie, że jestem tam razem z nim, stojąc z boku obserwując całą przygodę.

Karol | 2015-05-17
Przeczytana: 17 maja 2015

Nie wiem dlaczego, ale zawsze traktowałem tę część sagi trochę po macoszemu. Wydawała mi się ona bardzo ogólnikowa, historie niby fajne, ale brakowało mi tego połączenia między nimi. W pierwszym tomie tym połączeniem był "głos rozsądku", tutaj niby można się uprzeć że punktem wspólnym jest wątek Geralta i Yen, ale brakuje mi czegoś mocniejszego. Pomimo tego jednak swoje zastosowanie znajduje tutaj zasada o której pisałem przy okazji poprzedniej części - "jeśli naprawdę interesuje nas bohater to będziemy mu towarzyszyć nawet w nieszczególnie interesujących okolicznościach" - Wiedźmin jest na tyle interesujący że nawet te mniej ciekawsze wątki czytam z zaciekawieniem. Nawet gdy historia nie wnosi wiele do całej fabuły, to i tak Geralt sprawia że nie można się oderwać od kartek. Jak zawsze świetne dialogi, wspaniałe opisy, kapitalny humor. Sapkowski nawet od niechcenia potrafi napisać świetną książkę.

desire | 2014-03-14
Na półkach: 2014r., Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 14 marca 2014

Arcydzieło!
Nie ma książki, która posiadałaby taki wspaniały klimat jak ta.
Czytając ją czułam, że wszystko jest na swoim miejscu, pochłaniałam każde słowo z zapartym tchem. Wszystkie wątki łączą się ze sobą w nierozerwalną część historii o Geralcie z Rivii. Każde zdanie od początku aż do końca ma swój osobny sens.

Mam wrażenie, że mogłabym czytać tę książkę tysiąc razy, zaczynając, na nowo, a i tak dalej by mnie intrygowała. Za każdym razem odkrywałabym większą część historii i coraz bardziej zżywałabym się z bohaterami. Każdy z nich jest inny, oryginalny, nikt nie jest czarno-biały, mają osobne historie, problemy tak bardzo podobne do tych, z którymi stykamy się na co dzień.

Tekst ubrany jest w nieprzeciętne, klimatyczne słownictwo. Fabuła książki razem z kunsztem literackim Sapkowskiego współgra fenomenalnie. Oprócz tego historia ta posiada pierwsze, drugie, trzecie, czwarte dno i mogłabym wymieniać w nieskończoność, jeszcze więcej. Tak samo mogłabym dalej wychwalać,...

MountainTobacco | 2014-02-19

Nie pamiętam już kim byłam zanim sięgnęłam po sagę Andrzeja Sapkowskiego i poznałam stworzonych przez niego charyzmatycznych bohaterów... Nawet największa szmira, która jest pod znakiem "Wiedźmina" zyska swoje grono fanów. Nic w tym dziwnego! W powieściach Andrzeja Sapkowskiego z jednej strony powracamy do słowiańskich źródeł napotykając oko w oko wodniki i diabły, z drugiej zaś wędrujemy po stworzonym przez autora świecie... Cykl Wiedźmiński cenię sobie bardzo wysoko ze względu na opisy, piękny język autora, tłum charakterystycznych postaci i akcję, która nie pozwala nam spać po nocach. Andrzej Sapkowski już na zawsze pozostanie w moim sercu, jako jeden z najlepszych polskich autorów fantastyki i wątpię abym była w tym odosobniona. Szczerze polecam!!!

Canis | 2013-10-12
Przeczytana: 09 października 2013

Druga część przygód Wiedźmina Geralta, znów zapisana w postaci opowiadań. Co tu wiele mówić, cała seria trzyma wysoki poziom. W jednych opowiadaniach jest nutka grozy, a inne są nawet bardzo wzruszające, chociaż nieraz można było się też ubawić.
Zdecydowanie najpiękniejsze opowiadania to "Trochę poświęcenia" i "Miecz przeznaczenia".

Moja pierwsza książka Andrzeja Sapkowskiego. Długo polowałam na pierwszy tom o Wiedźminie, ale nie mogłam go zdobyć, więc zaczęłam od drugiego. Bardzo podoba mi się główna postać, bo jest bardzo złożona i dynamiczna, a więc intryguje i przyciąga uwagę. Nie brakuje tu przygód, fantastycznych stworzeń, pojedynków. Podoba mi się również, że autor wplata w fabułę wątki z polskich legend i tradycji. Opowiadania napisane również z humorem. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

| 2013-12-25
Przeczytana: styczeń 2006

Jaki wiedźmin jest, każdy widzi. Jest dość oszczędny w słowach, ma dwa miecze, białe włosy i wywary na pasie, a gdy wypije jeden ze swoich owianych tajemnicą wiedźmińskich eliksirów, jego oczy zaczynają przypominać oczy kota. I lepiej nie wchodzić mu w drogę i go nie zaczepiać, bo może zrobić z ciebie siekankę na omlecie. Jeśli będzie mu się oczywiście chciało wstawać od właśnie pitego piwa.

Geralta nikomu nie trzeba przedstawiać, a przynajmniej nie trzeba go przedstawiać Polakom. Jeśli jeszcze nie sięgnęli po książki, prawdopodobnie grali w gry pod wiedźmińskim tytułem. A jeśli tego nie robili, na pewno obiło im się o uszy jego imię, tak przypadkiem i być może niedługo zasilą szeregi fanów białowłosego wilka.

Opowiadania o Geralcie są jednymi z moich ulubionych zbiorów opowiadań, ba, ja w ogóle rzadko czytam opowiadania, wolę grube serie o tysięcu stronach. Ale te opowiadania...Nie tylko dlatego je przeczytałam, bo są wstępem do sagi. Po prostu wciągnęły mnie po pierwszej...

książek: 2092
Agatka | 2013-05-29

Świetna powieść! Dużo fantastyki, a także fantastyki! Powieść pełna świetnych postaci, zapadających w pamięć i zdobywający sympatię czytelnika :)

Na półkach