Okładka książki Miecz przeznaczenia

Miecz przeznaczenia

Autor:
Cykl: Saga o Wiedźminie (tom 2)
wydawnictwo
superNowa
fantasy
typ
papier
Kaamosaika
8.38 (11852 ocen i 306 opinii)

Opis książki

Wielopoziomowa proza Andrzeja Sapkowskiego zachwyci każdego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: wyszukany archaiczny świat, brawurową przygodę, humor, szaloną miłość, meandry przeznaczenia, a także erudycyjną rewizję wielu kulturowych schematów, wspaniały język i wyobraźnię. Z przynależnych konwencji fantasy potworów, duchów, elfów, gnomów i ingerencji tajnych mocy wyciska Sapkowski tyle, ile Umberto Eco z kryminału w Imieniu róży.

„Andrzej Sapkowski jest pisarzem formatu Tolkiena, choć odeń różnym, bo zdecydowanie bliższym współczesności i obdarzony gorętszym słowiańskim temperamentem.
Czytając Sapkowskiego, jesteśmy zarazem gdzieś w świecie Tolkiena, na seansie u przeinaczonego Disneya, w średniowieczu, u Sienkiewiczowskiego Zagłoby, na seminarium ekonomicznym, w krainie ponurych pogańskich obrzędów, w przemalowanej na baśniową scenerii z czarnego kryminału”.
Polityka

Polecamy

Opinie czytelników
Michał | 2013-08-01
Przeczytana: 03 sierpnia 2013

Genialna! Jakie uczucia towarzyszą podczas czytania tego dzieła! Miejscami jest mi cholernie szkoda Geralta. Kibicuje mu, pochłaniając każdy kolejny wyraz. Ta towarzysząca niepewność jak zakończy się dana część, potrafi doprowadzić mnie do skrajnego szaleństwa. Miejscami zdaje mi się, że czuję to co Geralt ("Geralt czuje"). Niesamowicie wciągające przygody, które nie pozwalają na oderwanie się od książki. Mam wrażenie, że jestem tam razem z nim, stojąc z boku obserwując całą przygodę.

desire | 2014-03-14
Na półkach: 2014r., Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2014

Arcydzieło!
Nie ma książki, która posiadałaby taki wspaniały klimat jak ta.
Czytając ją czułam, że wszystko jest na swoim miejscu, pochłaniałam każde słowo z zapartym tchem. Wszystkie wątki łączą się ze sobą w nierozerwalną część historii o Geralcie z Rivii. Każde zdanie od początku aż do końca ma swój osobny sens.

Mam wrażenie, że mogłabym czytać tę książkę tysiąc razy, zaczynając, na nowo, a i tak dalej by mnie intrygowała. Za każdym razem odkrywałabym większą część historii i coraz bardziej zżywałabym się z bohaterami. Każdy z nich jest inny, oryginalny, nikt nie jest czarno-biały, mają osobne historie, problemy tak bardzo podobne do tych, z którymi stykamy się na co dzień.

Tekst ubrany jest w nieprzeciętne, klimatyczne słownictwo. Fabuła książki razem z kunsztem literackim Sapkowskiego współgra fenomenalnie. Oprócz tego historia ta posiada pierwsze, drugie, trzecie, czwarte dno i mogłabym wymieniać w nieskończoność, jeszcze więcej. Tak samo mogłabym dalej wychwalać, stawiać na...

MountainTobacco | 2014-02-19
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Nie pamiętam już kim byłam zanim sięgnęłam po sagę Andrzeja Sapkowskiego i poznałam stworzonych przez niego charyzmatycznych bohaterów... Nawet największa szmira, która jest pod znakiem "Wiedźmina" zyska swoje grono fanów. Nic w tym dziwnego! W powieściach Andrzeja Sapkowskiego z jednej strony powracamy do słowiańskich źródeł napotykając oko w oko wodniki i diabły, z drugiej zaś wędrujemy po stworzonym przez autora świecie... Cykl Wiedźmiński cenię sobie bardzo wysoko ze względu na opisy, piękny język autora, tłum charakterystycznych postaci i akcję, która nie pozwala nam spać po nocach. Andrzej Sapkowski już na zawsze pozostanie w moim sercu, jako jeden z najlepszych polskich autorów fantastyki i wątpię abym była w tym odosobniona. Szczerze polecam!!!

Loki | 2013-12-25
Przeczytana: styczeń 2006

Jaki wiedźmin jest, każdy widzi. Jest dość oszczędny w słowach, ma dwa miecze, białe włosy i wywary na pasie, a gdy wypije jeden ze swoich owianych tajemnicą wiedźmińskich eliksirów, jego oczy zaczynają przypominać oczy kota. I lepiej nie wchodzić mu w drogę i go nie zaczepiać, bo może zrobić z ciebie siekankę na omlecie. Jeśli będzie mu się oczywiście chciało wstawać od właśnie pitego piwa.

Geralta nikomu nie trzeba przedstawiać, a przynajmniej nie trzeba go przedstawiać Polakom. Jeśli jeszcze nie sięgnęli po książki, prawdopodobnie grali w gry pod wiedźmińskim tytułem. A jeśli tego nie robili, na pewno obiło im się o uszy jego imię, tak przypadkiem i być może niedługo zasilą szeregi fanów białowłosego wilka.

Opowiadania o Geralcie są jednymi z moich ulubionych zbiorów opowiadań, ba, ja w ogóle rzadko czytam opowiadania, wolę grube serie o tysięcu stronach. Ale te opowiadania...Nie tylko dlatego je przeczytałam, bo są wstępem do sagi. Po prostu wciągnęły mnie po pierwszej stronie i...

Moja pierwsza książka Andrzeja Sapkowskiego. Długo polowałam na pierwszy tom o Wiedźminie, ale nie mogłam go zdobyć, więc zaczęłam od drugiego. Bardzo podoba mi się główna postać, bo jest bardzo złożona i dynamiczna, a więc intryguje i przyciąga uwagę. Nie brakuje tu przygód, fantastycznych stworzeń, pojedynków. Podoba mi się również, że autor wplata w fabułę wątki z polskich legend i tradycji. Opowiadania napisane również z humorem. Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Krzysztof | 2012-05-31
Przeczytana: 31 maja 2012

Druga część przygód przygód dzielnego wiedźmina i innych bohaterów wykreowanych przez Sapkowskiego. Poznajemy coraz więcej bohaterów, którzy odegrają mniejszą lub większą rolę w kolejnych tomach tej pięknej sagi o wiedźminie. Oczywiście nie mogło tutaj zabraknąć pięknej Yennefer, poety Jaskra, przyjaciela Geralta, pojawia sie również księżniczka Cirilla, zwaną po prostu Ciri, dziecko niespodzianka, 11 letnia wnuczka, pieknej królowej Cintry Calanthe, córka Pavetty i Emhyra. Ten tom kończy tam gdzie się zaczyna 3 tom, a więc już właściwa opowieść przygód wiedźmina, pożarem Cintry, a więc wiedźmin musi podążyć za swoim przeznaczeniem uratować i zaopiekować się Ciri, bo takie jest przeznaczenie wiedźmina.

Jak wspomniałem w recenzji pierwszego tomu, wiedźmin ma naturę sceptyka, nie wierzy w istnienie bogów, ale też nie wierzy w istnienie przeznaczenia, kompletnie je ignoruje. Spotyka Ciri w Brokilońskim lesie, gdzie sam podążył w poselstwie, w którym zawarto tzw. propozycję nie do o...

Canis | 2013-10-12
Przeczytana: 09 października 2013

Druga część przygód Wiedźmina Geralta, znów zapisana w postaci opowiadań. Co tu wiele mówić, cała seria trzyma wysoki poziom. W jednych opowiadaniach jest nutka grozy, a inne są nawet bardzo wzruszające, chociaż nieraz można było się też ubawić.
Zdecydowanie najpiękniejsze opowiadania to "Trochę poświęcenia" i "Miecz przeznaczenia".

patusia_dorota | 2014-02-19
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2014

Wierzysz w przeznaczenie? W ciąg zdarzeń, który zawsze musi doprowadzić do celu, zdarzenia, miejsca, a nawet osoby? Czy nie da się uciec od tego, co zgotuje nam los? Czy nie mamy władzy nad własnym życiem, a jedynie krążymy? Może omijamy, ale zawsze trafimy tam, gdzie chciała to coś, ten ktoś nad nami?

„Miecz przeznaczenia” to drugi zbiór opowiadań mających miejsce w świecie Wiedźmina. Andrzej Sapkowski w ciekawy sposób połączył wątki z poprzednich opowiadań i zaczął splatać z nich intrygującą historię. Podczas lektury mocno odczuwałam to wiązanie, łańcuch zdarzeń. Wciąż napotykałam małe wzmianki do wcześniejszych opowiadań, do wcześniejszego zbioru. Opowieść zaczęła nabierać zarysów, dwa ostatnie rozdziały, jak sądzę są już wprowadzeniem w cykl Wiedźmiński, autor skrzętnie to ukartował.

„Miecz przeznaczenia ma dwa ostrza. Jednym jesteś ty.”

Wrócę jednak do samego początku. Pierwsze opowiadanie przenosi nas w opowieść niczym z średniowiecznych czasów, walka ze złym smokiem, jednak...

Northman | 2014-05-08
Przeczytana: 28 października 2012

"Miecz przeznaczenia", czyli drugi tom opowiadań o Wiedźminie, jest wspaniałą kontynuacją najważniejszego dzieła życia (zgadza się, nie boję się użyć tego określenia) Andrzeja Sapkowskiego. Kolejna część arcydzieła jest tak samo dobra jak "Ostatnie życzenia", albo i lepsza - do dziś nie zdecydowałem, które opowiadania wolę, i nie zamierzam tego robić, gdyż każde jest według mnie klasą samą dla siebie. Świat Sapkowskiego jest wykreowany perfekcyjnie, jest dziwnie znajomy i bliski czytelnikowi, nawet jeśli to czyjeś pierwsze przygody z Wiedźminem. Łatwość z jaką autor niepostrzeżenie kradnie czytającemu serce wywołuje uśmiech radosnego przyzwolenia i prośby o więcej. Niezapomniana lektura.

Agatka | 2013-05-29

Świetna powieść! Dużo fantastyki, a także fantastyki! Powieść pełna świetnych postaci, zapadających w pamięć i zdobywający sympatię czytelnika :)

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto