Ostatnie życzenie

Okładka książki Ostatnie życzenie Andrzej Sapkowski
Okładka książki Ostatnie życzenie
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1) Ekranizacje: Wiedźmin (2019) fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1)
superNOWA
2014-09-25
1993-01-01
2007-06-01
Ekranizacje:
Wiedźmin (2019)
wiedźmin Geralt magia potwory

Po książki z kultowej sagi Sapkowskiego próbowałam sięgnąć od kilku lat i jakoś nie mogłam się za to zabrać, chociaż bardzo dobrze mi znany świat, przyciąga mnie do siebie nie od dziś. Moi bliscy bardzo zachęcali mnie do tych książek, ale bałam się, że ich zawiodę, bo nie przypadną mi do gustu. Moje obawy były niepotrzebne, bo już po tym krótkim opowiadaniu, czuje się zaczarowana i bardzo chętnie będę śledzić dalsze losy Geralta z Rivii.

Jestem zauroczona bezpośrednim humorem Sapkowskiego i nie pamiętam kiedy ostatnio tak się uśmiałam podczas czytania. Książka jest po prostu dobra i nie mam nic do dodania. Jeśli jakimś cudem jeszcze nie słyszeliście tej historii to zdecydowanie polecam. Chociaż strzelam, że nie każdemu przypadnie do gustu taka literatura, ale zawsze warto spróbować.

Nasza polska literatura jest piękna, a ja przeżywam wspaniałe przygody odkrywając jej walory.

Muszę też wspomnieć, że trafiłam na Storytel na przewspaniały zespół lektorów od wydawcy superNOWA, którzy tchnęli życie w tych bohaterów. Czułam się jakbym oglądała film, a nie słuchała audiobooka. Myślę, że w innej formie to opowiadanie nie wywołałoby u mnie tylu emocji.

Po rereadzie - dalej uwielbiam. Humor, świat, postacie, wszystko świetne i nie żałuję czasu przeznaczonego na ponowne przeczytanie.

Przeczytane lata temu, niemniej bardzo mi podpasowały - zarówno wyraziści bohaterowie (zwłaszcza Geralt, taki nasz odpowiednik Conana),miejsce akcji a'la średniowiecze oraz forma - krótkie, zamknięte opowieści na jedno, niezobowiązujące posiedzenie. Najlepsze, co do tej pory przeczytałem w gatunku fantasy. Klasa! Niemniej główny cykl wiedźmiński wciąż przede mną...

Kolejna porcja przygód dzielnego wiedźmina Geralta. Wiedźmy, smoki, bazyliszki, strzygi i inne kreatury z genialnie wykreowanego świata przewijają się na kolejnych stronach książki. Świetna odskocznia od spraw codziennych.

Zaczynając tą przygodę od nowa, teraz jako dorosła osoba odczuwam zupełnie inne emocje, dostaję inny przekaz. Również spokój jaki powoduje we mnie cała ta seria jest nie do opisania. Czuje się jakbym wróciła do domu po bardzo długiej podróży...

Nigdy żadnej książki nie czytałem tyle razy i wątpię, że przeczytam jeszcze w swoim życiu.

Kocham ten świat. Pragnę w nim zamieszkać

Kocham ten świat. Pragnę w nim zamieszkać

Książka przesłuchana w formie audiobooka, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Historia Geralta jest szalenie wciągająca i w końcu nadszedł czas żeby poznać ją bliżej. Teraz żałuję, że tak późno :) Zabieram się już za kolejną część.

Postacie, relacje między nimi, zdarzenia, choreografia walk czy sam sposób, w jaki podzielono historie, jest dla mnie wykonany na najwyższym poziomie, takim, że pomimo że "Ostatnie życzenie" zapamiętam bardzo dobrze, to i tak dla samej przyjemności z pewnością wrócę do tego tytułu, wtedy gdy nie będę mógł już znaleźć niczego, co by mnie zachwycało tak jak tutaj.

Obiecałem sobie w tym roku, że, będę czytał góra dwie książki od danego autora, już wiem, że moją obietnicę diabli wzieli. ;)

Edit: Po przespaniu się przemyślałem ocenę dwóch pierwszych tomów i stwierdzam że jednak zostanę przy 9, żaden ze mnie krytyk co prawda ale przede mną jeszcze wiele klasycznego fantasy do nadrobienia i czuję że mogłem za bardzo tutaj odpłynąć z oceną. Co nie zmienia faktu że wciąż jest to dla mnie świetny kawał literatury. :)

Obiecałem...

Czytałem najlepsze zagraniczne fantasy aż wreszcie przyszła pora na wiedzmina i powiem szczerze po pierwszym zbiorze opowiadań byłem bardzo zawiedziony. Chaos, chaos, chaos do tego pisany dość przeciętnie.