Człowiek nietoperz

1 128
Flaggermusmannen
Patrycja

Inne wydania

Norweski policjant Harry Hole przybywa do Sydney, aby wyjaśnić sprawę zabójstwa swej rodaczki, Inger Holter, być może ofiary seryjnego mordercy. Z miejscowym funkcjonariuszem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, Harry poznaje dzielnicę domów publicznych i podejrzanych lokali, w których handluje się narkotykami, wędruje ulicami, po których snują się dewianci seksualni. Przytłoczony nadmiarem...

Przytłoczony nadmiarem obrazów i informacji początkowo nie łączy ich w logiczną całość. Zrozumienie przychodzi zbyt późno, a Harry za wyeliminowanie psychopatycznego zabójcy zapłaci wysoką cenę...

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyszedł czas by zmierzyć się z legendą Jo Nesbø. Poprzeczka postawiona była wysoko, bo słyszałam wiele dobrych opinii o autorze.

Za czytanie zabrałam się bez zbędnego tracenia czasu na opisy z okładki, więc pierwszym szokiem było dla mnie miejsce akcji. Nastawiłam się na Skandynawię, a trafiliśmy do... Australii. A Harry z Hole stał się Holy, można powiedzieć, że awansował :)

Po przeczytaniu całości dokładniej zbadałam okładkę i odkryłam reklamowe hasło: "niepokorny śledczy z Oslo" - a wiecie, co to oznacza? :P Otóż najczęściej oznacza to, że Harry Hole to taki typowy, książkowy policjant z obowiązkową dramatyczną przeszłością. Jak już kiedyś wspominałam - łapać morderców nie mogą zwyczajni, szczęśliwi, zrównoważeni policjanci, nie, nie, nie.

Do tego małego rozczarowania dodać mogę fakt, że pierwsza (większa) część książki zupełnie mnie nie porwała, takie tam policyjne sprawki, z naciskiem na niekoniecznie zgodne z procedurą postępowanie - nic nowego Nesbø nie wymyślił,...

Anika | 2013-09-13
Przeczytana: 03 września 2013

Pozycja rozpoczynająca cykl kryminałów z komisarzem Harrym Hole. Wydarzenia rozgrywają się w Australii. Z początku lekko wieje nudą, jednakże gdzieś w połowie powieści akcja nabiera tempa i czytelnik dostaje sporą dawkę emocji. Dodatkowo autor dostarcza nam wiadomości na temat skomplikowanych losów Aborygenów, ich wierzeń i obyczajów. Jest dobrze, jednak moim zdaniem kolejne kryminały z Harrym są lepsze.

Paco | 2015-03-26
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 26 marca 2015

Ryzyk-fizyk, pomyślał zapewne Nesbo, pisząc pierwszy kryminał serii...
Albo raz kozie śmierć:)
Mnie kupił. Dalsze śledzenie perypetii jego bohatera to mój obowiązek:)
Lubię nazywanie rzeczy po imieniu, odpowiada mi również typ humoru, którym się posługuje. Nawet roześmiałem się na głos kilka razy, co wcześniej nieczęsto się zdarzało.
Wątki historyczne, a nawet baśniowe są nader trafne i zastanawiające.
W dalszej fazie liczę na jeszcze więcej , drogi autorze :)

Kiwi_Agnik | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Dobry kryminał, ale daleko mu do kryminału doskonałego.
Akcja dość powolna i nie zbyt rozwlekła, napięcie utrzymywane na stałym środkowo-średnim poziomie, a fabuła dość przewidywalna.

Aczkolwiek na dobry początek cyklu intrygujących kryminałów, pozycja jest nie najgorsza, a wręcz akceptowalna.

Poza tym bardzo cenie twórczość Pana Nesbø i nie będę się zrażała, lecz tym bardziej z chęcią sięgnę po więcej.

gwiazdka | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 04 marca 2015

Książka nie należy do najbardziej udanych dzieł pana Nesbø, czuje się, że są to początki pisarstwa, główny bohater jest jeszcze mało wyrazisty, w czasie lektury brakowało mi też klimatu znanego z innych powieści JN. Dlatego też nie uważam „Człowieka nietoperza" za super kryminał, chociaż gdyby autor był inny mogłabym uznać książkę za całkiem udaną, jednak Nesbø przyzwyczaił nas kolejnymi swoimi tytułami do świetnych kryminałów, przeciętność debiutu nie wystarcza. Tutaj jak wspomniałam, Harry przedstawiony jest niby jako wybitny śledczy, ale odbierałam go jako młodego, jakby jeszcze nieopierzonego policjanta, prowadzącego śledztwo, najpierw w tle, dopiero potem wysuwając ego się na pierwszy plan. Nie czuję się rozczarowana, byłam przygotowana do tego, że „Człowiek nietoperz" nie dorównuje kolejnym tomom serii, jak na debiut i tak wyszło całkiem dobrze.

macias | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2013
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Moje pierwsze spotkanie z Jo Nesbo i moje oczekiwania zostały w pełni zaspokojone. Faktycznie jest to bardziej książka o Australii, jej historii, rdzennych mieszkańcach i ciekawych legendach z tego kontynentu, ale ani przez moment nie wieje nudą i wątek kryminalny tylko potęguje zainteresowanie czytelnika. Polecam, a ja osobiście już przymierzam się do "Karaluchów" w wersji audiobooka.

Roman Dłużniewski | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Soczysty język, dialogi prosto z życia, pomysłowo skonstruowana fabuła. Czego chcieć więcej ? Nie bardzo rozumiem sceptyczne opinie o tej książce. (sorry, UMD :)), Zgoda, nie jest tak porywająca jak Trylogia z Oslo, ale niczego nie można tej powieści zarzucić. Australijskie legendy czytałem z dużym zaciekawieniem, tak samo jak opisy Sydney. Bardzo dobra książka. Zabieram się teraz za "Karaluchy".

Człowiek nietoperz jest pierwszą z cyklu powieści z komisarzem Harrym Hole, to także moje pierwsze zetknięcie się ze wspaniałą twórczością Jo Nesbo. To oryginalny i ciekawy, norweski kryminał, wydany po raz pierwszy już w 1997 roku, ale przetłumaczony na język polski dopiero w 2005.
Czterdziestoletni policjant Harry wyjeżdża do gorącej Australii, by rozwikłać sprawę zabójstwa przez uduszenie swojej rodaczki, Inger Holter pracującej w jednym z barów w Sydney. Największym mieście, najmniejszego kontynentu Świata. Policjant śledczy Harry, nie jest ideałem. To alkoholik, który prowadząc samochód pod wpływem, spowodował śmiertelny wypadek. Harry sam sobą pogardza, a ja sam się waham, polubić go, czy nie.
Jo Nesbo, przytacza nam wiele faktów, począwszy od statystyki, kończąc na pięknym opisie mitów aborygeńskich. Przyznam że bardzo mi się to spodobało, ponieważ większości książek tego brakuje. Tempo akcji z biegiem stron spadało, ale zakończenie było imponujące. Seryjnym mordercą...

kryminalnakuchnia | 2017-01-24

Jo Nesbo "Człowiek nietoperz" - z mojego punktu widzenia raczej "człowiek legenda". Dlaczego?
Bo Jo Nesbo to jeden z tych autorów, których nazwisko jest jednocześnie marką. Znaną i rozpoznawalną na całym świecie.

Ileż to ja się naczytałam zachwytów nad książkami tego pana. Ileż to pochlebnych opinii zalewało internet.

Nie chcąc być w tyle za trendami czytelniczymi z gatunku kryminał, no i przede wszystkim nie chcąc przeoczyć interesującej lektury postanowiłam rozpocząć przygodę z Harrym Hole.

Z reguły nie kieruje się blurbami przy doborze książki, ale tym razem krótka wzmianka duńskiego dziennika "Kristeligt Dagblad" opisującą "Człowieka nietoperza" jako książkę zaskakującą i zapewniającą dynamiczną akcję, utwierdziła mnie finalnie w przekonaniu, że książkę tę przeczytać muszę w trybie pilnym.

I powiem wam, że ten cały Jo Nesbo jest bardzo, ale to bardzo przereklamowany.

Fakt Harry Hole wzbudził moją sympatię, ale niestety nie na tyle, żebym zaufała mu i dała się ponieść...

teri | 2014-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2014

Szalu nie ma...ale to ma sie zmienic na lepsze,wedlug opinii innych czytelnikow.I na to licze,bo przede mna jeszcze sporo czesci tej serii.Harry Hole,jakos szczegolnie nie przypadl mi do gustu,rowniez historia kryminalna,opowiedziana w tej czesci.Nie jestem pewna nawet,czy moja ocena nie jest troszke zawyzona.Zobaczymy....Una storiella cosi è cosi...L'Australia è un norvegese...

Międzynarodowi wydawcy Nesbø świętują

W czasie Targów Książki we Frankfurcie nad Menem spotkali się wydawcy książek Jo Nesbø z całego świata, by wspólnie świętować pobicie rekordów sprzedaży. Jak dotąd, czytelnicy kupili łącznie ponad 30 milionów egzemplarzy powieści norweskiego pisarza. Wydawcy Nesbø prognozują, że rok 2017 będzie rokiem Nesbø.

Długi weekend w Bangkoku!

"Karaluchy" Jo Nesbø – pierwsza kryminalna superprodukcja zrealizowana przez Wydawnictwo Dolnośląskie i serwis Audioteka.pl. W nagranie audiobooka zaangażowali się znani aktorzy polskiego kina.