Sierpniowe salwy

Okładka książki Sierpniowe salwy
Barbara Tuchman Wydawnictwo: Bellona historia
604 str. 10 godz. 4 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Guns of August
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
604
Czas czytania
10 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
8311083622
Tłumacz:
Andrzej Michejda, Maria Michejdowa
Tagi:
Historia I wojna światowa Rok 1914 Bitwa nad Marną Bitwa pod Tannenbergiem Bitwa graniczna
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1273
1372

Na półkach: , ,

To już druga po „Wyniosłej wieży” książka Barbary Tuchman, jaką miałem okazję przeczytać i po raz wtóry jestem bardzo zadowolony z dokonanego wyboru. „Sierpniowe salwy” przedstawiają zarys genezy oraz początki I wojny światowej, choć wbrew tytułowi nie tylko w sierpniu (ale aż do bitwy nad Marną, więc we wrześniu) roku 1914. Autorka opisuje te wydarzenia niezwykle ciekawym językiem posiłkując się przy tym bardzo licznymi źródłami o charakterze pamiętnikarskim. Dzięki temu czytelnik może wejść bezpośrednio w sam środek walk i odczuć to, co czuli uczestnicy letniej kampanii roku 1914. W ten sposób może traci się szerokie spojrzenie na całość spraw, ogólną sytuację polityczno-militarną, ale zaczyna się lepiej rozumieć samych bohaterów tych wydarzeń. Poza tym oparcie się o teksty naocznych świadków dodaje narracji żywości, a język i styl Barbary Tuchman należą do największych zalet tej książki.

„Sierpniowe salwy” otwiera opis pogrzebu króla Edwarda VII w roku 1910, ostatni taki wielki zjazd monarchów europejskich. Na dalszych stronach przechodzi Autorka do zarysowania sytuacji politycznej wielkich mocarstw, którą kontynuuje aż do dnia rozpoczęcia działań wojennych. To oczywiście szkic i nie należy go traktować jako najlepszego źródła wiedzy o przyczynach wybuchu I wojny światowej. Dalsze partie opowiadają o działaniach zbrojnych na froncie zachodnim oraz wschodnim, przy czym znaczną przewagę ma ten pierwszy. Szkoda, że Barbara Tuchman całkowicie pominęła front galicyjski, na którym również bardzo wiele się w tym okresie działo, nie tylko zresztą z polskiej perspektywy. Problem Polski w ogóle nie istnieje, a szkoda, że Autorka w ogóle się doń nie odniosła, choćby dla zestawienia okrucieństw niemieckich w Belgii z barbarzyńskim bombardowaniem Kalisza, które miało niemały wpływ na postawę Polaków względem państw centralnych już do końca wojny.

Fachowego historyka zapewne zniechęci w tej książce brak odwołań do literatury naukowej (choć mnóstwo jest przypisów do źródeł o charakterze pamiętnikarskim), niemniej „Sierpniowe salwy” można potraktować jako niezwykle interesujące spojrzenie nie tyle na sytuację wojskową czy polityczną, ale na odczucia, nadzieje i obawy uczestników tych letnich zmagań w roku 1914. Czytelnik bez większego wykształcenia historycznego, który po prostu interesuje się historią tej epoki na pewno wyniesie korzyść z lektury. Szczególnie że obchodzimy w tym roku setną rocznicę wybuchu tego konfliktu, a na półki księgarń trafiła reedycja tej pracy.

Tomasz Babnis

To już druga po „Wyniosłej wieży” książka Barbary Tuchman, jaką miałem okazję przeczytać i po raz wtóry jestem bardzo zadowolony z dokonanego wyboru. „Sierpniowe salwy” przedstawiają zarys genezy oraz początki I wojny światowej, choć wbrew tytułowi nie tylko w sierpniu (ale aż do bitwy nad Marną, więc we wrześniu) roku 1914. Autorka opisuje te wydarzenia niezwykle ciekawym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    444
  • Przeczytane
    163
  • Posiadam
    61
  • Historia
    24
  • Chcę w prezencie
    9
  • Teraz czytam
    7
  • Ulubione
    6
  • I wojna światowa
    6
  • 2015
    3
  • Z wagą
    2

Cytaty

Więcej
Barbara Tuchman Sierpniowe salwy Zobacz więcej
Barbara Tuchman Sierpniowe salwy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne