rozwińzwiń

Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971

Okładka książki Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971 Michał Paziewski
Okładka książki Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971
Michał Paziewski Wydawnictwo: Więź historia
332 str. 5 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Więź
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
332
Czas czytania
5 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362610105
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1853
1505

Na półkach: , , , ,

Książka jest dokładną kroniką wydarzenia bez precedensu w historii realnego socjalizmu: oto komunistyczni władcy kraju udają się do strajkujących robotników zamiast do nich strzelać i prowadzą z nimi wielogodzinne rozmowy. Rzecz do pomyślenia i zrealizowania chyba tylko w Polsce, tym najweselszym baraku w obozie.

A wszystko to zdarzyło się w stoczni Warskiego w Szczecinie w styczniu 1971, już po wypadkach grudniowych. Wtedy to kłamliwy artykuł w lokalnej gazecie o zobowiązaniach produkcyjnych tak rozwścieczył stoczniowców, że zastrajkowali i zażądali przybycia do stoczni nowych władz partii i państwa: Gierka i Jaroszewicza. I nasi władcy przyjechali do robotników!

Jak pisze autor: „Doprawdy nie sposób było sobie wyobrazić, aby na terenie strajkującego zakładu zjawili się W.Gomułka i J.Cyrankiewicz, do tego ministrowie tzw. resortów siłowych, a następnie podjęli wielogodzinne rozmowy z najbardziej „rozrabiackim elementem”, jak nieco wcześniej publicznie nazywano przywódców protestu. Na forum tym po raz pierwszy i jedyny w dziejach „obozu socjalistycznego” czołowi komunistyczni dostojnicy zostali zmuszeni do przeprowadzenia blisko dziewięciogodzinnej (wliczając krótkie przerwy) dyskusji z przedstawicielami strajkujących robotników według ich scenariusza i na ich terenie.” (s.64)

Większą część książki zajmuje protokół ze spotkania Gierka ze stoczniowcami. Bardzo ciekawie opisuje autor historię powstania tego protokołu. Władze komunistyczne utajniły przebieg spotkania i ścigały wszystkich którzy posiadali jego zapis. Zapobiegliwi i nieufni stoczniowcy w tajemnicy nagrali cały przebieg spotkania na taśmach magnetofonowych i przechowali w bezpiecznym miejscu.

Trzeba tu podkreślić odwagę Gierka, i jego zręczność polityczną, zgasił strajk nie obiecując stoczniowcom niczego istotnego. Samo jego przemówienie jest ciekawym i w miarę szczerym świadectwem sposobu myślenia aparatczyka partyjnego, ale umiał też podejść stoczniowców. Mówił na przykład: „Ja jestem tak samo jak wy robotnikiem. Ja osiemnaście lat pracowałem na kopalni, na dole, i – wiecie – mnie nie trzeba uczyć rozumienia problemów klasy robotniczej”. Zaś sam protokół spotkania nie jest zbyt ciekawy, pełen stoczniowych szczegółów ekonomicznych i technicznych.

We wprowadzeniu do książki znajdujemy też bardzo dobry opis strajku w stoczni; był to świetnie zorganizowany strajk okupacyjny, robotnicy odrobili lekcję z grudnia 1970 i nie wyszli na ulice, w tym sensie było to preludium do strajków z sierpnia 1980.

Polecam wszystkim interesującym się historią PRLu.

Książka jest dokładną kroniką wydarzenia bez precedensu w historii realnego socjalizmu: oto komunistyczni władcy kraju udają się do strajkujących robotników zamiast do nich strzelać i prowadzą z nimi wielogodzinne rozmowy. Rzecz do pomyślenia i zrealizowania chyba tylko w Polsce, tym najweselszym baraku w obozie.

A wszystko to zdarzyło się w stoczni Warskiego w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    1
  • Przeczytane w 2014r.
    1
  • Historia
    1
  • Papier
    1
  • Historia PRL
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Debata robotników z Gierkiem. Szczecin 1971


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne