ukraina, reportaż, historia,
kinkiet

Dzisiejszy obwód zakarpacki przez kilkaset lat wchodził w skład Królestwa Węgier. Do sowieckiej Ukrainy włączył go Józef Stalin w 1944 roku. Zamieszkuje go 35 narodowości, mających charakter autochtoniczny. Książka w formie reportażowo-publicystycznej pokazuje całe bogactwo regionu, jego bardzo złożoną historię i kulturę. Pokazuje bezwzględny proces sowietyzacji Zakarpacia i prześladowania...

Książka w formie reportażowo-publicystycznej pokazuje całe bogactwo regionu, jego bardzo złożoną historię i kulturę. Pokazuje bezwzględny proces sowietyzacji Zakarpacia i prześladowania mniejszości narodowych; opisuje też losy zamieszkujących te tereny nacji w wolnej Ukrainie i ich zmagania z ukrainizacją.

Głównym przesłaniem książki jest teza, że aspirująca do Unii Europejskiej Ukraina znajdzie w niej godne miejsce, jeżeli nauczy się przestrzegać praw mniejszości narodowych i zacznie traktować je jako część swojego bogactwa, a nie zagrożenie.

źródło opisu: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=now&id=535

źródło okładki: http://www.replika.eu/index.php?k=ksi&s=now&id=535

Renax | 2016-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Książkę tę wygrałam na którymś z blogów, była do wyboru i mnie zainteresowała, bo o Zakarpaciu wiem niewiele, ale to ciekawy temat. Niedawno oglądałam 'fascynujący' program rozrywkowy produkcji ukraińskiej 'Damy i wieśniaczki', w którym to odcinku 'damą' była panienka w białych szpilkach i futerku z Kijowa, a 'wieśniaczką' miła i sympatyczna dziewczyna z Zakarpacia. Kamera pojechała z damą do domu rodziców 'wieśniaczki' i zobaczyła wioskę, w której mówi się po węgiersku, w której starsze pokolenie nie zna ukraińskiego, w której drobne rolnictwo kwitnie! No i to mnie zaciekawiło, bo jak wiadomo ukraińska wieś nie jest zagospodarowana. Brak narzędzi, marnie uzupełnianych zakupami starych konnych urządzeń z Polki, brak tradycji gospodarowania. Brak wsparcia dla nich. A na Zakarpaciu w tej wiosce, do której przyjechała 'dama' i świnki były, i produkcja winorośli.
Bardzo mnie zaciekawił fakt, że może istnieć w jakimś kraju region, którego mieszkańcy nie rozumieją mowy stolicy.
Książka...

Przeczytana: 05 listopada 2014

Tu zaczyna się i tu kończy Europa. Z Ukrainą ma paradoksalnie tyle wspólnego, że władze tej ostatniej drukując mapy ujmują ją jakby poza swoim terytorium. Dziwne to. Dziwne, jak Zakarpacie.

Książka w formie publicystyczno-reportażowym powstała jeszcze przed tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie. Co ciekawe nie straciła nic ze swojej świeżości. Wręcz przeciwnie. Pozwala dogłębnie zrozumieć zawirowania, które od pewnego czasu towarzyszą zachodzącym tu przemianom.

Główną tezą książki jest to, że Ukraina dopiero wtedy stanie się pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej, gdy będzie przestrzegać praw mniejszości narodowych, zamieszkujących na jej terenie, a nie dążyć do państwa monoetnicznego i przymusowej asymilacji nie-Ukraińców.

Ta książka to opowieść o Podkarpackiej Rusi, która po drugiej wojnie światowej zgodnie z rozkazami Stalina chcąc nie chcą znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Dzisiaj stanowi ona obwód zakarpackiej Ukrainy. Podobno w ten oto sposób Stalin chciał...

MoznaPrzeczytac | 2014-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2014

Marek Koprowski, historyk i autor książki „Inna Ukraina”, z wiele mówiącym podtytułem „Zakarpacie – Tu zaczyna się i kończy Europa” bardzo celnie już w tytule oddał specyfikę tego regionu.
Zakarpacie to region na skrawku zachodniej Ukrainy, na pograniczu Polski, Węgier, Słowacji i Rumunii. Jest to jedyny region na południe od Karpat, zamieszkały przez ludność wschodniosłowiańską. Narody osiadłe na północ do Karpat nazywają te tereny Zakarpaciem, a ludność zamieszkująca na południe od Karpat- Podkarpaciem. Jest jednak jeszcze jedna nazwa, którą przez lata, na fali ustrojowych przemian, próbowano wyrzucić z nazewnictwa geograficznego. To Ruś Zakarpacka. Była ona przez ponad 1000 lat częścią Królestwa Węgier, a potem Austro–Węgier. Po pierwszej wojnie światowej dostała się Czechosłowacji, a po drugiej, w roku 1945 Związkowi Radzieckiemu. Była to podobno kara od Stalina dla Węgier, które popierały faszystów w czasie wojny, a także chęć zdobycia dodatkowego poparcia dla ukraińskich...

Damian | 2018-04-19

Jak dla mnie bardzo słaba.. Szukałem ksiazki która opisuje ten region, jego historie, mieszkańców i geografia. Znalazłem spis organizacji mniejszości narodowych na Zakarpaciu z opisem ich heroicznej walki o byt z rządem Ukrainy.

comandanteoli | 2018-05-24
Przeczytana: 22 maja 2018

Ciekawy obraz multikulturowego regionu. Napisane w stylu społeczno-politycznej pogadanki z historią w tle oraz odniesieniem jej do współczesności.

xbx | 2015-12-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Ziomku kochany (za każdym razem, gdy natrafiałam na to słowo w tekście pytałam siebie, czy to na serio... ileż można), trochę liczyłam na dobry reportaż ukazujący piękno Zakarpacia. Dostałam wyliczankę nazwisk, dat i mało interesujących faktów, których raczej nie zapamiętam. Mój błąd, mogłam się nie nastawiać. A na Zakarpacie i tak pojadę.

xiadzmarek | 2018-06-27
Artur Szymczak | 2018-01-07