Burza piaskowa. Libia w czasach rewolucji

Tłumaczenie: Zbigniew Kościuk
Wydawnictwo: Sonia Draga
Sandstorm. Libya in the Time of Revolution
Libia, rewolucja, Kaddafi
literatura faktu
joly_fh

Obalenie Muammara Kaddafiego było jednym z przełomowych wydarzeń początku XXI wieku – najbardziej dziwaczny z arabskich dyktatorów został odsunięty przez własny naród z pomocą lotnictwa NATO. Lindsay Hilsum była naocznym świadkiem libijskiej rewolucji. Burza piaskowa jest reportażem najwyższego lotu – głęboko ludzką, wierną relacją pełną szczegółów znanych jedynie temu, kto z bliska śledził...

Lindsay Hilsum była naocznym świadkiem libijskiej rewolucji.
Burza piaskowa jest reportażem najwyższego lotu – głęboko ludzką, wierną relacją pełną szczegółów znanych jedynie temu, kto z bliska śledził bieg wydarzeń.
Lindsay Hilsum opisuje koleje niezwykłego reżimu Kaddafiego od jego zarania – kiedy Kaddafi miał prezencję, charyzmę i poparcie narodu, pozując na socjalistycznego rewolucjonistę – po masakrę w więzieniu Abu Salim i paranoiczny, skorumpowany stan, w którym znalazł się kraj pod koniec jego panowania.
Sercem książki jest błyskotliwa narracja opowiadająca o tym, jak Libijczycy pokonali strach i rozczarowanie, znajdując w sobie siłę do powstania przeciwko dyktaturze…

źródło opisu: Sonia Draga,2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

MM1990 | 2017-11-11
Na półkach: Bliski Wschód, Przeczytane
Przeczytana: 04 maja 2016

Książka jest może i pozbawiona emocji, może jest w niej za dużo suchych faktów, ale według mnie to akurat jej największa siła. Na temat "Arabskiej wiosny" napisano przecież wiele, a przez kilka lat codziennie byliśmy karmieni nacechowanymi emocjonalnie informacjami i jak się później okazało - po prostu daliśmy się nabrać. Na co? Wyjaśnienie znajduje się właśnie w "Burzy piaskowej", która opisuje Libię nie tylko przed i w trakcie rewolucji, lecz również tuż po niej. Linsdey Hilsum przedstawia więc libijską rzeczywistość bez pudrowania, zaś wszelkie jej prognozy już po wydaniu książki się sprawdziły, ponieważ ten północnoafrykański kraj do dzisiaj jest pogrążony w chaosie, a obalenie Kaddafiego tylko wzmocniło ekstremistyczne ruchu islamskie. I tylko szkoda, że nie da się już tego cofnąć...

Mariusz Dombrowski | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Książka ogólnie ciekawa, jednak brakuje emocji. Ktoś taki jak Kadaffi daje niesamowite pole do popisu a tutaj wg mnie jest zbyt wiele suchych faktów.

Monika | 2015-06-27
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Przypuszczalnie książka jest ciekawa. To ja ostatnio nie jestem w nastroju do czytania o okropieństwach tego świata.