Magiczne dwudziestolecie

reportaż
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-11-10
2014-11-10
Literatura polska reportaż spirytyzm ezoteryka okultyzm zjawiska paranormalne zjawiska nadprzyrodzone międzywojnie dwudziestolecie międzywojenne

Okładka książki Misia Sert. Kobieta, która odkryła Coco Chanel Robert Fizdale, Arthur Gold
Misia Sert. Ko... Robert Fizdale, Art...
Okładka książki Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Michał Matys
Absurdy PRL-u Piotr Lipiński, Mic...
Okładka książki Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak
Czarny Anioł. ... Ewelina Karpacz-Obo...

Bardzo ciekawa tematyka, wiele nazwisk i postaci zupełnie nieznanych. Jednak styl trochę kanciasty, suchy. Widać, że autor przekopał spore archiwum i miał plan co napisać, ale zabrakło lekkości pióra, żeby opowieść była bardziej porywająca. Ponadto zabrakło mi neutralności - autor wielokrotnie podkreśla, że ktoś naprawdę miał nadprzyrodzone zdolności, w przeciwieństwie do wielu oszustów. Chociaż na sam koniec zauważa, że niektórzy w to uwierzą, inni nie. Sam stawia się po stronie tych wierzących. A wystarczyło napisać coś w stylu, że "powszechnie uważano, że ten ktoś naprawdę miał nadprzyrodzone zdolności".

Szanowni Państwo, w związku z "Magicznym dwudziestoleciem" organizacja pożytku publicznego Fundacja Animacja organizuje 03 listopada 2016 r. w Warszawie (w Centrum Promocji Kultury Praga - Południe, ul. Podskarbińska 2) BEZPŁATNY wykład z autorem książki, publicystą Panem Przemysławem Semczukiem. Mowa będzie oczywiście m.in o kontakcie z duchami (i to tuż po zaduszkach),modzie na spirytyzm w międzywojniu, astrologii, jasnowidzeniu, obrazach z zaświatów.

Fundacja Animacja serdecznie zaprasza wszystkich w ten listopadowy wieczór na wykład o tematyce wyjątkowej, spędzony w tajemniczej atmosferze świateł lampionów.

Dzień: 3 listopada 2016 (czwartek)
Godzina: 18:00
Miejsce: Sala galeryjna Centrum Promocji Kultury Praga Południe

WSTĘP WOLNY
link do wydarzenia na fb https://www.facebook.com/events/1780536492216892/

Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja w okresie Dwudziestolecia Międzywojennego. Był to okres gdy bardzo mocno do głosu doszła duchowa, metafizyczna strona rzeczywistości. Seanse spirytystyczne, działalność mediów i jasnowidzów była na porządku dziennym. Działały także towarzystwa naukowe zajmujące się obserwacją, badaniem, dokumentowaniem i stwierdzaniem prawdziwości prowadzonych eksperymentów. Zagadnieniami tymi interesowali się nie tylko zwykli obywatele ale i przedstawiciele świata nauki, sztuki i polityki, z samym marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele.

Przemysław Semczuk w ,,Magicznym dwudziestoleciu" ciekawie opowiada o tym niezwykłym aspekcie naszej historii. Z mroków dziejów wydobywa dziś już zapomnianych bohaterów, którzy kiedyś byli na ustach wszystkich. Prezentuje ich niezwykłe dokonania, opatrując je często bardzo konkretnym aparatem naukowym. Wielu jasnowidzów i mediów było dokładnie badanych i sprawdzanych aby z jak największą stanowczością wykluczyć możliwość oszustwa. Całość tekstu bogato ilustrowana jest zdjęciami i ilustracjami z gazet pochodzących z epoki.

Tworzy to niesamowitą książkę, od której nie można się oderwać. Osobiście, jako wielbicielka tego okresu byłam zachwycona możliwością spojrzenia z innej perspektywy na Dwudziestolecie. Dużo to mówi o ludziach, mentalności, dodając kolejny ciekawy rozdział w historii Polski. Polecam.

Współcześnie bardzo gorliwie odżegnujemy się od magii, wróżbiarstwa i medium. Z lekką kpiną przyjmujemy istnienie wróżek i magów, dopatrując się w ich działalności (zresztą często nie bezzasadnie) kuglarstwa i żerowania na naiwności. A wszystko to co dzieje się wokół nas i nie znajduje racjonalnego wytłumaczenia wkładamy między anegdoty aby umniejszyć ich znaczenie....

Od razu "bez bicia" przyznam, że jestem niedowiarkiem w duchy nie wierzę, co oczywiście wcale nie znaczy , że się ich nie boję, horoskopy traktuję jako niezobowiązującą rozrywkę. Bardzo trudno jest mi zrozumieć fakt kontaktowania się z zaświatami. Dlaczego zatem sięgnęłam po tę właśnie książkę?
Ano dlatego, że bardzo chciałam zrozumieć niesłabnące w dwudziestoleciu międzywojennym zainteresowanie spirytualizmem, nie pojęty zupełnie dla mnie szał wywoływania duchów, organizowania seansów, niczym nieuzasadniona ale bardzo powszechna wiara w zjawiska nadprzyrodzone. Niejednokrotnie zastanawiałam się dlaczego ówcześni ludzie tak kompletnie " zwariowali" na tym punkcie? Do wody im się coś wytrącało? Czy też tak bardzo byli niezadowoleni ze swojego życia, że pocieszenia szukali w tym drugim "lepszym" świecie? Sądziłam, że lektura tej książki pozwoli mi zrozumieć ten zgoła niezrozumiały dla mnie fenomen.
Niestety srodze się zawiodłam, żadnego wytłumaczenia, żadnych własnych wniosków autora.
Książka ta to po prostu zbiór suchych faktów zebranych w pewnym ciągu chronologicznym.
Możemy się dzięki niej dowiedzieć kto był najsławniejszym medium w Warszawie ale już nie co na ten temat sądzi autor. Co prawda bardzo nieśmiało podnosi się głos Przemysława Semczuka kiedy dzieli media na oszustów i tych "prawdziwych" ale jest to głos bardzo cichy i nieśmiały na tyle nieśmiały że niemal można go przeoczyć. Zatem jeżeli ktoś chce sobie uporządkować swoją wiedzę na ten temat, chce zagłębić się w kalejdoskop nazwisk i dat ta książka mu to umożliwi ale niestety nic poza tym a wydawało by się że temat jest "nośny" i można na jego podstawie napisać książkę naprawdę fascynującą. Niestety ku mojemu rozczarowaniu potencjał ten nie został wykorzystany.
Z równym zaangażowaniem autor mógłby pisać "poradnik małego hodowcy ziemniaków".

Ano dlatego, że bardzo chciałam zrozumieć niesłabnące w dwudziestoleciu...

Tym razem nie czytałam opinii na blogach, ani nie polecił mi jej nikt ze znajomych. "Magiczne dwudziestolecie" wpadło mi w oko podczas wizyty w księgarni. Wystarczy zajrzeć do książki, a wydanie zachwyci każdego mola książkowego. Później jest już tylko lepiej...
Nieczęsto zdarza mi się sięgać po literaturę faktu, jeśli już, zwykle są to wspomnienia i dotyczą głównie okresu wojennego. Tym razem tematyka tak bardzo mnie zaintrygowała, że postanowiłam się w nią zagłębić i absolutnie nie żałuję. Na samym początku chciałam zaznaczyć chyba najważniejszą rzecz! Chylę czoła przed autorem bo musiał spędzić bardzo dużo czasu aby dotrzeć do materiałów źródłowych, przejrzeć je, posegregować i wybrać to, co najistotniejsze. Praca, którą w to włożył zaowocowała doskonale opracowanym zagadnieniem w fantastycznej oprawie. To idealny pomysł na prezent!
Zjawiska nadprzyrodzone to naprawdę ciekawy temat. Autor skupił się zarówno na konkretnych zagadnieniach, takich jak spirytyści, grafologia, jasnowidzenie czy malarstwo transowe, jak i na poszczególnych osobach. Znajdziemy tu historie osób, które faktycznie posiadały dar oraz takich, które posiadały niezły talent aktorski. Oprócz poważnych faktów historycznych, autor zamieścił także zabawne anegdoty.

"Hejnał ogłaszał także rewelacje o otwarciu w Stanach Zjednoczonych szkoły języka angielskiego dla duchów. Tamtejsi spirytyści mieli bowiem tak wielkie kłopoty w porozumiewaniu się z duchami Indian, że zaproponowali kilku zmarłym pisarzom, by ci zaczęli nauczać języka. Na efekty nie trzeba było długo czekać, duch starego wodza indiańskiego tak się podciągnął w angielskim, że można było swobodnie z nim konwersować."

Kilka stron poświęcił przesądom i przyznam szczerze, że o większości nie miałam pojęcia! Wiele takich "smaczków" znajdziemy w "Magicznym dwudziestoleciu". Biografie również nie zawierają jedynie suchych faktów, ale zostały przedstawione tak, aby zainteresować czytelnika. Chcecie wiedzieć co wspólnego z duchami miał Józef Piłsudski? Koniecznie zajrzyjcie do książki!
Tak naprawdę to ciężko się przyczepić do czegokolwiek! Kiedy wzięłam po raz pierwszy książkę do ręki zaskoczyła mnie jej cena. Pomyślałam, że nie będzie miała wielu nabywców. Później otworzyłam ją i zaskoczyło mnie piękne wydanie. Natomiast po skończonej lekturze, kiedy uświadomiłam sobie ile pracy włożył w nią autor, cena przestała aż tak dziwić. Sprawdziłam w internecie, można trafić na naprawdę atrakcyjne promocje. Jak już wcześniej pisałam, będzie idealnym prezentem dla każdego.
Na koniec chciałam jeszcze wspomnieć o samym wydaniu. Książka posiada twardą oprawę i śliski albumowy papier. Autor zamieścił tu nie tylko fotografie opisywanych postaci, ale także broszury, fragmenty artykułów czy zdjęcia z seansów - czasem udowadniające prawdziwe zdolności medium, a czasem demaskujące oszustwo.

Ta książka zachęciła mnie do częstszego sięgania po reportaże. A czytanie tak pięknego wydania to sama przyjemność!

www.czytelniazinnejbajki.blogspot.com

Pierwsze seanse spirytystyczne organizowano za oceanem. I to właśnie ze Stanów Zjednoczonych moda na wywoływanie duchów przywędrowała nad Wisłę. Eksperymenty z komunikowaniem się ze światem zmarłych najpierw przeprowadzano w Krakowie. W krótkim czasie fascynacja spirytyzmem spod Wawelu rozlała się na Lwów i Warszawę. W stolicy, lecz także na prowincji powstawały liczne towarzystwa metapsychiczne. Ukazywało się wiele czasopism i książek poświęconych zagadnieniom spirytystycznym, a nawet 1924 r. w Warszawie została otwarta Szkoła Nauk Okultystycznych. Zainteresowanych zajęciami z alchemii, magii, metapsychiki i spirytyzmu było zapewne wielu skoro szkoła przetrwała aż do 1939 r.

Więcej na:

Moja wideorecenzja: http://youtu.be/yxdwlynV6Fk

Moja wideorecenzja: http://youtu.be/yxdwlynV6Fk

• Dwudziestolecie międzywojenne
  • Magia
  • Lit. faktu

Dodaj cytat z książki Magiczne dwudziestolecie