Żony i córki

Wives and Daughters
klasyka
Ag2S

Inne wydania

Saga rodzinna autorki powieści Północ i Południe Barwny obraz angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej Molly jest dorastającą córką lekarza w miasteczku Hollingford. Mimo że została osierocona przez matkę we wczesnym dzieciństwie, żyje beztrosko i szczęśliwie. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że jej ukochany ojciec postanowił ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy. W tym...

Saga rodzinna autorki powieści Północ i Południe
Barwny obraz angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej
Molly jest dorastającą córką lekarza w miasteczku Hollingford. Mimo że została osierocona przez matkę we wczesnym dzieciństwie, żyje beztrosko i szczęśliwie. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że jej ukochany ojciec postanowił ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy. W tym dramatycznym momencie pomocną dłoń wyciąga do niej młodszy syn bogatych sąsiadów, Roger…
Barwne i wyraziste w swojej różnorodności postaci bohaterów i skomplikowane relacje między nimi ukazują złożone stosunki społeczne w XIX-wiecznej Anglii. Interesujące losy dwóch rodzin o odmiennym statusie zapowiadają również nadchodzące zmiany obyczajowe i polityczne.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

eduko7 | 2015-04-21
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Opowieść o życiu na prowincji wiktoriańskiej Anglii, przedstawiona w nieco zwolnionym tempie, zgodnie z regułą: "snuj się, snuj historio". Bohaterowie wyraziści, czasem nieco egzaltowani, uwikłani w ówczesne konwenanse. Lektura czasem roli uśmiech na twarzy, innym razem wywołuje zadumę.
Sympatyczny obrazek, którego nie można zgłębiać w pośpiechu.

Basia | 2013-08-10
Na półkach: Przeczytane, ● ~ Klasyka

"Żony i córki " to obszerna ( licząca ponad 800 stron ) i wciągająca powieść , której akcja toczy się na angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej.
Główna bohaterka to młoda dziewczyna Molly , której owdowiały ojciec poślubia niezbyt mądrą kobietę , również wdowę z córką. Autorka świetnie ukazała losy bohaterów oraz bardzo wyraźnie nakreśliła ludzkie charaktery , w tym atmosferę prowincji.

Książkę bardzo dobrze się czyta. Polecam !!!

Liza | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

W tej obszernej powieści o życiu na prowincji w wiktoriańskiej Anglii pisarka przedstawiła nam bohaterów, których łączą zarówno więzy krwi, jak i towarzyskie, niektóre ich losy splatają się w pewnych momentach bądź też rozdzielają na zawsze. Najwięcej miejsca poświęcono Molly, córce doktora- wdowca: najpierw nakreślono jej szczęśliwe, beztroskie dzieciństwo z małymi tylko troskami. Z ojcem łączy ją głęboka przyjaźń i miłość, dziewczynie nie przyszło nigdy do głowy, że doktor mógłby chcieć się ożenić po raz drugi… Macocha zaś zaprowadza nowe porządki w domu, które to dziewczynie nie zawsze się podobają, czy się z nimi zgadza. Ale przeważnie grzeczna, uczciwa, bystra, uczuciowa Molly nie protestuje zbyt głośno, nie chcąc przysparzać trosk zapracowanemu ojcu. Zaprzyjaźnia się z Rogerem, młodszym synem dziedzica; wprawdzie są kompletnie z innych światów, ale on potrafi zainteresować Molly czymś innym, niż jej zgryzotami.

„Dobroć zdała się jej jedyną trwałą wartością.”

Odmalowane...

allison | 2012-09-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 05 września 2012

Powieść pani Gaskell udowadnia, że pisarz może zaciekawić i zauroczyć czytelnika zwyczajną codziennością.

Czas płynie w "Żonach i córkach" powoli, nie ma tu nagłych zwrotów akcji, przyprawiających odbiorcę o palpitację. Nie znaczy to jednak, że fabuła jest nudna i nie ma w niej żadnych niespodzianek. Wręcz przeciwnie! Z wielką przyjemnością śledziłam losy bohaterek (i bohaterów) żyjących w wiktoriańskiej Anglii.
Wiele zachowań postaci na pewno współczesnemu czytelnikowi wyda się egzaltacjami, fanaberiami i zaskakująco uczuciowymi reakcjami. Nie można jednak - moim zdaniem - czytać tej książki w oderwaniu od realiów epoki i ówczesnych konwencji literackich.

Autorka stworzyła wspaniałe kreacje, nadając swoim bohaterom niepowtarzalny rys. Dziś niektórzy z nich mogą irytować albo śmieszyć, ale wiele zachowań opartych na społecznych konwenansach można zaobserwować w otaczającym nas świecie. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, by dostrzec współczesne mamuśki jako żywo przypominające...

kasandra_85 | 2012-02-01
Przeczytana: styczeń 2012

vandenesse | 2012-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 14 maja 2012

Klimat XIX wiecznej Anglii jest tu ukazany idealnie. Ten cudowny, spokojny, leniwy świat porywa od pierwszych rozdziałów, a im dalej, tym się jest bardziej straconym.
"Przekonanie, że na kartach, które wyszły spod jej ręki, nie znajdziemy żadnej niegodziwości, opromienia nas ciepłem". Ja jestem cała opromieniona i myślę, że to niesamowite, że powieści napisane w XIX wieku czyta się tak cudownie lekko.
Co do treści - niby jest tu cała masa gierek, moralność u niektórych osób już dawno upadła a plotkarstwo szerzy się jak szarańcza ale mimo to, wiemy, że i tak wszystko skończy się dobrze a "ludzie mogą tam wieść spokojne i godziwe życie".

książek: 1979

Elizabeth Gaskell i jej 'Żony i córki' nie zachwyciły mnie.
Według mnie istotnym minusem jest bardzo powolny rozwój fabuły. Osobiście wręcz kocham powieści z XIX wieku, ale tutaj raczej męczyłam się podczas lektury. Jednak dam tej autorce drugą szansę, ponieważ mam adzieję, że w innych jej powieściach znowu spotkam się z takim sposobem przedstawiania bohaterów. Przypominało mi trochę styl Jane Austen, jednak pani Gaskell nie ośmiesza wad, lecz opisuje je ze szczerością i jakby z bezstronnego punktu widzenia, otrzymującciekawy efekt.
Oby następna książka Elizabeth Gaskell mnie nie zawiodła:-)

Jomi | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 26 września 2013

Znakomita powieść, przy której można się zapomieć, odpłynąć w inny wiek i czytać, czytać, czytać ..... Bohaterowie niby przewidywalni, nakreśleni dosyć jednoznacznie , a jednak książka wciągnęła mnie tak bardzo, że miałam problem z jej odłożeniem. Tak , jak ktoś z czytelników napisał " takich powieści już się nie pisze " :(
Lektura o angielskiej codzienności w XIX-wiecznej Anglii , o społecznych konwenansach, ale i uczuciach takich jak przyjaźń, miłość, odpowiedzialność,o znaczeniu honoru i dobrego imienia.
Miałam ją w swojej biblioteczce prawie rok zanim po nią sięgnęłam ...teraz żałuję, że ją przeczytam , bo tą niewątpliwą przyjemność jej "smakowania" mam już za sobą. Polecam na długie, jesienne, spokojne wieczory.

MałaPisareczka | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Po cudownej "Północy i południa" nie mogłabym sobie odpuścić dalszych powieści Elizabeth Gaskell. Autorki, której proza pomimo upływu lat nieustannie zachwyca, a której twórczość powinniśmy lepiej znać także i w naszym kraju. Jestem pewna, że chociażby "Żony i córki" znalazłyby znaczne grono miłośniczek!

Molly Gibson to urocza córka owdowiałego, bardzo cenionego lekarza. Przez wzgląd właśnie na fakt, iż jej ojciec posiada taką a nie inną pozycję zdaje sobie doskonale sprawę, iż nie może być odpowiednią parą dla jednego z synów szlacheckiej rodziny, których historia sięga jeszcze średniowiecza, a którzy obecnie nie należą już do najbogatszych. Nie przeszkadza jej to jednak przyjaźnić się z całą rodziną Hamleyów, bowiem matka, a nawet i głowa rodziny za nią wręcz przepada.

Główna bohaterka dorasta, a pan Gibson z dnia na dzień niemal oznajmia, iż postanawia ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy, bowiem od zawsze byli z ojcem nierozłączni. Niebawem ich rodzina...

grażyna | 2013-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

Molly Gibson osierocona przez matkę, wychowywana przez ojca lekarza dowiaduje się pewnego razu, że ojciec zamierza się ponownie ożenić. Nie jest zachwycona tym pomysłem ale zaakceptowała to, więc zyskała nie tylko macochę ale i przybraną siostrę Cynthię. Poznajemy również rodzinę Hamleyów - starego dziedzica oraz Ozbourna i Rogera. Losy tych dwóch rodzin poniekąd przeplataja się ale aby sie więcej dowiedzieć to przeczytajcie sami. Fakt jest taki, że objętościowo książka ta powala na wstępie ale fajnie się czyta, a losy bohaterów wciągają tak, że trudno się oderwać