Agady Talmudyczne

Tłumaczenie: Michał Friedman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
837384189X
religia

Talmud składający się z Miszny i Gemary zawiera ustną tradycję opartą na wyjaśnieniu przepisów Tory w nowych czasach i nowych warunkach. Składa się z dwóch części - "halachy" i "agady". Halacha (po aramejsku "agada", po hebrajsku "hagada") pochodzi od hebrajskiego słowa ?halach" - ?iść, chodzić, postępować". Zawiera przepisy prawa i normy postępowania. "Agada" od słowa "hagad" - "opowiadać" - to część ustnej tradycji. Jest swoistą formą literackiej twórczości rozwijanej przez stulecia. Składają się na nią opowieści, krótkie opowiadania ze świata realnego i świata fantastycznego, przypowieści, sentencje, aforyzmy, mity, wiersze, a nawet anegdoty. Opowieści agadyczne są zwięzłe. Odznaczają się często stylem Biblii. Można w nich znaleźć motywy zaczerpnięte z twórczości literackiej innych narodów. Wiele też opowieści agadycznych za pośrednictwem Talmudu weszło do folkloru europejskiego. Celem agad jest nie tylko opowiadanie, ale też pouczanie. Halacha wnika we wszystkie zjawiska życia, traktuje i rozwija teoretyczne przepisy prawne i rytualne. Agada zaś za pomocą łatwo dostępnych środków przekazu literackiego przysposabia naród do dostosowania się do przepisów prawa. Prezentowane w tym wyborze agady stanowią część większej całości zawartej w Księdze Agady.

źródło opisu: http://www.ksiegarnia.austeria.pl/?strona,doc,pol,...(?)

źródło okładki: wlasne

Wojciech Gołębiewski | 2015-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2015

AGADY TALMUDYCZNE -
opracowanie i tłumaczenie Michał FRIEDMAN

I od niego trzeba zacząć, bo zawdzięczamy mu możliwość poznania twórczości najlepszych prozaików tworzących w jidysz. Przekładał Szolema Alejchema, Szaloma Asza, Icyka Mangera, Isaaca Bashevisa Singera. Jego ostatnim tłumaczeniem był, omawiany właśnie, zbiór kilkuset "Agad talmudycznych" /2005/. Więcej o nim znajdziecie Państwo w Wikipedii, ja tylko przypomnę, jego słowa, dotyczące skutków nagonki antysemickiej w 1967 roku, w ramach której wylano go z najwyższych stanowisk w Wojsku Polskim:

"Szkoda, że nie zwolnili mnie wcześniej, bo wtedy wcześniej bym się wziął za tłumaczenia z jidysz"

Przypomnę również, że Friedman był autorem adaptacji słynnego przedstawienia "Dybuka" An-skiego tak w Teatrze Telewizji /reż. Holland/, jak i Teatrze Współczesnym /reż.Warlikowski/.

Jak zwykle, początki są trudne, a w ...

wicher_Lab | 2014-11-17

Dużo można się o mentalności Żydów dowiedzieć, baaaardzo dużo.

Zbiór opowieści talmudycznych, pełnych komentarzy i przypowieści bardzo podobnych do tych, które znamy z Nowego Testamentu.
Bardzo mi się agady podobały, przy czym jednak ostatnie 30% e-booka to historie różnych rabinów i momentami nad nimi przysypiałam.
Co mnie zaskakuje - w "Agadach talmudycznych" zawarte są odpowiedzi na naprawdę wiele pytań. Żydzi przeanalizowali swoją religię wzdłuż i wszerz, dyskutując na każdy możliwy temat. Te napisane prostym językiem opowieści potrafią wytłumaczyć naprawdę wiele zagadnień.
To wartościowa lektura.