Radio Armageddon

Jakub Żulczyk Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża literatura piękna
Lampa i Iskra Boża
2008-03-01
2008-03-01
narkotyki punk rock walka z system

Książka niestety nie w moim klimacie. Zdecydowanie bardziej przypadły mi do gustu inne książki Żulczyka. Myślę jednak, że znajdą się osoby, którym się spodoba. Najlepiej przeczytać aby przekonać się, do której grupy się zaliczacie.

Każde pokolenie musi mieć swojego autora piszącego o buncie, wystarczy wspomnieć J.D.Salingera "Buszującego w zbożu", N. Kleinbaum "Stowarzyszenie Umarłych Poetów". Takiego też autora ma pokolenie dorastającej młodzieży żyjącej w czasach Jakuba Żulczyka. Nie ulega wątpliwości, że to powieść buntownika, przeznaczona dla buntowników i o buncie traktująca. Jednakże - niczym na lekcji polskiego prowadzonej przez profesora Bladaczkę - nie zachwyca mnie zupełnie, jak "Anhelli" nie zachwycał upupionej młodzieży, której nader udatny obraz nakreślił Gombrowicz. Powieść Jakuba Żulczyka zapewne przemawia do ludzi, o których pisze - młodych, zbuntowanych przeciw światu i jego zakłamaniu, w którym tak naprawdę świetnie się czują. Dla mnie jest to bunt totalny, który - jak każda rewolucja - ostatecznie pożera własne dzieci. Można go zamknąć w haśle "precz z preczem". Dominuje chaos narracyjny, fabularny i językowy. Umyślnie i z premedytacją nie zniechęcam do zapoznania się z twórczością Jakuba Żulczyka, wszak już myśliciele epoki baroku doszli do wniosku, że piękno jest subiektywne.

Żulczyk. Tyle chyba powinno wystarczyć. Trochę inaczej było mi ją czytać po jego poście na temat tej książki - że pierwsza, że chciał przemycić wszystkie swoje młodzieńcze fascynacje. I szczerze? Jest to super! Przeniosłam się do czasów gimnazjum/liceum. Wiadomo, że po przeczytaniu wszystkich jego książek czuć, że ta jest na nieco innym poziomie, natomiast przez pryzmat czasu świetnie widać jak się rozwinął jako pisarz i co ważne czuć już w tej powieści jego styl. Jest niepowtarzalny. Sama historia? Czytałam lepsze, ale dobrze spędziłam z nią czas.

Czytałem tę książkę chyba milion lat albo i jeszcze więcej i jedyne stałe przeświadczenie, jakie towarzyszyło mi podczas lektury, to myśl drapiąca z tyłu głowy: jak dobrze, że nie jest to pierwsza książka Żulczyka, jaką przeczytałem.

Czasami nie dało się przeskoczyć pewnych rzeczy i człowiek brnął w tę historię dalej pomimo mielizn. Opowieści o tych sterylnych dzieciach z bogatych domów, które nie znają smaku rebelii i wolności, ale pewnego dnia poznają Jima Morrisona z dyskontu, który "otwiera" im oczy, i wówczas wolność zaczyna mieć smak alkoholu, dragów, seksu i władzy. Jednak bunt okazuje się tylko kolejną metką wielkich korporacji, a sztuka oszustwem, gdyż frontman ukochanego zespołu jest w stanie tak samo manipulować swoją publicznością, jak korporacyjny dyrektor kreatywny za pomocą sprytnie wymyślonej reklamy dla ogłupionej masy.

Gdybym miał może 16-18 lat, to bym ją pokochał za prostotę i rzetelny opis młodzieńczego buntu, z którym mógłbym się utożsamuć. Jednak trafiła w moje ręce, kiedy bliżej mi do czterdziestki i była przeprawą przez mękę.

Jednak za coś muszę ją pochwalić, a mianowicie, za postać Szymona: bezsprzecznie kandydat do topki jednych z najbardziej wkurwiających postaci w historii przeczytanych przeze mnie książek.

Historia buntu pokolenia lat dziewięćdziesiątych ukazana w pigułce i, jak to często bywa z pigułami, troszkę gorzkiej. Życie bogatej młodzieży z prywatnych szkół, która zachłysnęła się wolnością. Naznaczonej alkoholem, narkotykami, seksem i chęcią wyróżnienia się, dokonania czegoś wielkiego, bardzo często bez oglądania się na konsekwencje.
Mnie akurat ta powieść J. Żulczyka nie za bardzo przypadła do gustu, często była męcząca, ale to dla wielu czytelników książka kultowa, więc ma swoje miejsce w literaturze.

Mnie akurat ta powieść J. Żulczyka...

Bardzo cieszę się, że nie jest to pierwsza moja przeczytana powieść Pana Jakuba Żulczyka, ponieważ chyba nie sięgnęłabym po jego kolejne książki, jednak dzięki temu mogę dokładnie uchwycić słabe strony. Postaci mocno przerysowane, niewiarygodne. Maturzyści, którzy przeżyli więcej niż niejeden zawodowy mafioso.
Jest to jedna z pierwszych książek w dorobku Pana Jakuba Żulczyka, ale jeżeli otrzymałabym anonimowy fragment bez wątpienia wiedziałabym, kto jest autorem słów. Widać charakterystyczny styl, dzięki któremu zyskał takie grono fanów- bez ogródek, wprost, wręcz uderzające czytelnika "w pysk".

Jest to jedna z pierwszych książek w dorobku Pana Jakuba...

Jakkolwiek lubię Żulczyka, to jednak ta powieść zupełnie do mnie nie przemawia. Powiem więcej - nawet mnie przy czytaniu wymęczyła. Nie mój klimat, na dodatek sporo dłużyzn. W Wikipedii określana jest jako "powieść emo" - cóż, może dlatego iż nigdy emo nie byłem (łysiejący metal ze mnie;) , nie czuję klimatu. Może za stary jestem...
W sumie się cieszę, że czytanie Żulczyka zacząłem od "Wzgórza psów" i "Ślepnąc od świateł", które to powieści mi się podobały. Bo gdybym zaczął od "Radia Armageddon", to być może na tej pozycji autora bym poprzestał.
Przy czym nie mówię, że jest to powieść zła - po prostu nie trafia w me gusta. 6/10

W sumie się cieszę, że czytanie Żulczyka...

Każdy w wieku nastoletnim powinien przeczytać to dzieło Żulczyka. Wybitna pozycja, która nakreśla zdefiniowaną przez społeczeństwo formę buntu do przynależności.

W niepowtarzalnym stylu Żulczyka.Mocne,wyraźne,przerysowane -ale czy na pewno...Poczułem się znowu jakbym miał naście lat.Polecam.

Nie mój gust

Nie mój gust