Plotka

2014-09-17
2014-09-17
Weronika Mincer
tajemnica przeszłość sekret przyjaźń

Książka jest zbitką historii trójki przyjaciółek. Główna bohaterka, Loviah, snuje swoją opowieść skacząc od Diny do Avis, przeplatając wspomnienia ze swojego dzieciństwa i nieudanego życia miłosnego. Mówiąc krótko - NUDA... Mimo że zaintrygowało mnie małżeństwo dzieci Diny i Avis, to samo rozwiązanie wydało mi się naprawdę głupie i bez sensu. Jakby autorka nie mogła inaczej wybrnąć z tej sytuacji. Jestem naprawdę rozczarowana lekturą.

Mam ostatnio mało ambitną serię czytelniczą ale wspominając tę książkę czuję się w obowiązku wytłumaczyć jak taka okładka trafiła w przepaść mojego plecaka podczas wizyty w bibliotece. Sama zadaję sobie pytania: jak? czemu? Znowu muszę się tłumaczyć pośpiechem, ewentualnie naklejką biblioteczną oznaczającą książkę... hm... lekką? W każdym razie poniosłam konsekwencję i zaczęłam ją czytać. "Plotka" to wbrew kiczowatej okładce powieść wciągająca, którą czyta się z przyjemnością. Różnorodność charakterów pojawiających się na przestrzeni dziesiątek lat, tak innych pod wieloma względami ale należących do kręgu znajomych głównej bohaterki sprawia, że mamy wiele do przemyślenia. Interesująca do samego niespodziewanego końca.

Fajna książka. Mnie wciągnęła. Polecam.

Fajna książka. Mnie wciągnęła. Polecam.

"Plotkowanie to rozmowa między rodzicami chrzestnymi dziecka, między dwojgiem ludzi, którym leży na sercu dobro osoby, o której mówią. To tworzenie więzi".

Plotka, czyli niesprawdzona pogłoska, która może w konsekwencji narazić człowieka na utratę wizerunku i dobrego imienia. Czego więc byście się spodziewali po książce, której tytuł brzmi dość jednoznacznie, czyli właśnie "Plotka"? Oczywiście, fabuły opartej na plotce, która rozprzestrzenia się z prędkością światła, stając się pożywką dla ludzi. Na pewno jednak nie spodziewalibyście, że w książce o takim wymownym tytule, motyw plotki stanowić będzie wątek jedynie marginalny.

Beth Gutcheon to amerykańska pisarka, absolwentka elitarnej szkoły dla dziewcząt Miss Porter's School, a także absolwentka sztuk pięknych, które studiowała na Harvardzie. Jej twórczość pisarska to dziewięć wydanych powieści, z których kilka stało się bestsellerami w Stanach Zjednoczonych. Autorka obecnie mieszka w Nowym Jorku, pisze także scenariusze filmowe. Jej powieści zostały przetłumaczone na czternaście języków.

Lovia French jest właścicielką luksusowego butiku na Manhattanie. Posiada dwie przyjaciółki, które znają się jeszcze z czasów szkolnych - Dinę, dziennikarkę oraz Avis, kobietę udzielającą się w świecie sztuki. Obie kobiety uwielbiają Lovię, jednak wzajemnie nie przepadają za sobą. Antypatia ta wynika z wydarzenia, które miało miejsce w przeszłości. Niespodziewanie los szykuje dla bohaterek niespodziankę, bowiem córka Avis i syn Diny mają zamiar się pobrać. Lovia będąca w środku tego układu, zmuszona zostaje do wysłuchiwania sekretów obu przyjaciółek. Nie wie jednak, że wszystko to zmierza ku nieuchronnej tragedii.

Kompletnie nietrafiony tytuł tej powieści, zapowiadał zupełnie co innego, niż to, co czytelnik w konsekwencji otrzymuje. I nie jest to wina polskiego przekładu, bowiem oryginalny tytuł, czyli "Gossip" oznacza dokładnie to samo, czyli plotkę. Nie wiem dlaczego w ten sposób właśnie zatytułowano tę książkę, gdyż biorąc po uwagę jej fabułę i opowiedzianą historię, tytuł ten wprowadza czytelnika w błąd. To nie bowiem plotka jest wiodącym wątkiem. To nie plotka powoduje szereg wydarzeń, których lawinę trudno zatrzymać. To w końcu nie plotka prowadzi do wielkiej tragedii, której nikt nie mógł przewidzieć, tym samym pozwalając powiedzieć, że powieść kończy się niezwykle zaskakująco. Dlaczego więc plotka, skoro ma ona marginalne znaczenie dla całej książki? – nie mam pojęcia.

Powieść Beth Gutcheon to historia o kobietach, o przeszłości, która pomimo wielu lat, odciska nadal wielkie piętno na teraźniejszość, nie pozwalając spokojnie odejść demonom tkwiącym głęboko w duszy. Trafiony zabieg pierwszoosobowej narracji głównej bohaterki, ukazuje czytelnikom lata szkolne Lovii i jej dwóch przyjaciółek, pokazuje także jak rodziła się ich przyjaźń oraz jak toczyło się ich dalsze życie. I to właśnie na tym skupia się głównie cała fabuła. Co ciekawe, o samym życiu narratorki nie dowiadujemy się zbyt wielu szczegółów i muszę przyznać, iż warstwa ta nie zadowoliła mnie do końca. Nie wystarczającymi bowiem były dla mnie wyłącznie same informacje dotyczące prowadzenia przez Lovię butiku, a także środowiska specyficznej klienteli jej sklepu. Postacie, o jakich opowiadała główna bohaterka, czyli przeróżne ciekawe persony pochodzące ze świata sztuki, mody czy też szeroko rozumianej elity towarzyskiej, pełnej spragnionych plotek ludzi, to natomiast dość interesująca płaszczyzna, o której czytałam z zapartym tchem. A dochodzący do tego wszystkiego zmieniający się obraz Nowego Jorku na przestrzeni lat, dodawał niekwestionowanego uroku całej historii.

Pomimo widocznych ciekawych elementów, które odnajdziecie w książce, przez długi czas brakowało mi przewodniego motywu, ku któremu mogłabym skierować swoją czytelniczą uwagę. I w zasadzie przez całą powieść oczekiwałam czegoś, co wydarzyło się dopiero dosłownie na samym końcu, zmuszając mnie do chwilowej refleksji. Trzeba przyznać, że stagnacja odczuwalna przez niemal całą lekturę, prysła dopiero w ostatniej chwili, powodując wielki szok samym zakończeniem powieści.

"Plotka" to książka, którą w niewielkiej części się rozczarowałam, bowiem moje oczekiwania odnośnie tego dzieła, zupełnie rozminęły się z tym, co otrzymałam. Jeśli lubicie historie o kobietach, o damskiej przyjaźni i życiu, które toczy się dość leniwym rytmem to możecie zajrzeć do tej powieści. Nie sugerujcie się jednak tytułem, bowiem motywu plotki w niej jak na lekarstwo.

Opinia pochodzi z mojego bloga:

Beth Gutcheon to poczytna amerykańska autorka dziewięciu powieści, z których trzy uznaje się za międzynarodowe bestsellery ("Still Missing", "More Than You Know" oraz "Leeway Cottage"). Jej książki przetłumaczone zostały na czternaście języków. Na półki polskich księgarni trafiła we wrześniu tego roku jej najnowsza powieść pt. "Plotka".

Lovie to cicha i ustępliwa kobieta w średnim wieku, prowadząca od lat mieszczący się na Manhattanie butik z luksusową odzieżą. Lovie ma dwie przyjaciółki: Dinę i Avis, które niezbyt przepadają za sobą. Dina jest dziennikarką i felietonistką, Avis zaś pracuje jako marszand. Lovie stanowi rodzaj bufora pomiędzy swymi przyjaciółkami, których rozmowy kończą się zawsze sporem. Kobiety te dzieli w zasadzie wszystko: status społeczny, poziom majętności, czy sprzeczne charaktery. Jednakże pomimo tych czynników, ich losy są ze sobą nierozerwalnie splecione. Gdy córka Avis i syn Diny pobierają się, ich matki zmuszone są znaleźć w końcu nić porozumienia.
Narratorką w "Plotce" jest Lovie, która często lubi wyprzedzać opisywane wydarzenia, wybiegając w przyszłość. Czasem czytelnik może mieć wrażenie, że Lovie opowiada o prawdziwych zdarzeniach. Efekt ten potęguje nagminne stosowanie przez autorkę wtrąceń typu: "Jak zapewne pamiętacie...", "Można było przeczytać o tym..." itp. Wplecenie w fabułę powieści faktów z historii Stanów Zjednoczonych, jak chociażby ataku na World Trade Center również dodaje narracji znamion realności.

Dużo miejsca w swej powieści Gutcheon poświęca analizie nowojorskiej śmietanki towarzyskiej oraz obserwacji świata mody i sztuki, pełnego pikantnych plotek i skandali. O samej Lovie dowiemy się w trakcie lektury niewiele. Skupia się ona bardziej na relacjonowaniu życia swoich przyjaciółek oraz charakteryzowaniu członków ich rodzin. Właściwie do połowy książki brak jest wyraźnego motywu przewodniego i ciężko rozeznać się, do czego dąży autorka. Zdarza się, że jej opowieść jest chaotyczna i trudno odnaleźć kontekst danej wypowiedzi, gdyż narratorka wielokrotnie urywa ją w połowie, przechodząc do następnej myśli.

Pomijając już samą okładkę, która w ogóle nie pasuje do treści książki i przypomina oprawą graficzną powieść dla nastolatek, a nie dla dojrzałych kobiet, sam opis na tylnej obwolucie również przedstawia wiele do życzenia. Tytułowej plotce, która jakoby miała doprowadzić do zapowiadanych dramatycznych wydarzeń poświęcono niewiele miejsca. Tak naprawdę moment kulminacyjny powieści nastąpił w ostatnich rozdziałach i wątek ten potraktowany został zupełnie po macoszemu, tak iż wydaje się, że zakończenie jest niepełne i ucięte w samym środku. Według rekomendacji New York Times "Plotka" to "powieść oszałamiająca i druzgocąca zarazem". Mnie w powieści Beth Gutcheon nic nie oszołomiło, a druzgocących wydarzeń było tyle, że po podsumowaniu zapełniłyby one może pięć stron książki.

Autorka miała bardzo ciekawy pomysł z przedstawieniem na kartach powieści dwóch antagonistycznych postaci z trzecią w roli mediatora oraz z zastosowaniem ciągu zdarzeń przyczynowo-skutkowych, będących jak efekt domino. Potencjał z tego płynący nie znalazł swego przełożenia na fabułę książki. Zamiast dobrej powieści obyczajowej otrzymujemy lekturę raczej przeciętną.

Opinia pochodzi z mojego bloga:

Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku, w najbardziej znanej i popularnej dzielnicy Manhattanu - Upper East Side. Dzielnica ta była miejscem akcji dla wielu filmów, programów telewizyjnych i innych medialnych produkcji ze względu na swoje muzea, kosztowne restauracje i butiki, sąsiedztwo Central Parku, elitarne szkoły, a także wpływowych mieszkańców. Dla mnie znana jest przede wszystkim z genialnego serialu "Plotkara", dlatego gdy tylko ujrzałam tę piękną okładkę i tytuł, wiedziałam, że muszę przeczytać "Plotkę".

Książka opowiada historię trzech kobiet - Lovii French, Diny Kittredge i Avis Binney, które spotkały się pierwszy raz w 1960 roku jako uczennice dystyngowanej szkoły z internatem dla dziewcząt. Lovia jest narratorką powieści i poznajemy ją jako osobę w średnim wieku. Dowiadujemy się, że prowadzi ona ekskluzywny butik na Manhattanie. Wśród klientek są jej dwie przyjaciółki jeszcze z czasów szkolnych - Dina i Avis. Obecnie Dina, dziennikarka, pracuje dla jednego z brukowców. Avis jest wybitną historyczką sztuki, doradzającą słynnym kolekcjonerom. Między kobietami od zawsze panuje zawiść i zazdrość, a także niezdrowa relacja wywołana pewnym incydentem sprzed kilkudziesięciu lat. I nie zmieni się to nawet wówczas, gdy jedyna córka Avis zwiąże się z młodszym synem Diny. Stawia to w niezwykle trudnej sytuacji Lovię, która kocha obie przyjaciółki i czuje się zobowiązana pilnie strzec ich sekretu.

Fabuła - choć brzmi świetnie - jest dość dziwna i ponura. Książka napisana jest lekkim językiem, aczkolwiek autorka czyniąc Lovię narratorką w swojej opowieści cięgle cofa się w przeszłość i robi to niezbyt dobrze. Zaczyna jeden wątek, który do niczego nie prowadzi, a następnie niczego do końca nie wyjaśniając przechodzi do zupełnie innych treści. Jako zagorzała fanka serialu Plotkara" spodziewałam się skomplikowanych, wysoce wyrafinowanych intryg, a dostałam opis skomplikowanych więzi rodzinnych, chłodne, chaotyczne opisy i tragiczne, ale opisane w niezwykłe suchy i obojetny sposób zakończenie. Za to właśnie zakończenie odjęłam jeden punkt - pierwotnie miało być to 6/10. Czekałam, aż historia w końcu dojdzie do jakiegoś ciekawego, kulminacyjnego punktu, w którym to właśnie siła plotki odegra główną rolę, a tu nagle książka zakończyła się się bez większych ceregieli.

Myślę, że "Plotka" lepiej sprawdziłaby się jako scenariusz filmowy niż książka. Wybuchowa, głośna, szalona Dina i cichutka, stonowana, skromna Avis mogłyby świetnie wypaść na ekranie. Plus przyznaję pięknej okładce, która przyciąga wzrok.

Beth Gutcheon jest amerykańską autorką ośmiu powieści, z których niektóre stały się bestsellerami w USA. Jej dziewiątą książką jest prezentowana przeze mnie dziś "Plotka". Pisarka w mieszka w Nowym Jorku, Studiowała literaturę angielską na Uniwersytecie Harvarda. Poza pisaniem książek tworzy również scenariusze filmowe. Jej powieści zostały przetłumaczone na 14 języków....

Fragment recenzji (całość na http://zycnadalzpasja.blogspot.com/2014/11/usyszane-przekazane-plotka-beth-gutcheon.html)
W lekturze pojawiają się trzy kobiety. Lovia French oraz przyjaźniące się z nią: dziennikarka - Dina oraz Avis - zachwycona światem sztuki. Obie lubią Lovię, ale za sobą nie przepadają i wolą schodzić sobie z drogi.
Całą historię w narracji pierwszoosobowej opisuję nam pani French. Dzięki jej wspomnieniom cofamy się do ich lat szkolnych, do pierwszych spotkań i rozmów. Dowiadujemy się wszystkiego o rodzącej się przyjaźni.
Jest ukazana droga naszej głównej bohaterki do zdobycia zawodu oraz do spełniania marzeń, czyli prowadzenia butiku na Manhattanie. O własnym osobistym życiu Lovia wspomina niewiele. Bardziej zwraca uwagę na to co dzieje się obok niej. Szczególną wagę przywiązuje do sklepu w którym sprzedaje. Jesteśmy zasypani informacjami o materiałach, sukniach, kolorach, które są na topie. Jak dla mnie trochę za dużo modowych akcentów. Przyznaję, że niekiedy nawet się nudziłam, wolałabym aby większy nacisk skierowano na życie naszych bohaterek.
Wszystko opisuje tylko jedna z pań, czyli nie ma tutaj wszechwiedzącego narratora. Jedna przyjaciółka nie może wiedzieć wszystkiego, co dzieje się w domach jej znajomych. Dlatego też początkowo zabrakło mi w tej powieści emocji, nie byłam w stanie ich odczuć.

Według mojej oceny podzieliłabym tę powieść na 3 części. W pierwszej z niecierpliwością czekałam na jakąś mocną plotkę, która zacznie się rozprzestrzeniać wśród bohaterów. Niestety nic, aż tak "gorszącego" się nie pojawiało więc przekładałam nadal - stronę za stronę - myśląc że już chyba nic się nie wydarzy. Czułam nawet rozczarowanie i znużenie.
Ale w trzeciej części zaczęło się coś dziać. Dwójkę dorosłych dzieci Diny i Avis połączyła miłość...

Całą historię w narracji pierwszoosobowej...

Tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi. Miało być tajemniczo, sensacyjnie, a wyszło bezbarwnie i nudno. Tytuł ciekawszy niż treść.

Zaskakujące zakończenie i dziwny tytuł książki

Zaskakujące zakończenie i dziwny tytuł książki

O wszystkim i o niczym, nie mogłam przez nią przebrąć. Ciężka, nudna czasami wyrywała ze snu, że coś się działo.

• Ebooki
  • Dnf