Telegram konsula Blooda. Nixon, Kissinger i zapomniane ludobójstwo

The Blood Telegram: Nixon, Kissinger, and a Forgotten Genocide
Janusz Ochab
historia
Ag2S

Książka Bassa to pierwsza szczegółowa analiza zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt między Pakistanem Zachodnim a Wschodnim w 1971 roku, w rezultacie którego kilkaset tysięcy Bengalczyków straciło życie, a około 10 milionów musiało ratować się ucieczką do Indii. Opierając się na wcześniej nieznanych taśmach z Białego Domu, niedawno odtajnionych dokumentach i własnym rozległym dziennikarskim śledztwie, Gary Bass odkrywa zdumiewające fakty na temat kontrowersyjnej polityki zagranicznej USA epoki Richarda Nixona i Henry’ego Kissingera.

Książka znalazła się w finale Nagrody Pulitzera w kategorii literatura faktu, otrzymała m.in. Nagrodę im. Lionela Gelbera, Nagrodę Literacką im. Arthura Rossa, Nagrodę Literacką im. Roberta H. Ferrella oraz Nagrodę Literacką im. Bernarda Schwartza przyznawaną przez Towarzystwo Azjatyckie w Nowym Jorku. Została też uznana za jedną z najlepszych książek roku przez „The Economist”, „Financial Times”, „The New Republic”, „The Washington Post”, „Kirkus Reviews” oraz „The New York Times”.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Petroniusz | 2019-07-31
Na półkach: Przeczytane, historia, 2019
Przeczytana: lipiec 2019

Interesujące przybliżenie okoliczności powstania Bangladeszu, wgląd w relacje indyjsko-pakistańskie i wreszcie przybliżenie jednej z zapomnianych masowych czystek etnicznych. Wszystko jednak nieco zbyt przegadane.

Na początek – to ciekawa książka, przybliża mi prawie nieznany temat. Cały kontekst tej sytuacji jest interesujący ze względu na wspomniane przez Autora prawo mocarstw do interwencji humanitarnych i to z dwóch powodów. Pierwszy to fakt że była to jedna z pierwszych tego typu akcji (nawet jeśli w części interpretacji była tylko pretekstem), a drugi to fakt że zrobiło to państwo „nie-zachodnie”, które do tej pory takie prawo rezerwowały raczej sobie. W dzisiejszych czasach, świata coraz bardziej wielobiegunowego, z rosnąca rolą mocarstw poza zachodnich - tego typu kwestie będą pojawiać się coraz częściej.

Całość książki osnuta wokół tytułowego telegramu – pierwszego przypadku gdy dyplomaci USA skorzystali z prawa do wyrażenia swojego sprzeciwu względem polityki swojego...

Martins | 2019-05-22

Niezła książka, aczkolwiek stanowczo zbyt długa i przegadana. Autor często pisze o tym samym i powtarza różne myśli i kwestie. W dodatku niechęć do Nixona i Kissingera jest widoczna na niemal każdej stronie. Podobnie Blood nie znajduję zbyt dużego zrozumienia dla prowadzonej dla nich polityki zagranicznej oparte na "realpolik" i interesach mocarstw, hołdując polityce międzynarodowej opartej na wartościach i obronie praw człowieka.

Pomijając jednak powyższe kwestie oraz fakt, że jest to spojrzenie mocno subiektywne książka stanowi dość obszerną analizę kryzysu związanego z rozpadem Pakistanu i powstaniem Bangladeszu w 1971 r. ze szczególnym uwzględnieniem polityki międzynarodowej, co stanowi w Polsce temat bardzo mało znany.

jah1 | 2018-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2018

Książka traktuje o sprawach dla nas nowych. Ale niestety autor poległ starając się opowiedzieć nam tę historię. Cała masa wałkowania tego samego, mnóstwo "waty", co nudzi. Książka mogłaby być o połowę cieńsza i wyszłoby to jej i czytelnikom na dobre. Słowem - przeciętna.

Szymon | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Po przeczytaniu tej książki jestem bogatszy o sporą dawkę wiedzy. Polecam

Poper | 2016-08-21

Książkę czytałem przez ponad 6 miesięcy. Można powiedzieć, że bardziej się z nią borykałem niż bawiłem. Po drodze przeczytałem kilkanaście innych. To nie brzmi jak rekomendacja, a jednak warto - szczególnie jeśli myśli się o Nixonie i Kissingerze jako o mężach stanu. Szczególnie ten drugi, którego wywyższa się jako niezrównanego dyplomatę, po tej książce staje się kimś zgoła innym.

brasilka2 | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 17 marca 2016

Genialna książka. W prosty sposób wyjaśnia proces powstawania Bangladeszu, chociaż historia wzajemnych powiązań pomiędzy mocarstwami jest skomplikowana. Ale autor tak jasno to opisał, że już lepiej nie można. Świetnie się czyta, jak powieść sensacyjną. Rozbudziła moje zainteresowanie tamtą częścią świata.

1414 | 2015-12-19

To ksiązka dla każdego kto interesuje się historią: Azji/Indii/Pakistanu/Stanów Zjednoczonych/zimnej wojny/dyplomacji.
Tytułowy telegram Archera Blooda posłużył za pretekst do pokazania kulisów wielkiej polityki miedzynarodowej, w której ludobójstwo jest środkiem do osiagnięcia celu. Uważam, że warto zapoznać sie z tą pozycją.